GRY
 
 

Komu grozi rzucawka ciążowa?

Zanim wystąpi rzucawka ciążowa, kobieta odczuwa wiele objawów, dzięki którym łatwiej zapobiec tej groźnej dolegliwości. Po czym poznać stan przedrzucawkowy? Komu zagraża najbardziej i czy zawsze powtarza się w drugiej ciąży?

Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska , ginekolog położnik
rzucawka ciążowa, ciąża, kobieta, lekarz, badanie w ciąży
fot. lunamarina - Fotolia.com
Rzucawka ciążowa (eklampsja) to najcięższa postać zatrucia ciążowego (gestozy). Objawia się atakiem drgawek, które są połączone z nagłym skokiem ciśnienia, bólem głowy, zaburzeniami widzenia i mdłościami. Rzucawka jest stanem bardzo niebezpiecznym – gdy u kobiety w ciąży dochodzi do napadu drgawek, zagrożone jest zarówno życie mamy, jak i dziecka. Na szczęście jej wystąpieniu można skutecznie zapobiegać.

Co jest przyczyną rzucawki ciążowej?

Przyczyną rzucawki ciążowej jest niekontrolowany stan przedrzucawkowy, który ma szereg charakterystycznych objawów. Jeśli udaje się je w porę wychwycić i objąć przyszłą mamę odpowiednią opieką, rzucawki można uniknąć. O stanie przedrzucawkowym mogą świadczyć:
 • obrzęki dłoni, twarzy, nóg,
 • duszności,
 • zawroty głowy,
 • bóle brzucha,
 • nudności i wymioty,
 • wysokie ciśnienie,
 • szybsze bicie serca.
Redakcja poleca: Jak zapobiegać zatruciu ciążowemu (stan przedrzucawkowy - objawy)? film
Zatrucie ciążowe, inaczej stan przedrzucawkowy czy gestaza to zespół objawów niebezpiecznych dla ciężarnej i jej dziecka. Poznaj objawy zatrucia ciążowego. Sprawdź, czym grozi rzucawka.

Kiedy może dojść do ataku rzucawki?

Ryzyko rzucawki wzrasta w końcówce ciąży lub podczas porodu. Rzucawka pojawia się nagle. Kobiecie, która doznała napadu drgawek podaje się leki i tlen. Ciążę kończy się, wykonując cesarskie cięcie. I w ciąży i po porodzie kobieta musi pozostać pod ścisłą kontrolą lekarską, aż do momentu, kiedy ciśnienie tętnicze krwi się unormuje.

Kto jest bardziej zagrożony rzucawką?

Stan przedrzucawkowy zdarza się u około 8 proc. kobiet w ciąży. Najbardziej narażone są kobiety:
 • w ciąży mnogiej,
 • te, które ukończyły 40 lat,
 • z cukrzycą,
 • z nadciśnieniem.
Jeśli w jednej ciąży wystąpił już stan przedrzucawkowy, ryzyko, że się powtórzy, jest jak 1 do 3. Ryzyko rzucawki wzrasta też, jeśli stan przedrzucawkowy pojawił się w pierwszej ciąży lub jeśli miały ją też inne kobiety z rodziny. Konieczne są wtedy regularne kontrole u lekarza, a dobra opieka powinna zmniejszyć ryzyko ataku.

Zobacz także: Za niskie, za wysokie czy wzorcowe - uwaga na ciśnienie w ciąży
dr n. med. Bożena Kowalska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska , ginekolog położnik

Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.

Ocena (3 oceny)

4.0
Doładuj
Przeładuj