Ruszaj w drogę

Godziny spędzone w aucie to koszmar dla dorosłych, a co dopiero dla dziecka. Malec nudzi się potwornie! Radzimy, jak przygotować się do drogi, by przetrwać każdą podróż.
Niezależnie od tego, ja-kim środkiem transportu wybierzecie się w podróż, przygotuj się do niej tak, by przebiegła wygodnie. Potrzebne rzeczy miej pod ręką, by w czasie postoju lub oczekiwania na lotnisku nie przekopywać bagażu.

Co do jedzenia
Jeśli karmisz piersią, nie musisz o nic się martwić. Co innego, gdy malec dostaje mleko modyfikowane – weź butelkę, mieszankę
i przegotowaną wodę w termosie. Dla maluszka, który skończył pół roku, nie zapomnij dań w słoiczku: są bardzo praktyczne. Dorzuć jeszcze łyżeczkę!
Dla przedszkolaka weź kanapki z żółtym serem, a warzywa lub owoce (najlepiej te mniej soczyste) pokrój w kawałki i powkładaj do pojemników. Jako przekąski przygotuj chrupki ryżowe. Do samolotu nie musisz zabierać jedzenia, zwykle dostaniecie jakieś przekąski albo będzie można je kupić na pokładzie. Pamiętaj tylko o wodzie dla smyka.

Niedobrze mi...
Jeśli maluch źle znosi podróż, przed wyruszeniem w drogę podaj mu leki przeciwko chorobie lokomocyjnej – Cocculine, Avioplant (od szóstego roku życia). Nie wiesz, jaki lek podać? Skonsultuj się z pediatrą.

Umilić czas
Miej pod ręką zabawki, gry, książki, kartki i pisaki, tabliczkę ze znikopisem. Przydadzą się też ulubione płyty z muzyką maluszka. Przygotuj kilka zabaw, np. „sroczkę” albo zgadywanki.


Jak przetrwać długą podróż
Oto kilka rad, jak przygotować się do wakacyjnej wyprawy, jeśli na środek transportu wybraliście:

SAMOCHÓD

Lepiej wyjechać wieczorem, bo wtedy jest szansa, że maluch część drogi prześpi.
Wyłóż pieluszką tetrową fotelik dla maluszka (także oparcie siedzenia starszego dziecka), by malec mniej się pocił.
Nie włączaj klimatyzacji zbyt mocno, bo przy dużej różnicy temperatur maluch może się łatwo przeziębić.
Przydadzą się rolety przyklejane przyssawkami na szyby – osłonionemu od słońca smykowi będzie się wygodniej podróżowało.
Usiądź razem z malcem z tyłu. Podasz mu picie, przekąskę, wspólnie się pobawicie.
UWAGA! Pamiętaj o bezpieczeństwie! Nigdy nie odpinaj dziecku pasów bezpieczeństwa w czasie jazdy! Nawet jeśli maluch płacze, poczekaj na dogodny moment i miejsce, by można było się zatrzymać. Dopiero wtedy możesz odpiąć dziecku pasy.

POCIĄG        
Idealny dla przedszkolaka, który może wyjść z przedziału lub w czasie jazdy skorzystać z toalety. Zarezerwuj miejsca w wagonie z kuszetkami lub sypialnym (jeśli czeka was podróż nocą). Zrób to z dużym wyprzedzeniem, nawet kilkutygodniowym. Przygotuj prowiant w domu. Nie ma już wagonów restauracyjnych (pozostały tylko w Intercity).
    
SAMOLOT
Masz pierwszeństwo (jako mama z dzieckiem) przy wsiadaniu na pokład. To ważne, zwłaszcza jeśli podróżujecie tanimi liniami, gdzie karty pokładowe nie mają oznaczonych numerów miejsc, a malec będzie chciał siedzieć przy oknie.
Możesz zabrać: gondolę wózka (maluszek może w niej przespać podróż), kocyk i jasiek (nie zawsze są na pokładzie). Pamiętaj, że dziecko, które nie skończyło dwóch lat, spędzi podróż na twoich kolanach (nie ma jeszcze własnego biletu).
Przygotuj maluszka na zmiany ciśnienia w czasie startu i lądowania. Bywają dokuczliwe – większość dzieci odczuwa nieprzyjemny ból ucha. Dlatego niemowlęciu podaj pierś lub kilka łyków wody, starszemu dziecku – cukierki do ssania, gumę do żucia albo jakiś napój.

Redakcja poleca: Jak przewozić małe dziecko na rowerze? (video)
Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając fotelik rowerowy dla dziecka. Poznaj cechy dobrego fotelika rowerowego.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy