nieszczepienie dziecka narusza jego prawo do życia
fot. Adobe Stock

Odmowa szczepień narusza prawa dziecka do zdrowia i życia?

Takie jest stanowisko Rzecznika Praw Dziecka, który zabrał głos w dyskusji na temat projektu ustawy o zniesieniu obowiązkowych szczepień ochronnych dla dzieci. Sejm coraz bliższy podjęcia decyzji w tej sprawie.
Agnieszka Majchrzak
nieszczepienie dziecka narusza jego prawo do życia
fot. Adobe Stock
Przypomnijmy, że przeciwnicy szczepień - Stowarzyszenie Stop NOP zebrało 100 tysięcy podpisów Polaków pod obywatelskim projektem zmiany ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, przewidującym zniesienie obowiązkowych szczepień ochronnych. Sejm nie odrzucił go i skierował do dalszych prac w komisjach. W czwartek odbyło się posiedzenie komisji sejmowych, które właściwie dało odpowiedź, czy szczepienia w Polsce będą obowiązkowe.

Szczepienia najskuteczniej walczą z chorobami zakaźnymi

W związku z tym głos w sprawie zabrał także Rzecznik Praw Dziecka. Rzecznik uważa, że szczepienia ochronne są najskuteczniejszym narzędziem zwalczania chorób zakaźnych i jest zdecydowanym przeciwnikiem likwidacji obowiązku szczepień. W stanowisku przesłanym do marszałka Sejmu jednoznacznie stwierdził, że wszelkie działania, których konsekwencją byłoby obniżenie wskaźników wyszczepialności dzieci w Polsce, są niekorzystne i zaprzeczają podstawowemu prawu dziecka do ochrony jego życia i zdrowia.

Zdaniem rzecznika, rodzice w Polsce nadal nie mają pełnej informacji na temat szczepień. Dlatego apeluje do Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej o podjęcie działań w środowisku lekarskim nad zmianą tego stanu rzeczy. Według rzecznika, lekarze pełnią istotną funkcję w przekazywaniu informacji na temat szczepień ochronnych, które są jednym z głównych źródeł wiedzy rodziców o szczepieniach.

Rzecznikowi chodzi m.in. o:
 
  • rozpowszechnianie rzetelnej wiedzy o szczepieniach, w tym niepożądanych odczynów poszczepiennych NOP;
  • wsparcie zdrowotne osób, u których wystąpił NOP;
  • dokonywanie przez lekarzy starannej oceny stanu zdrowia dziecka przed, a w razie wątpliwości także po wykonaniu szczepienia;
  • monitorowanie i stały nadzór nad bezpieczeństwem szczepionek.
Redakcja poleca: Odra w Europie! A czy szczepionka przeciw odrze jest bezpieczna? [WIDEO]
Wysypka po szczepieniu przeciw odrze to niepożądany odczyn poszczepienny, ale... świadczy o tym, że układ odpornościowy dobrze reaguje na szczepienie. A co z autyzmem? I dlaczego w Norwegii 96 proc. rodziców szczepi dzieci, choć szczepienia są nieobowiązkowe - mówi dr Paweł Stefanoff.

Los ustawy przesądzony

Sejmowe komisje zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny opowiedziały się w czwartek za odrzuceniem obywatelskiego projektu, który przewiduje likwidację obowiązku szczepień ochronnych. Takie stanowisko przyjęła większość posłów, bez względu na przynależość partyjną.
  [content:0_26281,0_19065,2_1185,1_2608:GALGallery]

Można uznać, że negatywna rekomendacja komisji przekreśliła możliwość zniesienia obowiązkowych szczepień. Podczas obrad komisji konieczność ich utrzymania wyrazili m.in. minister zdrowia Łukasz Szumowski, szefowa resortu rodzinny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, Rzecznik Praw Pacjentów Bartłomiej Chmielowiec, Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas, przedstawiciele Naczelnej Izby Aptekarskiej i Naczelnej Izby Lekarskiej i Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

Temat szczepień wzbudza wiele emocji, zwłaszcza w ostatnim tygodniu, kiedy notuje się w Polsce coraz więcej potwierdzonych zachorowań na odrę, także u dzieci. Według informacji przekazanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego Jarosława Pinkasa zanotowano obecnie 144 przypadki odry w całym kraju, w dużej mierze dotyczą one osób, które nie były zaszczepione.

30 tys. odmów szczepień

W Polsce co roku wykonuje się kilka milionów szczepień obowiązkowych. Odsetek osób zaszczepionych nadal jest wysoki, ale w ostatnich latach coraz więcej rodziców nie zgadza się na nie. Z informacji Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w 2010 roku zanotowano 3 tys. 437 odmów, w roku 2017 – 30 tys. 089.

Zgłoś się! Rozdajemy 1000 opakowań mleka następnego NAN OPTIPRO® Plus 2 HM-O!

W Polsce szczepienia obowiązkowe u dzieci i młodzieży do 19. roku życia realizowane są według ustalonego kalendarza. Obowiązkowe szczepienia to m.in. przeciwko gruźlicy, błonicy, krztuścowi, polio, odrze, śwince, różyczce, tężcowi oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Szczepienia zalecane to m.in. przeciwko rotawirusom.

Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:

 

Źródło: rp.pl, tvn24.pl

Zobacz też:
   


 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy