GRY
 
 

Szpital Praski w Warszawie przygotował salę porodową dla kobiet niepełnosprawnych

Kolejny warszawski szpital przystosował swoje wnętrze specjalnie dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Prawobrzeżna Warszawa zyskała kolejne miejsce przyjazne matkom.

mama, dziecko, szpital, noworodek
fot. Fotolia.pl
Wnętrze zostało specjalnie dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych matek. Przyciski alarmowe, uchwyty, łazienka wreszcie nie będą wymagały od rodzącej ciągłego szukania wsparcia u pielegniarek czy rodziny. To krok do niezależności i braku upokorzenia, związanego z barierami architektonicznymi, z którymi zazwyczaj muszą zmagać się matki poruszające się na wózkach.

 

Podjazd do szpitala to nie jest usunięcie barier

Większość szpitali chętnie zaznacza, że są przyjazne osobom niepełnosprawnym. Niestety ich dostosowanie zazwyczaj polega tylko na  przygotowanych podjazdach lub windach. Wnętrze szpitala, czyli gabinety ginekologiczne, korytarze i w końcu same sale porodowe, nie mają prawie żadnych udogodnień dla niepełnosprawnych.

Redakcja poleca: Jak wygląda sala porodowa - film
Zwiedzamy porodówkę razem z położną - zobacz, jak wygląda łóżko porodowe, worek sako i kącik noworodkowy.

Najtrudniej usunąć bariery w głowie


Wyzwaniem jest zmienić mentalność osób, które pracują w szpitalach. Bardzo często mamy, z jakąś formą niepełnosprawności ruchowej, spotykają się z niewłaściwymi komentarzami pod swoim adresem lub czasem wręcz sugestiami, że nie powinny posiadać dzieci. Oczywiście sytuacja jest bardziej korzystna dla matek w miastach. W Warszawie jest już kilka szpitali specjalnie przystosowanych do potrzeb matek niepełnosprawnych. Stytuacja osób niepełnosprawnych, w tym aspekcie dostępu do dostosowanej opieki medycznej, zmienia się bardzi powoli.

Zobacz też: Jak wybrać szpital do porodu?

Okiem matki


A może macie jakieś swoje propozycje udogodnień w szpitalach? Brakowało wam szczególnie jakiś rozwiązań? Wszak nikt tak skutecznie nie podpowie szpitalom jak same rodzące.
 
Doładuj
Przeładuj