GRY
 
 

Sam na sam z dzieckiem przez cały dzień? Plan dnia dla taty

Rzucony na głęboką wodę? Ale to właśnie dziś masz szansę przeżyć niezwykłe chwile bliskości ze swoim dzieckiem. Podpowiadamy, co i jak, żeby wszystko poszło gładko!

niemowlę, tata, opieka nad niemowlęciem
Przed tobą prawie cały dzień, który spędzisz razem z niemowlęciem, a zwykle opiekuje się nim mama? Dasz radę! Twoja żona też ci w tym pomoże. Na pewno wszystko przygotowała, a na kartce przyczepionej do lodówki spisała, co masz robić. A w razie potrzeby od czego masz telefon? Z każdą godziną nabierzesz większej wprawy i pewności siebie. Oto typowy plan dnia, dzięki któremu będziesz mógł lepiej zająć się dzieckiem. I przetrwać.

Pobudka i poranna toaleta

Dziecko może otworzyć oczka w dobrym lub złym humorze. Na szczęście poranek to naturalny czas na czułości i pieszczoty. Teraz czeka was toaleta. Wacikami zmoczonymi w ciepłej wodzie przemyj dziecku buzię i pupę (możesz użyć chusteczek nawilżonych). Podczas przewijania i ubierania nie musisz się spieszyć, nie biegniesz przecież do pracy. Na pewno w okolicach przewijaka jest wszystko, czego potrzebujesz. Przed nałożeniem pieluszki użyj kremu przeciw odparzeniom. Ubrane niemowlę poczuje, że zaczyna dzień. Pierwszy dzień z tatą!

Co może cię zaskoczyć? Twoje dziecko może obudzić się zarówno o 6.30, jak i 8.15. Trudno to zaplanować.
Redakcja poleca: Czy ojcowie są tak samo dobrymi rodzicami, jak mamy? [SONDA ULICZNA]
O to, czy ojcowie są tak samo dobrymi rodzicami, jak mamy zapytaliśmy przechodniów. Zobacz co mieli do powiedzenia!

Śniadanie

Pamiętaj o umyciu rąk przed przygotowaniem posiłku oraz o sterylizacji butelek, smoczków albo ustnika.
Podaj dziecku mleko modyfikowane (przepis na opakowaniu) lub odciągnięty pokarm (rozmrożony zużyj w ciągu dziewięciu godzin, nie zamrażaj go ponownie). Mleko podgrzej, wkładając do gorącej wody butelkę ze smoczkiem lub kubeczek z ustnikiem. Koniecznie wymieszaj przed podaniem (poruszając butelką) i wylej kroplę na wewnętrzną stronę swojego przedramienia. Jeśli dziecko je już kaszki, przygotuj mu jego ulubioną, np. mleczno-ryżową z dodatkiem owoców odpowiednich do jego wieku. Resztki jedzenia wylej, bo wymieszane ze śliną dziecka zaczną się psuć.

Co może cię zaskoczyć? To, że dziecko odmówi jedzenia. Nie zmuszaj go. Jak będzie głodne, da ci znać.

Zabawa

Możecie pooglądać książeczki, poczytać krótkie wierszyki, pobawić się na macie edukacyjnej, popatrzeć na świat za oknem.

Co może cię zaskoczyć? Twoje dziecko każdego dnia uczy się czegoś nowego, zdobywa kolejne umiejętności. I właśnie tym, ile potrafi, może cię zadziwić podczas zabawy.

Popołudniowa drzemka

Przed drzemką zajrzyj do pieluszki, czy nie czeka tam jakaś niespodzianka. Nie zapomnij też o rytuałach ułatwiających zasypianie. Może twoje dziecko jest przyzwyczajone do kołysanek, a w rączkach musi trzymać ukochanego misia?

Co może cię zaskoczyć? Dziecko stęsknione za mamą, zdziwione twoją stałą obecnością, zmęczone zbyt intensywną zabawą może nie móc zasnąć. Zasłoń okna i ścisz telefon.

Obiad
Młodszemu dziecku daj mleko, podobnie jak na śniadanie. Jeśli w kuchni czeka słoiczek z gotowym daniem, podgrzej go, wstawiając do gorącej wody. Nie karm wprost ze słoiczka, bo wówczas trzeba będzie wyrzucić niedojedzoną resztę. Pamiętaj o higienie, sterylizacji butelek i smoczków (ustnika).

Co może cię zaskoczyć? Nie zdziw się, jeśli dziecko będzie jadło bez entuzjazmu. Daj mu szansę, pozwól spróbować. Może rozsmakuje się w zupie jarzynowej?
Doładuj
Przeładuj