kobieta, ciąża, brzuszek, łazienka, lustro

Rzęsistkowica w ciąży

Jeśli będąc w ciąży, zauważyłaś nieprzyjemne upławy, może to świadczyć o zakażeniu rzęsistkowicą. Jak jej zapobiec i leczyć? Odpowiada ginekolog.
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
kobieta, ciąża, brzuszek, łazienka, lustro
Ostatnio zauważyłam na bieliźnie nieprzyjemne upławy. Ginekolog rozpoznał rzęsistkowicę i przepisał mi leki. Nie jest to przyjemne... Czy można zabezpieczyć się przed tą chorobą? Agnieszka

Rzęsistkowica jest chorobą pasożytniczą przenoszoną drogą płciową. Najczęściej można się nią zakazić podczas kontaktów seksualnych, ale zdarzają się też infekcje poprzez bieliznę, ręczniki, gąbki, pościel czy urządzenia sanitarne. Zakażenie może przebiegać zupełnie bezobjawowo. Najczęściej jednak rzęsistek powoduje zapalenie szyjki macicy, pochwy i jej przedsionka. Zdradzają go różne objawy, np. ból, obrzęk, zaczerwienienie, szarożółta pienista wydzielina z pochwy, świąd i pieczenie w czasie oddawania moczu. Jak się leczy rzęsistkowicę? Zarażonej osobie przypisujemy metronidazol albo jego pochodne. Ponieważ jest to choroba przenoszo-na drogą płciową, konieczne jest leczenie partnera. No i dbanie o higienę, a także np. unikanie publicznych toalet.

mtj_dopisek.gif

 
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik

Specjalista ginekolog-położnik. Pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy