Rzecznik Praw Dziecka za zakazem aborcji uszkodzonych płodów: badania prenatalne to tylko przypuszczenia
fot. Adobe Stock

Rzecznik Praw Dziecka za zakazem aborcji uszkodzonych płodów: „badania prenatalne to tylko przypuszczenia”

Rzecznik Praw Dziecka ostatnio publicznie wypowiedział się na temat badań prenatalnych. Mikołaj Pawlak podważył ich wiarygodność, twierdząc, że są to jedynie przypuszczenia.
Joanna  Biegaj
Rzecznik Praw Dziecka za zakazem aborcji uszkodzonych płodów: badania prenatalne to tylko przypuszczenia
fot. Adobe Stock
Znany ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi o edukatorach seksualnych Mikołaj Pawlak, znowu zabrał głos. Jego wypowiedź i tym razem była skandaliczna. Co więcej, słowa Rzecznika Praw Dziecka nie są zgodne ze stanem wiedzy, jakim dysponuje medycyna płodu, czyli perinatologia, która jest pełnoprawną gałęzią medycyny.

Badania prenatalne są jedynie... przypuszczeniem

Mikołaj Pawlak w swojej wypowiedzi podważył wiarygodność badań prenatalnych, twierdząc, że są to jedynie przypuszczenia: „A co do poszczególnych przypadków, to proszę wybaczyć, ale nie nam jest pisane i dane oceniać te aspekty, a (...) kwestie dotyczące zdrowia dziecka to są zawsze przypuszczenia”.

Wypowiedź Rzecznika Praw dziecka jest niezgodna ze stanem wiedzy, jaką w XXI wieku dysponują lekarze, a także ogromnym postępem medycyny.
Redakcja poleca: Czy jesteś za zaostrzeniem przepisów pozwalających na aborcję? [SONDA ULICZNA]
Zaostrzenie przepisów ustawy antyaborcyjnej wzbudza gorącą dyskusję społeczną. Zapytaliśmy przechodniów, co myślą na ten temat. Jesteście ciekawi odpowiedzi? Zobaczcie sondę!

Wypowiedź niezgodna z polityką państwa

W Polsce cykl diagnostyki prenatalnej jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia dla każdej kobiety w ciąży (również tej, która nie jest ubezpieczona). Świadczy to o tym, jak bardzo istotne są takie badania. Podczas trzech obowiązkowych badań USG ocenia się wiek i budowę płodu, występowanie wad wrodzonych, a także ryzyko wad genetycznych, np. : zespołu Downa, zespołu Edwardsa i zespołu Pataua. Wypowiedź Mikołaja Pawlaka jest więc nie tylko niezgodna ze stanem wiedzy z zakresu medycyny płodu, ale także polityką naszego państwa.

Zdaniem specjalistów

Wypowiedź Rzecznika Praw Dziecka skomentowała dr Joanna Dangel, specjalistka kardiologii prenatalnej: „MimoMimo że prenatalna diagnostyka ultrasonograficzna jest powszechnie stosowana, jej kliniczne znaczenie nie zawsze jest doceniane i rozumiane. Skończyła się era jedynie podejrzewania wady płodu. Rodzaj patologii oraz stan płodu można rozpoznać bardzo precyzyjnie”. 

Do słów Mikołaja Pawlaka odniósł się także prof. Piotr Węgrzyn, wybitny specjalista diagnostyki prenatalnej:
„Po 20 paru latach rozwoju medycyna płodu stała się pełnoprawną gałęzią medycyny. Zawdzięczamy to rozwojowi ultrasonografii, technik diagnostyki genetycznej, a także procedur inwazyjnych, które umożliwiają wewnątrzmaciczną diagnozę i leczenie płodu. Opinia pana Rzecznika Praw Dziecka, że nasza praca to tylko przypuszczenia, drastycznie rozmija się z prawdą”.

Źródło: oko.press

Zobacz także
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy