Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, alergia na pyłek rzepaku, uczulenie na rzepak, alergeny krzyżowe, alergia na pyłki, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Rzepak

Żółte dywany rosnącego na polach rzepaku to z jednej strony piękny widok, a z drugiej - dla uczulonych na pyłek tej rośliny - zapowiedź przykrych objawów. Należą do nich m.in. kichanie, uczucie zatkanego nosa czy zapalenie spojówek. Trudno się przed nimi ustrzec podczas wypraw poza miasto, ponieważ rzepak jest bardzo popularną rośliną i jego wielkie uprawy zajmują wiele terenów rolnych. Uczulenie na pyłek rzepaku może wiązać się również z alergią krzyżową na pyłki brzozy oraz traw i zbóż.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy