Piłka i wanna pomogą ci urodzić

Chcesz pomóc swojemu dziecku przyjść bezpiecznie i szybko na świat? Ułatwią Ci to sprzęty, które nie tylko koją nerwy, ale także łagodzą ból.
Piłka to jeden ze sprzętów na sali porodowej, który pomoże ci urodzić
fot. Fotolia
Sala porodowa to dla przyszłej mamy jedno z ważniejszych miejsc w szpitalu. Sprawdź więc, jakie panują tam warunki i czy są sprzęty, które pomogą Ci przetrwać trudne chwile.

Wanna na sali porodowej

Ciepła kąpiel łagodzi napięcie, rozluźnia. Dzięki temu nie będziesz się bronić przed skurczami, szyjka macicy zacznie się szybciej rozwierać i poród potrwa krócej.
Redakcja poleca: Jak wygląda sala porodowa - film
Zwiedzamy porodówkę razem z położną - zobacz, jak wygląda łóżko porodowe, worek sako i kącik noworodkowy.

Piłka na porodówce

Może być okrągła lub w kształcie fasolki. Kiedy na niej usiądziesz, będziesz mogła szeroko rozstawić nogi, a wtedy miednica znajdzie się w najlepszej pozycji dla rodzącego się dziecka. Bujając się na piłce, ułatwisz mu przesuwanie się w dół.

Worek sako

Czyli pufa wypełniona kulkami. Kiedy na niej usiądziesz okrakiem, opierając nogi o podłogę, pochyl się do przodu – przyniesiesz ulgę kręgosłupowi.

Stołek porodowy

Można na nim wygodnie usiąść, gdy wypiera się dziecko. Ale uwaga – jeśli będziesz zbyt długo parła w tej pozycji, istnieje ryzyko przekrwienia tkanek, a więc większego krwawienia podczas rodzenia dziecka oraz łożyska.

Drabinka na sali porodowej

Pomoże Ci odciążyć kręgosłup i nogi. Podczas skurczu będziesz mogła się jej przytrzymywać lub opierać się o nią. W niektórych salach służą do tego także liny.

Materac na sali porodowej

Przyda się, gdy będziesz chciała przyjąć wygodną pozycję kolankowo-łokciową. W ten sposób odciążysz kręgosłup i bóle krzyża będą mniej uciążliwe.

KTG I UDT

Czyli kardiotokograf oraz detektor tętna. Pozwalają sprawdzić pracę serca dziecka, KTG rejestruje dodatkowo także skurcze macicy.

ZOBACZ TEŻ: zwiedzamy salę porodową (film)

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Szykujemy wyprawkę