Remdesvir skuteczny w walce z koronawirusem
fot. Adobe Stock

To już jest pewne: jest lek na COVID-19!

Europejska Agencja Leków w najbliższych dniach zarejestruje pierwszy lek skuteczny w walce z koronawirusem – remdesivir. Był on wcześniej testowany w USA i Europie. Obecnie już zostało potwierdzone, że remdesivir skutecznie zwalcza COVID-19.
Ewa Janczak-Cwil
Remdesvir skuteczny w walce z koronawirusem
fot. Adobe Stock
Remdesivir to lek opracowany w 2014 roku do walki z gorączką krwotoczną wywołaną wirusem Ebola. Jego działanie polega na blokowaniu działania polimerazy wirusa. Polimeraza jest enzymem, który replikuje materiał genetyczny (zawarty w nici RNA) wirusów, umożliwiając im namnażanie się w komórkach zakażonego organizmu.

Remdesivir okazał się niezbyt skuteczny w zwalczaniu wirusa Eboli, ale silnie działa na koronawirusy SARS i MERS. Istniała więc nadzieja, że podobnie zadziała na nowy patogen. Naukowcy nie pomylili się – lek jest skuteczny w zwalczaniu COVID-19.

Badania dowodzą, że remdesvir działa

Szef Europejskiej Agencji Leków, Guido Rasi, zapowiedział, że remdesivir będzie mógł być oficjalnie stosowany w leczeniu chorych na COVID-19. Rasi zapowiada, że już niebawem zarejestrowane zostaną kolejne leki, które wykazują skuteczność w zwalczaniu objawów choroby spowodowanej koronawirusem.

Badania przeprowadzone w USA i Europie pokazują, że remdesivir, w porównaniu do placebo, przyspiesza o 31 proc. czas zdrowienia chorych zakażonym koronawirusem (z 15 do 11 dni). Po jego podaniu szybciej ustępuje gorączka i dolegliwości ze strony układu oddechowego. Lek zostanie zarejestrowany w trybie przyspieszonym, co daje nadzieję na wyleczenie chorych znajdujących się obecnie w szpitalach oraz tych, którzy do nich jeszcze trafią z powodu COVID-19.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Domowe sposoby na komary są prawie tak samo skuteczne, jak te chemiczne, za to o wiele zdrowsze dla nas i środowiska! Warto wypróbować naturalne środki na komary, takie jak: lawenda, wanilia, olejek cytrynowy i inne (równie skuteczne w walce z komarami) preparaty. Dzięki nim nie tylko odstraszysz insekty, lecz także wprowadzisz do domu piękne, aromatyczne zapachy! Sprawdź, czym odstraszyć komary.

Leczenie i zwiększanie wydolności służby zdrowia

Od momentu zarejestrowania remdesiviru dostępne będą procedury związane z leczeniem – dawki i częstość podawania. Od tej chwili szpitale na całym świecie będą mogły skuteczniej walczyć z nasileniem objawów zakażenia koronawirusem. Dzięki temu więcej pacjentów zostanie wyleczonych i szybciej wrócą oni do domu. To z kolei oznacza, że szpitale będą mogły leczyć więcej osób zakażonych SARS-CoV-2, gdyż ich „przepustowość" się zwiększy.

Zarejestrowanie remdesiviru jako leku na COVID-19 to pierwszy bardzo ważny krok na drodze skutecznego zwalczania tej choroby. Kolejnym będzie wynalezienie szczepionki na koronawirusa. Lek już mamy, ale nadal najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka zachorowania na COVID-19 pozostaje ochrona siebie i innych przed zakażeniem polegająca na:
 


Źródło: wprost.pl, rmf24.pl, radiozet.pl


Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy