rumień zakaźny – wysypka i objawy
fot. Adobe Stock

Jak wygląda rumień zakaźny, jak się go leczy i czym grozi?

Wirus, który wywołuje rumień zakaźny, szczególnie lubi wiosnę. Nie jest groźny dla dzieci, jednak dorośli (zwłaszcza przyszłe mamy i osoby ciężko chore) powinni na niego uważać, bo może prowadzić do poważnych powikłań.
Beata Turska
rumień zakaźny – wysypka i objawy
fot. Adobe Stock

Z rumieniem zakaźnym najczęściej możesz zetknąć się u dziecka, które chodzi do żłobka lub przedszkola. To wysypkowa choroba wieku dziecięcego. Sprawdź, jak wygląda rumień zakaźny i dowiedz się, po jakich objawach rozpoznasz chorobę i co trzeba zrobić, by ją wyleczyć.
 

 

Co to jest rumień zakaźny?

Najczęściej chorują na niego dzieci w wieku od 2 do 12 lat. Wywołuje go parwowirus B19, który rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Łatwo się nim zarazić, bywa, że pustoszy całe przedszkola i szkoły. Niestety, nie można zaszczepić dziecka przeciwko rumieniowi zakaźnemu, ale z drugiej strony – nie ma takiej potrzeby.

W przeciwieństwie do rumienia wędrującego, ta choroba nie jest niebezpieczna dla dziecka i na ogół przebiega u dzieci łagodnie i daje odporność na całe życie. Nazywana jest również piątą chorobą, ze względu na to, że jest to piąta z sześciu typowych wysypek wieku dziecięcego.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Objawy choroby

Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest wysypka u dziecka. Pojawia się na raty:
  • najpierw pojawia się na twarzy. Różowe plamki szybko zlewają się w rumieniec – zarażone dziecko wygląda tak, jakby ktoś wymierzył mu dwa siarczyste policzki, ma na buzi symetryczne plamy, które wyglądają jak skrzydła motyla.
  • Z czasem wysypka obejmuje ramiona, tułów, pośladki, ręce i nogi. Potem blednie w części centralnej, przez co zmiany  tworzą misterne siateczki i koronki.
  • Mniej więcej po 11 dniach wysypka ustępuje bez złuszczania. Znika od dołu do góry, czyli najpierw z nóg, potem z tułowia i rąk, a na końcu z twarzy, nie zostawiając żadnych śladów.
  • Zdarza się, że krótko po zniknięciu rumienia, pojawia się na nowo – najczęściej po kąpieli albo wysiłku (a niekiedy nawet pod wpływem stresu lub zmiany temperatury otoczenia). Potem znów blednie. Wszystko to może trwać dwa, trzy tygodnie.
Zakażenie parwowirusem nie powoduje bakteryjnego zapalenia skóry, nie niesie też ryzyka nadkażeń.

Jak wygląda rumień zakaźny u dzieci?

Choroba czerwonych policzków, tak nazywany jest również rumień zakaźny, to przede wszystkim charakterystyczna wysypka, której raczej nie pomylisz z innymi rodzajami wysypek. Zdjęcie dziecka chorego na rumień:

rumień zakaźny zdjęcie, rumień zakaźny wysypka, jak wygląda rumień zakaźny
 

Sprawdź: Jak rozpoznać i wyleczyć różyczkę

Wysypka, gorączka, ból gardła

Najczęściej wysypka jest jedynym objawem choroby, ale mogą pojawić się też inne:
  • niewysoka gorączka. Temperatura nie przekracza 38°C i trwa jeden, dwa dni.
  • ból gardła i stawów. Przydarza się raczej starszym dzieciom.
  • bóle głowy, nieżyt gardła i nosa, bóle mięśniowo-stawowe, zapalenie stawów oraz zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Mogą towarzyszyć chorobie, ale dotyczy to raczej dorosłych, a nie dzieci.  Bóle stawów mogą być dość dotkliwe, jednak na ogół mijają bez powikłań.

Diagnoza i leczenie

Choć choroba przebiega na ogół łagodnie, dziecko powinien zbadać pediatra – choćby po to, by postawić diagnozę i wykluczyć inne choroby. Dziecko powinno zostać w domu, by nie zarażać innych. Leki nie są na ogół potrzebne, bo rumień mija sam. Jeśli to konieczne, można podać dziecku leki łagodzące świąd (np. Fenistil) oraz lek obniżający gorączkę (np. Paracetamol), ale na ogół nie ma takiej potrzeby. Jeśli wysypce towarzyszy zapalenie stawów, podaje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Rumień u ciężarnych

Jeśli masz już pewność, że twoje dziecko choruje na rumień zakaźny, szybko odizoluj je od osób, dla których wirus mógłby być niebezpieczny. Kontaktu z parwowirusem B19 szczególnie powinny się wystrzegać kobiety w ciąży.

Dlaczego? Otóż zakażenie rumieniem w ciąży, zwłaszcza w dwóch pierwszych trymestrach, może (ale nie musi) być bardzo niebezpieczne: zdarza się, że powoduje groźne komplikacje, m.in. niedokrwistość, zapalenie mięśnia sercowego i obrzęk płodu, a nawet jego obumarcie.

Jednak spokojnie: ogromna część kobiet (60–80%), które planują zajść w ciążę, miała już kontakt z wirusem, a więc jest uodporniona i nie może się zarazić. Badania dowodzą również, że większość kobiet (ok. 75%), która zaraziła się w czasie ciąży, rodzi zdrowe dzieci. Mimo wszystko lepiej dmuchać na zimne (bo istnieje ryzyko poważnych powikłań) i nie narażać się na kontakt z chorymi.
UWAGA! Jeśli jesteś w ciąży i podejrzewasz, że mogłaś się zarazić, np. od swojego starszego dziecka, koniecznie zgłoś to lekarzowi, który prowadzi ciążę. Skieruje cię na badania krwi, by sprawdzić, czy są w niej przeciwciała przeciwko wirusowi, którego się obawiasz. Jeśli tak, czekają cię jeszcze inne badania, m.in. USG.

Jak dochodzi do zakażenia?

Choroba czerwonych policzków jest chorobą wirusową, czyli przenosi się drogą kropelkową. A to oznacza, że można się nią zakazić poprzez kontakt z chorą osobą. Dobra wiadomość – rumień jest trudniejszy do „złapania” niż np. ospa wietrzna.
  • Czas wylęgania: od zetknięcia się z wirusem do pojawienia się wysypki upływa tydzień, czasem dwa.
  • Objawy zwiastujące chorobę: nie ma. Wysypka pojawia się bez zapowiedzi.
  • Zakaźność: chory zaczyna zarażać na tydzień przed pojawieniem się pierwszych zmian na skórze (czyli krótko po tym, jak sam stał się „posiadaczem” wirusa) oraz przez kilka pierwszych dni po pojawieniu się wysypki.

Konsultacja: dr n. med. Lilianna Baran, specjalista pediatra neonatolog.

Zobacz też:

Ocena (29 ocen)

4.6
Doładuj
Przeładuj