GRY

Jak wygląda rumień zakaźny, jak się go leczy i czym grozi? [ZDJĘCIA]

Wirus, który wywołuje rumień zakaźny, szczególnie lubi wiosnę. Nie jest groźny dla dzieci, jednak dorośli (zwłaszcza przyszłe mamy i osoby ciężko chore) powinni na niego uważać, bo może prowadzić do poważnych powikłań.
Jakie są objawy rumienia zakaźnego?
fot. Fotolia

Z rumieniem zakaźnym najczęściej możesz zetknąć się u dziecka, które chodzi do żłobka lub przedszkola. To wysypkowa choroba wieku dziecięcego. Sprawdź, jak wygląda rumień zakaźny i dowiedz się, po jakich objawach rozpoznasz chorobę i co trzeba zrobić, by ją wyleczyć.

Co to jest rumień zakaźny?

Na rumień zakaźny najczęściej chorują dzieci w wieku od 2 do 12 lat. Wywołuje go parwowirus B19, który rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Łatwo się nim zarazić, bywa, że pustoszy całe przedszkola i szkoły. Niestety, nie można zaszczepić dziecka przeciwko rumieniowi zakaźnemu, ale z drugiej strony – nie ma takiej potrzeby. W przeciwieństwie do rumienia wędrującego, ta choroba nie jest niebezpieczna dla dziecka i na ogół przebiega u dzieci łagodnie i daje odporność na całe życie. Rumień nazywany jest również piątą chorobą, ze względu na to, że jest to piąta z sześciu typowych wysypek wieku dziecięcego.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Objawy rumienia zakaźnego u dzieci

Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego jest wysypka u dziecka. Pojawia się na raty:
  • najpierw pojawia się rumień na twarzy. Różowe plamki szybko zlewają się w rumieniec – zarażone dziecko wygląda tak, jakby ktoś wymierzył mu dwa siarczyste policzki, ma na buzi symetryczne plamy, które wyglądają jak skrzydła motyla.
  • Z czasem wysypka obejmuje ramiona, tułów, pośladki, ręce i nogi. Potem blednie w części centralnej, przez co zmiany  tworzą misterne siateczki i koronki.
  • Mniej więcej po 11 dniach wysypka ustępuje bez złuszczania. Znika od dołu do góry, czyli najpierw z nóg, potem z tułowia i rąk, a na końcu z twarzy, nie zostawiając żadnych śladów.
  • Zdarza się, że krótko po zniknięciu rumienia, pojawia się na nowo – najczęściej po kąpieli albo wysiłku (a niekiedy nawet pod wpływem stresu lub zmiany temperatury otoczenia). Potem znów blednie. Wszystko to może trwać dwa, trzy tygodnie.
Zakażenie parwowirusem nie powoduje bakteryjnego zapalenia skóry, nie niesie też ryzyka nadkażeń.

Jak wygląda rumień zakaźny u dzieci?

Choroba czerwonych policzków, jak nazywany jest również rumień zakaźny, to przede wszystkim charakterystyczna wysypka, której raczej nie pomylisz z innymi rodzajami wysypek. Zdjęcie dziecka chorego na rumień:

rumień zakaźny zdjęcie, rumień zakaźny wysypka, jak wygląda rumień zakaźny
 

Sprawdź, jak rozpoznać i wyleczyć różyczkę, i nie pomyl jej z rumieniem!

Wysypka, gorączka, ból gardła: pozostałe objawy rumienia

Najczęściej wysypka jest jedynym objawem rumienia zakaźnego, ale mogą pojawić się też inne:
  • niewysoka gorączka. Temperatura nie przekracza 38°C i trwa jeden, dwa dni.
  • ból gardła i stawów. Przydarza się raczej starszym dzieciom.
  • bóle głowy, nieżyt gardła i nosa, bóle mięśniowo-stawowe, zapalenie stawów oraz zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Mogą towarzyszyć rumieniowi, ale dotyczy to raczej dorosłych, a nie dzieci.  Bóle stawów mogą być dość dotkliwe, jednak na ogół mijają bez powikłań.

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Uwaga na wiosenne alergie

Pomysły na pyszne śniadania