Rytmika w przedszkolu
fot. AdobeStock

Zajęcia z rytmiki dla przedszkolaka

Zastanawiasz się, po co takiemu malcowi kształcenie muzyczne? Przeczytaj, zalet rytmiki jest bardzo wiele!
Milena Oszczepalińska
Rytmika w przedszkolu
fot. AdobeStock
Zajęcia z rytmiki prowadzone są w większości przedszkoli. Wpisane są one z reguły w stały kalendarz zajęć i odbywają się bezpłatnie, nawet w przedszkolach prywatnych. Dlaczego tak ważne jest, by dziecko rozwijało się rytmicznie już od najmłodszych lat? Przeczytaj, co dają zajęcia rytmiki dzieciom w wieku przedszkolnym

Czym jest rytmika?

Rytmika to nic innego, jak metoda wychowania muzycznego dzieci oparta na różnych formach muzykowania. Podczas zajęć dzieci: Ważnym  elementem rytmiki jest improwizowanie w zakresie ruchowym oraz instrumentalnym. Dzieci uczą się wyczuwać i słyszeć rytm, same próbują rytmicznie grać lub tańczyć. Tę metodę muzycznego wychowania wymyślił i zapoczątkował E. Jaque-Dalcroze.
Redakcja poleca: Zajęcia francuskiego dla dzieci - film
Zobacz, jak wyglądają zajęcia z języka obcego dla najmłodszych dzieci.

Umiejętności zdobywane na rytmice

Dzieci w trakcie zajęć wykonują różne formy aktywności, które nie tylko mają na celu rozwój muzyczny maluchów, lecz także ich rozwój ogólny i zaspokajanie potrzeby ruchu. Rytmika powoduje, że dziecko staje się:
 • wrażliwe na muzykę,                    
 • wrażliwe na sztukę,
 • sprawne fizycznie.
Muzyka doskonale wpływa na mózg. Dzieci, które dużo muzykują, są bardziej inteligentne, co niejednokrotnie potwierdzali badacze naukowi. Łatwiej też przychodzi im nauka języków obcych. 
Zobacz też: Jak wspierać rozwój dziecka? Kup mu instrument!

Zalety rytmiki w przedszkolu

Jeśli przedszkole, do którego chodzi twoje dziecko, prowadzi regularnie zajęcia z rytmiki, możesz być pewna, że przyniosą one malcowi same korzyści. Nawet jeśli nie zależy ci na tym, by wychować muzyka, kształcenie muzyczne jest wskazane, ponieważ zapewnia wszechstronny rozwój. Co daje rytmika? Oto najważniejsze zalety:
 • wykształcenie koordynacji ruchowej,
 • zdolność do rozpoznawania wielu różnych dźwięków,
 • zdobycie zdolności muzycznych,
 • zdobycie sprawności umysłowych,
 • poprawa pamięci wzrokowej i słuchowej,
 • kształtowanie samodzielności dziecka,
 • obycie dziecka z występami publicznymi,
 • ćwiczenie umiejętności pracy w grupie.

Zobacz też: 10 zabaw rozwijających słuch dziecka

Jeśli twój maluch nie chodzi do przedszkola albo w placówce, do której uczęszcza, nie ma zajęć z rytmiki, możesz pomyśleć o posłaniu dziecka na takie zajęcia do instytucji, która je prowadzi. Kształcenie muzyczne dziecka daje ogromne korzyści, dlatego naprawdę warto w nie zainwestować. I tak naprawdę nie jest na to nigdy za wcześnie. Okres sensytywny na muzykę to pierwszy okres sensytywny, jaki w ogóle pojawia się u dziecka i zaczyna się… już w brzuchu mamy! [content:0_26791,0_25892,0_26838,0_23477:CMNews]
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy