jedzenie w szpitalu
fot. fotolia.com

Rzecznik Praw Pacjenta kontra szpitalne jedzenie

Wygląda na to, że prośby i skargi tysięcy pacjentów zostały wreszcie wysłuchane! Rzecznik Praw Pacjenta zlecił kontrolę żywienia we wszystkich szpitalach w Polsce! Szczególną uwagę zamierza zwrócić na oddziały pediatryczne i położnicze. Czytaj, czego możemy się spodziewać!
Adela Prochyra
jedzenie w szpitalu
fot. fotolia.com
Gdy w ostatnio pisałyśmy o jakości jedzenia w szpitalach pediatrycznych, nie spodziewałyśmy się, że odpowiedź przyjdzie tak szybko. Rzecznik Praw Pacjenta poinformował wszystkie media o zleconej przez siebie "kontroli żywności i jakości żywienia" we wszystkich szpitalach oraz placówkach medycznych, w których pacjenci dostają posiłki. Kontrolę, na prośbę Rzecznika, ma przeprowadzić Główny Inspektor Sanitarny. 

Rzecznik reaguje na skargi pacjentów

Rzecznika zaniepokoiły negatywne sygnały płynące od pacjentów, którzy informowali o dramatycznej jakości żywienia w szpitalach. W piśmie wyraził także zaniepokojenie masowym korzystaniem z cateringu przez dyrektorów szpitali, podkreślając, że dbanie o zdrowie pacjentów jest ich obowiązkiem.

Rzecznik podkreśla także istotną rolę żywienia w procesie dochodzenia do zdrowia pacjentów i zwraca szczególną uwagę na szpitalne żywienie dzieci i kobiet na oddziałach położniczych:

"Rzecznik przypomina, że podmiot leczniczy jest zobowiązany zapewnić wyżywienie adekwatne do stanu zdrowia pacjenta. Obowiązek ten nakładają m.in. ustawa o działalności leczniczej oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Wyżywienie powinno być dostosowane do zaleceń lekarza czy też szpitalnego dietetyka, zwłaszcza w sytuacji diety ustalanej z dnia na dzień lub chorób żywieniowozależnych jak cukrzyca, otyłość czy nadciśnienie. Ponadto powinno być dobrane do różnych grup wiekowych i środowiskowych, w szczególności biorąc po uwagę najmłodszych pacjentów, osoby starsze, pacjentów po przebytych operacjach. czy też kobiety po porodzie". 
Redakcja poleca: Jak zrobić puchar z papieru: prezent dla taty od dziecka
Jak zrobić puchar z papieru? Nie jest to wcale aż takie trudne, a przecież taki puchar należy się każdemu rodzicowi za trud i serce, jakie wkłada w wychowanie dziecka! Obejrzyj wideo i zrób z maluchem własnoręczny upominek, który rozczuli niejednego tatę.

Czy szpitalne jedzenie będzie lepsze?

Raport z kontroli jest oczekiwany do końca czerwca 2016 r. Na razie Rzecznik czeka na odpowiedź GIS, czy kontrola w ogóle zostanie przeprowadzona. Spodziewacie się zmian na lepsze?

Poniżej zamieszczamy pełen dokument - kliknij, aby powiększyć!

Oceń artykuł

Ocena 3 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy