Encyklopedia problemów wychowawczych

Rytuały

Dla Twojego dwulatka istnieje tylko jeden właściwy sposób kąpieli, jedna metoda zasypiania i jeden kubek, w którym mleko smakuje jak mleko. Choć upór malca, by wszystko zawsze przebiegało w ten sam sposób, to według Ciebie niezrozumiała tyrania, pozwól mu na nią. Domowe rytuały są dla niego źródłem poczucia bezpieczeństwa.

Wszystko tak samo...
Dzieci, których pamięć długotrwała jest już w drugim-trzecim roku życia w miarę dobrze rozwinięta, przykładają wielką wagę do stałego porządku zdarzeń. Wykonywanie ich w określonej, niezmiennej sekwencji to dla dziecka dowód, że otaczający go świat jest oparty na trwałych podstawach. Wszystko musi przebiegać tak samo jak wczoraj, przedwczoraj, dwa tygodnie temu... Kontrola nad drobnymi sprawami, jak np. picie z jednej i tej samej szklanki, ma dla dziecka wielkie znaczenie, ponieważ daje mu poczucie własnej wartości i niezależności.

Umiłowanie tego, co powtarzalne, znane i monotonne to naturalny etap rozwoju w życiu dziecka. Oglądany w kółko jeden odcinek "Krecika" albo czytana codziennie ta sama książeczka nie tylko budują pewność siebie, wynikającą z wiedzy o tym, co nastąpi za chwilę, ale kształtują również pamięć dziecka.

Co robić?
Potraktuj poważnie przyzwyczajenia malca i nie zmuszaj go na siłę do odstępstw od jego rytuałów. Z uśmiechem uczestnicz w wieczornym, rytualnym zasypianiu lub ubieraniu. Dla dzieci w tym wieku zmiana wiąże zawsze się z niepewnością i poczuciem zagrożenia, dlatego, nawet jeśli jesteś przekonana, że dla malca byłoby lepiej, gdyby np. nie spał w spłowiałej i za małej koszulce, pozwól mu na to.

Większa elastyczność w zachowaniu przyjdzie wraz z wiekiem. Już pod koniec trzeciego roku życia malec będzie przywiązywał do swoich przyzwyczajeń dużo mniejszą wagę, za to zaczną fascynować go nowości. Odrobina Twojej cierpliwości i zrozumienia pomogą bezboleśnie przeczekać okres męczących rytuałów.