Sączenie wód płodowych

Sączenie wód płodowych – jak rozpoznać, o czym świadczy?

Wyciek płynu owodniowego jest stanem, który zagraża życiu płodu. Jeśli jesteś w ciąży i zauważysz sączące się wody płodowe, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.
Małgorzata Wódz
Sączenie wód płodowych
Wody płodowe (płyn owodniowy) mogą sączyć się na każdym etapie ciąży. Zbyt mała ilość płynu owodniowego jest stanem zagrożenia dla płodu i wymaga pilnej konsultacji u lekarza. Z tego powodu należy zwracać uwagę na objawy podobne do popuszczania moczu czy upławów. To pozwoli uniknąć przeoczenia niebezpiecznych objawów. Wyjaśniamy, jak rozpoznać sączenie wód płodowych.

Płód potrzebuje odpowiedniej ilości wód płodowych, aby mógł dobrze się rozwijać. Ilość wód płodowych ocenia lekarz podczas badania USG. Do 36. tygodnia ciąży wód płodowych jest coraz więcej. Potem powoli zaczyna uch ubywać. Wody płodowe m.in. umożliwiają płodowi poruszanie się w macicy, transportują substancje oraz chronią dziecko przed:
 • urazami
 • infekcjami
 • wahaniami temperatury.

Sączenie wód płodowych – przyczyny

Sączenie wód płodowych świadczy o tym, że doszło do pęknięcia błon płodowych lub ich rozszczelnienia. Wyciek płynu owodniowego może mieć różne powody. Jeśli pojawia się w końcówce ciąży, zapowiada rozpoczynający się poród. Sączenie przed 37. tygodniem ciąży może mieć związek z zakażeniem błon płodowych lub wypadnięciem pępowiny. We wcześniejszym etapie ciąży wody płodowe mogą sączyć się po wykonaniu amniopunkcji (punkcji owodni). To badanie diagnostyczne wykonuje się między 16 a 20 tygodniem ciąży. Jeśli pojawi się po nim wyciek płynu owodniowego, należy pilnie zgłosić się do lekarza.

Co jeszcze sprzyja sączeniu się wód płodowych:

 • palenie papierosów w  ciąży
 • choroby przenoszone drogą płciową
 • odklejenie łożyska
 • ciąża wielopłodowa
 • zakażenie pochwy
 • przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego w poprzedniej ciąży
Redakcja poleca: Gdy dziecko w brzuchu się nie rusza - film
Jesteś w ciąży i martwisz się, że za rzadko czujesz ruchy dziecka? Zobacz, w jakich sytuacjach dziecko chętniej się rusza.

Jak rozpoznać wody płodowe?

Wody płodowe mają jasny słomkowy kolor. Mogą być lekko opalizujące. Położne określają ich zapach jako delikatny, słodkawy, lekko mdlący. Kobiety w ciąży często zastanawiają się, jak odróżnić sączące się wody płodowe od upławów lub popuszczanego moczu.
 • Sączenie wód płodowych czy popuszczanie moczu?
Nietrzymanie moczu w ciąży to dość częsty problem. Dotknięte nim ciężarne mogą bagatelizować mokre ślady na noszonych w bieliźnie wkładkach higienicznych. Jeśli poczujesz wilgoć, upewnij się, że popuszczasz mocz. Wody płodowe mogą mieć podobny do moczu lekko żółtawy kolor. Sprawdź, czy wkładka rzeczywiście ma charakterystyczny zapach moczu. Jeśli go nie wyczujesz, a wkładka jest mokra, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.
 • Sączenie wód płodowych czy upławy?
Sączące się wody płodowe mogą mieć również nieprzyjemny zapach. To objaw zapalenia błon płodowych, które może prowadzić do przedwczesnego porodu. Powodują je paciorkowiec z grupy B lub bakterie e-coli. Innym jego objawem jest wydzielina z dróg rodnych o nieprzyjemnym zapachu. Ciężarna może mieć również gorączkę, podwyższone tętno i bolesność macicy.

Sączenie wód i co dalej?

Sączenie wód płodowych świadczy o tym, że pęcherz jest rozszczelniony albo całkowicie pęknięty. Skutkiem sączenia się płynu owodniowego może być zakażenie wewnątrzmaciczne lub poród przedwczesny. W porę zdiagnozowany wypływ wód może nie doprowadzić do tych komplikacji. Jeśli wody sączą się po 34 tygodniu ciąży, lekarz najprawdopodobniej wywoła poród. Czasem sączenie udaje się powstrzymać. Przerwany lub rozszczelniony pęcherz płodowy może samoistnie zarosnąć.

Test na wody płodowe

W aptekach możesz kupić specjalne testy na obecność wód płodowych. Są dostępne bez recepty. Mają postać wkładki, która sprawdza pH. Jeśli wody płodowe sączą się, wartość pH jest wyższa niż 6,5. Test na obecność wód płodowych można wykonać również w szpitalu. To tzw. szybki test, do którego pobiera się wymaz ze ścianki pochwy. Jest bardziej dokładny niż testy z apteki. Pozwala wykryć obecność płynu owodniowego z 90 proc. skutecznością.

Sączenie wód płodowych przed porodem

Odejście wód płodowych przed porodem również może przypominać sączenie. Zwykle wyobrażamy sobie to jako gwałtowny wypływ płynu owodniowego. Sączenie wód pojawia się zwykle przed skurczami porodowymi. Taki stan można zaobserwować u kobiet, które już wcześniej rodziły. U tych, które są w pierwszej ciąży, najpierw najczęściej występują skurcze porodowe. Do pęknięcia błon płodowych dochodzi dopiero, gdy skurcze stają się regularne i coraz silniejsze.

Sączenie wód przed skurczami zwykle występuje w pozycji leżącej. Gdy stoisz, główka dziecka utrudnia wodom płodowym ujście. Jeśli wody odejdą, poród zwykle rozpoczyna się w ciągu 24 godzin. Jeśli do tego nie dojdzie, będzie wywoływany.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy