Program „Mama plus” podniesie wartość kobiet, które pracują w domu?

Nowy projekt obecnego rządu jest już w trakcie konsultacji społecznych. Co zakłada?
Milena Oszczepalińska
Emerytury dla kobiet z programu "Mama plus"
fot. AdobeStock
Nowy pomysł rządu zakłada wprowadzenie emerytur dla wszystkich kobiet, które wychowały przynajmniej czworo dzieci. W takich rodzinach zwykle ze względu na ogrom obowiązków domowych kobiety były zmuszone do rezygnowania z aktywności zawodowej lub nawet nigdy nie miały okazji jej podjąć. Dotychczas ich sytuacja w chwili osiągnięcia wieku emerytalnego była dość trudna, państwo nie gwarantowało im żadnych świadczeń emerytalnych. Obecny program ma to zmienić.

Praca mamy wychowującej dzieci w końcu zostanie zauważona

Wiceminister Bartosz Marczuk z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przyznaje, że „ktoś, kto urodził i wychował czworo lub więcej dzieci, nie może być w takiej sytuacji, że zostaje na stare lata bez nawet jednej złotówki”. Dlatego z myślą o kobietach, które ze względu na dzieci zrezygnowały z kariery zawodowej powstał projekt „Mama plus”.

Według Judyty Kruk ze Związku Dużych Rodzin Trzy Plus to dobry krok. Jej zdaniem „To, co dzisiaj się dzieje w tym temacie, jest bardzo twórcze dla naszego społeczeństwa, bo jest to kierunek, aby dostrzec ekonomiczną wartość pracy kobiet”. Emerytura z tytułu wychowywania przynajmniej czwórki dzieci nie będzie co prawda wysoka – ma wynosić tyle, ile emerytura minimalna (obecnie jest to 1029 zł). Jednak dla kobiet, które do tej pory nie mogły liczyć nawet na takie świadczenie, jest to pewna forma docenienia ich wieloletnich zmagań z obowiązkami domowymi.
Redakcja poleca: Czy podoba ci się pomysł emerytur dla mam 4 dzieci? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów co myślą o zapowiedzi rządu, że mamy 4 i więcej dzieci będą otrzymywały emeryturę, niezależnie od tego, czy pracowały zawodowo, czy też nie. Jesteście ciekawi odpowiedzi? Zobaczcie sondę!

A co z kobietami, które pracowały?

Program „Mama plus” zakłada, że każda mama wychowująca czwórkę dzieci otrzyma minimum wysokość emerytury minimalnej, niezależnie od tego, czy pracowała choćby przez krótki czas, czy w ogóle. Jeśli nigdy nie podjęła pracy zarobkowej, w chwili przejścia na emeryturę otrzyma całe świadczenie w ramach programu „Mama plus”. Jeśli natomiast należy jej się emerytura za przepracowany okres, ale będzie ona niższa niż 1029 zł, wówczas z programu „Mama plus” otrzyma comiesięczne wyrównanie do wysokości emerytury minimalnej.

Ustawa w sprawie emerytur dla kobiet, które wychowały co najmniej czworo dzieci miałaby obowiązywać już od przyszłego roku, również dla tych z nich, które już odchowały swoje dzieci.

Źródło: tvn24.pl

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Dzień Ojca - już w niedzielę!

Jakim jesteś tatą?