rząd szuka oszczędności
fot. Adobe Stock

Rząd szuka oszczędności i zmienia zasady programu 500 plus. Jest już projekt ustawy!

Nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci zakłada zmiany w wypłacaniu oraz przyznawaniu świadczenia 500 plus. Wszystkie działania mają na celu centralizację i automatyzację tego procesu. Ma się to wiązać z zaoszczędzeniem przez państwo ogromnej sumy pieniędzy - około 3,1 mld zł.
Joanna  Biegaj
rząd szuka oszczędności
fot. Adobe Stock
Z obietnic Mateusza Morawieckiego wynika, że w Polskim Ładzie nadal będzie wypłacane świadczenie 500 plus. Nie będzie się to jednak odbywało w takiej formie, jak dotychczas. Pewne jest także to, że rodziny nie mogą liczyć na podwyżkę kwoty świadczenia.

Informacje o zmianach, jakie szykuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, zostały umieszczone w wykazie prac legislacyjnych rządu. Obecne zasady programu 500 plus będą obowiązywać do 31 maja 2022 roku (dotyczy to świadczeń przyznawanych przed końcem 2021 roku). Już od stycznia 2022 r. świadczenia 500 plus będą przyznawane na nowych warunkach.

Co się zmieni? 

Zmieni się między innymi jednostka odpowiedzialna za przyznawanie i wypłacanie świadczenia. Podobnie jak w przypadku programu „Dobry start”, czyli 300 plus – zajmie się tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Do tej pory wnioski o 500 plus można było składać za pomocą poczty, internetu lub w urzędzie. Po wprowadzonych zmianach będzie można zrobić to jedynie drogą internetową.

Zmiany zapowiadane przez resort Rodziny i Polityki Społecznej obejmują również formę wypłacania świadczenia. Nie będzie już możliwości pobrania go w gotówce, pieniądze będą wypłacane jedynie przelewem na konto bankowe.

W ustawie jest także zapis, że od 2023 roku 500 plus będzie przyznawane rodzicom automatycznie. Oznacza to, że nie będą musieli zaprzątać sobie już głowy składaniem wniosków o 500 plus. Pieniądze będą przydzielane na podstawie informacji o wieku dzieci oraz składzie rodziny.

Źródło: businessinsider.com.pl/ PAP

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, czy ich zdaniem 500+ jest sprawiedliwie przydzielane i trafia do naprawdę potrzebujących. Z danych rządowych wynika, że programem 500+ objętych jest blisko 4 miliony dzieci. Kasa państwa wydała na ten program ponad 33 miliony złotych.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy