Zatrucie salmonellą w lodach
fot. Fotolia

Coraz więcej chorych na salmonellozę – zdrowie dzieci jest zagrożone!

Rośnie liczba chorych na salmonellozę – ostrzega Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH. Sprawdź, jakie są objawy zakażenia pałeczkami Salmonelli!
Hanna Szczesiak
Zatrucie salmonellą w lodach
fot. Fotolia
W pierwszym kwartale 2017 roku odnotowano aż o 22,6% więcej przypadków salmonellozy niż w pierwszym kwartale 2016 roku – informuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH.

Coraz więcej osób choruje na salmonellozę

Rośnie liczba chorych na salmonellozę. W pierwszym kwartale 2017 roku odnotowano już 2249 zachorowań, o 414 więcej niż w tym samym okresie w ubiegłym roku. Jednak to dopiero początek – według statystyk, najwięcej przypadków choroby występuje w drugim i trzecim kwartale, kiedy temperatury rosną i łatwiej zarazić się pałeczkami Salmonelli.
Redakcja poleca: Jak zapobiegać urazom u dzieci - film
Dzieci najczęściej ulegają wypadkom w domach. Czy można zapobiec niebezpiecznym urazom?

Zatrucie pałeczkami Salmonelli

Do zatrucia pałeczkami Salmonelli dochodzi po spożyciu żywności pochodzącej od zakażonych zwierząt – mięsa, jajek i mleka. Zjedzenie surowego mięsa, niepasteryzowanego mleka i jego przetworów czy surowych jaj lub zanieczyszczonych jaj w proszku (np. w lodach, majonezie czy sosach) może być przyczyną infekcji. Pałeczki Salmonelli mogą się znajdować na owocach, warzywach i innych produktach spożywczych zanieczyszczonych przez zwierzęta. Do salmonellozy (zakażenia płaczkami Salmonelli) dochodzi najczęściej w wakacje. Wtedy częściej korzystamy z usług punktów gastronomicznych, w których zasady higieny nie zawsze są przestrzegane.

Jakie są objawy salmonellozy?

  • Ból brzucha,
  • gorączka,
  • wymioty u dziecka,
  • nudności,
  • biegunka,
  • odwodnienie organizmu.
Jeśli zauważysz u dziecka powyższe objawy, zgłoś się do najbliższej przychodni lub szpitala. W skrajnych przypadkach lekarz może podać dziecku kroplówkę i antybiotyki. Pamiętaj, by podawać dziecku dużo płynów!

Zobacz także: Zatrucie pokarmowe w podwarszawskim przedszkolu! To salmonelloza?

Źródło: rynekzdrowia.pl
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy