zniesienie obowiązku noszenia maseczek
fot. Adobe Stock

Rząd: zniesienie obowiązku noszenia maseczek, otwarcie siłowni, basenów i kin

Koniec z maseczkami, możliwość organizowania wesel dla 150 osób, otwarcie basenów i siłowni – rząd ogłosił w środę kolejny etap „odmrażania" gospodarki w czasie epidemii koronawirusa.
Agnieszka Majchrzak
zniesienie obowiązku noszenia maseczek
fot. Adobe Stock
Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w środę czwarty etap znoszenia obostrzeń od 30 maja. Dotyczy m.in. siłowni, klubów fitness, obiektów sportowo-rekreacyjnych, kin i teatrów. Wśród zmian jest również zniesienie obowiązku noszenia maseczek.

Bez maseczek na ulicy

Rząd zdecydował o zniesieniu od 30 maja obowiązku noszenia maseczek na ulicach. Ważne, aby był nadal zachowany dystans 2-metrowy między osobami. Dotyczy to miejsc publicznych i przestrzeni zamkniętych, gdzie da się zachować dystans.

W sklepach, środkach komunikacji miejskiej, kościołach, kinach nadal będzie obowiązywał nakaz noszenia maseczek.

„Od soboty 30 maja zmieniamy zasady dotyczące maseczek. W przestrzeniach ogólnodostępnych obowiązuje zasada zachowania dystansu 2-metrowego, a noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe"– ogłosił premier Mateusz Morawiecki.
Redakcja poleca: Co sądzisz o nieszczepieniu dzieci ? [SONDA ULICZNA]
Dzięki obowiązkowym szczepieniom miliony ludzi nie umierają na zakaźne choroby takie jak gruźlica, czy polio. Ale z drugiej strony wzrasta także liczba rodziców odmawiających szczepienia dzieci. Jakie jest zdanie ludzi? Zobacz!

Wesela dla 150 osób

Rząd zdecydował, że od 6 czerwca będzie możliwość organizowania uroczystości weselnych dla 150 osób. Weselnicy nie będą musieli nosić maseczek. 

Otwarcie siłowni, basenów, kin, teatrów

Od 6 czerwca otwarte zostaną siłownie, kluby fitness, baseny, sauny, solaria, salony masażu, tatuażu oraz sale zabaw i parki rozrywki. Obowiązywać w nich będą jednak obostrzenia sanitarne.

Także od 6 czerwca otwarte zostaną kina, teatry, filharmonie, opery. Ale będzie w nich:
  • obowiązek noszenia maseczki,
  • dostępność jedynie 50 proc. miejsc.

Dyskoteki i kluby nadal nie będą czynne. „Wiemy na przykładzie innych krajów, że to są bardzo często ogniska nowych zakażeń" – tłumaczył premier.

Koncerty plenerowe dla 150 osób

Odblokowana została także od 30 maja możliwość organizowania imprez plenerowych. Będzie można je organizować pod warunkiem, że nie będzie w nich uczestniczyło więcej niż 150 osób oraz będzie zachowany dystans społeczny i zakrywaniem nosa i ust.

Zniesienie restrykcji w sklepach

Od soboty 30 maja zostają zniesione obostrzenia w handlu – nie będą obowiązywać restrykcje co, do liczby osób na jeden metr kwadratowy. Podobnie będzie w kościołach, w restauracjach i innych lokalach gastronomicznych. 

Rząd zdecydował się na kolejne zniesienie obostrzeń, z powodu obecnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Zachorowań na koronawirusa na tle innych krajów jest stosunkowo niewiele, a w szpitalach nie brakuje wolnych łóżek.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy