Rzecznik praw dziecka w koszulce z płodem.
fot. Twitter

Rzecznik praw dziecka w koszulce z płodem. Wzbudził zamieszanie w Sejmie i na Twitterze

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak przedstawił w Sejmie sprawozdanie ze swojej pracy za 2020 rok. Więcej emocji niż jego słowa wzbudziła jednak... jego koszulka.
Sylwia Arlak
Rzecznik praw dziecka w koszulce z płodem.
fot. Twitter
„Prawo do życia jest w końcu chronione tak, jak powinno” – mówił Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, nawiązując do wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Przedstawiając w Sejmie sprawozdanie ze swojej działalności, pojawił się w koszulce z nienarodzonym dzieckiem umieszczonym w sercu. Dokładnie taki wizerunek kilka miesięcy temu mogliśmy zobaczyć na billboardach organizacji anti-choice w całym kraju. 

Koszulka rzecznika wywołała burzę

Posłowie opozycji uważają, że RPD nie dopełnił obowiązków w kontekście pandemii i nasilających się prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Mikołaj Pawlak ma jednak na ten temat inne zdanie. Zdaniem rzecznika dzieci urodzone po 2000 roku są pokoleniem dobrobytu, które nie jest przygotowane na to, żeby przetrwać czas „w pełnym spokoju zamknięcia, odseparowania”.

Jak mówił Mikołaj Pawlak, rok 2020 to nie tylko rok pandemii, ale także rok życia. „I to najważniejsze prawo człowieka wymienione w każdej konstytucji i w każdej ustawie o RPD. Tutaj specjalnie zaprezentowałem się obrazkowo, żeby mieć ręce wolne, a XXI wiek to język obrazkowy. Ten obrazek po prostu przedstawia prawo do życia wymienione w art. 2 w ustawie o RPO” – podkreślał, pokazując kontrowersyjny T-shirt. 

W Sejmie robiono mu zdjęcia, a na Twitterze rozgorzała dyskusja. Komentatorzy i politycy opozycji nie kryli oburzenia postawą rzecznika. 

„Tymczasem: Rzecznik Praw Dziecka. Pod warunkiem, że dziecko nie jest kobietą, osobą LGBT+, ateistą, mniejszością etniczną lub rasową” – napisał na Twitterze Franek Sterczewski (Koalicja Obywatelska).
  „RPD regularnie zapomina, że powinien być też rzecznikiem tych narodzonych” – napisała z kolei Katarzyna Lubnauer (KO).
  „Fanatyk na mównicy. Afiszuje się z płodami, popiera bicie dzieci” – podkreślała Beata Maciejewska (Lewica).
 
Zobacz też:
Redakcja poleca: 500 plus - kto dostanie, a kto nie
Nasz ekspert wyjaśnia, komu przysługują pieniądze w ramach programu 500 plus. Sprawdź, ile możesz dostać!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy