GRY
 
 

Kliniki in vitro czekają na pary

Są jeszcze wolne miejsca w klinikach in-vitro realizujących rządowy "Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016". Zgłaszać się mogą niepłodne pary, które nieskutecznie się leczą od co najmniej roku.

kobieta u lekarza
fot. Fotolia

aktualizacja – lipiec 2016

Rządowy program refundacji leczenia in vitro został zakończony 30 czerwca 2016 roku. Trwał 3 lata. Eksperci szacowali, że około 15 tys. par w Polsce wymaga leczenia metodą in vitro, tymczasem do procedury zapłodnienia pozaustrojowego podeszło ponad 17 tys. par (dane nieoficjalne). 

78% Polaków jest zdania, że niepłodne pary nadal powinny mieć przynajmniej częściową refundację in vitro (tak wynika z badań IQS zrealizowanych na rzecz Kliniki Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian). Co więcej, 58% Polaków uważa, że w kraju jest za mało klinik zajmujących się leczeniem niepłodności poprzez in vitro. Szczególnie duże poparcie dla tej metody leczenia niepłodności jest w grupie osób młodych (25-34 lata) – 86%. Co więcej, 73% Polaków deklaruje, że sami zdecydowaliby się na leczenie in vitro, gdyby była to jedyna metoda, żeby mieć dziecko. Niepłodność nazywana jest plagą zdrowotną XXI wieku.

-------
Wolnymi miejscami w ramach rządowego programu in vitro dysponują jeszcze kliniki  (stan na 6 maja 2014 rok):

O rządowym programie leczenia niepłodności

Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego rozpisano na trzy lata (koniec przypada na 30 czerwca 2016 roku). Przez ten czas kliniki in vitro, które zgłosiły się do jego realizacji, przyjmą około 15 tysięcy niepłodnych par. Każda z nich będzie mogła skorzystać z trzech cykli leczniczych, które finansowane są ze środków publicznych.
Redakcja poleca: Ustawa o in vitro przyjęta, ale czy uzyska podpis prezydenta? - film
Na ustawę o leczeniu niepłodności czekało wiele polskich par. Określa ona między innymi zasady zapładniania in vitro oraz to, kto może z niego skorzystać. Sejm regulację przyjął, ale nie wiadomo, czy na pewno wejdzie ona w życie. O zapłodnieniu pozaustrojowym rozmawiamy z ginekologiem.

Kto może się zgłosić do programu in vitro

Trzeba spełnić kilka warunków, by móc przystąpić do rządowego programu in vitro:
  • Zdiagnozowana niepłodność (u kobiety lub mężczyzny).  Para powinna mieć udokumentowane co najmniej roczne leczenie niepłodności, które potwierdzi jego bezskuteczność.
  • Wiek. Warunek ten dotyczy tylko kobiety, która w dniu zgłoszenia się do kliniki in-vitro nie może mieć ukończonego 40. roku życia. Dla mężczyzn nie ma ograniczeń wiekowych.
  • Ubezpieczenie zdrowotne.
Uwaga! Z rządowego programu in vitro mogą korzystać także pary żyjące w wolnym związku. Nie ma też rejonizacji, czyli para może wybrać ośrodek, w którym chce się leczyć. Więcej na ten temat na stronie www.invitro.gov.pl.

ZOBACZ TEŻ: pierwsze dziecko urodzone w ramach rządowego programu in vitro
 
Doładuj
Przeładuj