program "Za życiem"
fot. Fotolia

Urodzisz chore dziecko – dostaniesz 4 tys. Ale co dalej?

Projekt wspierający rodziców, którym urodzi się chore dziecko wpłynął dziś do Sejmu! Kto na tym zyska i kto spełni wymogi?
Ewa Podleśna-Ślusarczyk
program "Za życiem"
fot. Fotolia
Rodzice którym urodzi się chore dziecko, według projektu będą mieli prawo do jednorazowego zasiłku w wysokości 4 tys. zł, ale pod pewnym warunkiem. Chodzi o to, matka musi pozostawać  pod opieką lekarza przez cały okres ciąży nie później niż od 10 tyg. ciąży. 

Zasiłek otrzymają Ci rodzice, których dziecko urodzi się z "ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem lub nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu". Oprócz potwierdzonej opieki medycznej trzeba będzie także mieć zaświadczenie od lekarza II stopnia specjalizacji w dziedzinie położnictwa i ginekologii, neonatologii i perinatologii. Nie  jest jednak sprecyzowane jakie dokładnie kryteria będą mieli lekarze i komu będą przyznawać zaświadczenie.

Program "Za życiem" to także wspomaganie rozwoju dziecka, opieka paliatywna, rehabilitacyjna, wparcie dla rodziców, w tym także mieszkaniowe. "To jest kompleksowy program wsparcia, począwszy od opieki medycznej, poprzez psychologiczną, przez ośrodki, centra koordynacyjno-opiekuńczo-wychowawcze" - powiedziała w piątek premier Beata Szydło. 

Projekt przyjęty przez rząd, został teraz skierowany do Biura Legislacyjnego. Budzi on jednak wiele wątpliwości. Pojawiają się głosy, że jest to pewna zachęta dla kobiet, by nie poddawały się aborcji, tylko zdecydowały się urodzić śmiertelnie chore dziecko. Czy oferowana jednorazowa zapomoga ma je do tego zachęcić?
 
Drugie pytanie – czy 4 tys. to wystarczająca kwota, by zająć się  dzieckiem z ciężka wadą rozwojową, które wymagać będzie intensywnej rehabilitacji i opieki lekarskiej czasem przez długi okres czasu?

Jak Wy oceniacie ten projekt?

Czytaj także: Od 1. października rusza nowy pomysł rządu w sprawie 500+. Korzystny dla rodzin?

źródło: wyborcza.pl
Redakcja poleca: Gdy rodzi się chore dziecko...
Czasem ciąża przebiega bez niepokojących objawów, a mimo to na świat przychodzi chore dziecko. Jak dowiadują się o tym rodzice? Czy mogą liczyć na wsparcie?
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy