samobadanie piersi kobiety
fot. Adobe Stock

Samobadanie piersi – jak je poprawnie zrobić [RYSUNKI]

Samobadanie piersi rób raz w miesiącu, o ile chcesz być pewna, że twoje piersi są zdrowe. Poświęcasz jedynie 5 minut i masz spokojną głowę na kolejny miesiąc. Jak prawidłowo zbadać sobie piersi?
Aleksandra Sobieraj
samobadanie piersi kobiety
fot. Adobe Stock
Samobadanie piersi to jeden z najważniejszych sposobów zapobiegania rakowi piersi. Powinny je regularnie robić nie tylko kobiety z grupy ryzyka (czyli te, których mama, babcia lub siostra chorowały na raka piersi), ale każda z nas – bo wszystkie przecież mamy piersi. Rak może się zdarzyć nawet w rodzinie, w której wcześniej nie występował. Każdą, nawet niewielką nieprawidłowość wykrytą podczas samobadania, zawsze trzeba zgłosić lekarzowi.

Samobadanie piersi – kiedy najlepiej je wykonać

Badaj piersi raz w miesiącu i to najlepiej od momentu, kiedy skończysz 20 lat. Najlepiej rób to mniej więcej tydzień po zakończeniu miesiączki. To bardzo ważne, by nie zaniedbywać takich kontroli, bo to najlepszy sposób na wczesne wykrycie raka piersi. Okazuje się, że nawet 80 proc. pacjentek chorych na tej rodzaj raka samodzielnie wykrywa u siebie guzek. Są one zwykle nawet o połowę mniejsze niż te wykrywane u lekarza. Pamiętaj jednak, że regularne samobadanie piersi nie zwalnia cię wizyt u ginekologa i robienia zleconych przez niego badań, czyli USG piersi oraz mammografii (z reguły jest zlecana po 40. roku życia).
Redakcja poleca: Jak zrobić kotylion z papieru: łatwa instrukcja DIY
Kotylion to obowiązkowa ozdoba na Święto Niepodległości. Aby zrobić kotylion, potrzebujesz jedynie kawałka papieru, papierowej papilotki do ciastka i wydrukowanego na kartce orzełka, którego szablon znajdziesz na naszej stronie. Taki kotylion narodowy to proste zadanie. Dzięki naszej instrukcji szykowanie ozdób na 11 listopada stanie się niezłą frajdą. Podpowiadamy, jak zrobić prosty i efektowny kotylion z papieru.

Jak samodzielnie zbadać sobie piersi?

Zacznij kontrolę piersi na stojąco, potem połóż się i zbadaj sobie piersi także na leżąco. Niektóre elementy badania (te, do których nie potrzebujesz lustra) możesz wykonać także, stojąc po prysznicem. Zwróć uwagę, że samobadanie obejmuje nie tylko piersi, ale także pachy. Nie pomijaj ich! Oto, jak prawidłowo zbadać swoje piersi:

samobadanie piersi krok 1Samobadanie piersi: krok 1

Stań przed lustrem ze swobodnie opuszczonymi rękami. Dokładnie przyjrzyj się swoim piersiom. Sprawdź, czy nie widać zmian ich kształtu, wielkości, położenia, koloru. Przyjrzyj się, czy skóra jest równa, czy nie dostrzegasz na piersiach jakichś jej wciągnięć.
 

Samobadanie piersi: krok 2samobadanie piersi krok 2

Nadal stojąc przed lustrem unieś ręce – możesz je zgiąć w łokciach i dla wygody oprzeć je na karku. Obejrzyj piersi tak samo dokładnie, jak opisaliśmy to w kroku 1. Potem zrób to samo z rękami opartymi na biodrach. Dokładnie sprawdź skórę, jej kolor oraz kształt i położenie piersi.

samobadanie piersi krok 3Samobadanie piersi: krok 3

Teraz pora na zbadanie brodawek piersiowych. Cały czas stojąc przed lustrem z jedną ręką uniesioną, ściśnij brodawkę dwoma palcami. Zaobserwuj, czy nie wydobywa się z niej jakakolwiek wydzielina. Tak samo zbadaj również drugą pierś.
 

Samobadanie piersi: krok 4samobadanie piersi krok 4

Nadal stojąc przed lustrem (możesz to także zrobić pod prysznicem), załóż lewą rękę za głowę, a prawą zbadaj całymi palcami lewą pierś. Przesuwaj dłoń w kierunku brodawki, zataczając małe kółka zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Spróbuj wyczuć, czy pod skórą nie ma jakichś stwardnień czy guzków. Tak samo zbadaj drugą pierś.
 

samobadanie piersi krok 5Samobadanie piersi: krok 5

Połóż się na plecach, pod prawy bark wsuń niedużą poduszkę lub złożony ręcznik, prawą rękę podłóż pod głowę. Palcami lewej ręki zbadaj pierś, znów zataczając małe kółka zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Poszukaj guzków, zgrubień, nie równości. Tak samo skontroluj także lewą pierś.
 

Samobadanie piersi: krok 6samobadanie piersi krok 6

Badając pachy, możesz leżeć lub stać. Unieś rękę (lub przełóż ją za głowę) i zbadaj prawą pachę. Sprawdź, czy węzły chłonne są niepowiększone. Teraz opuść rękę (ułóż ją wzdłuż ciała) i ponownie skontroluj pachę. Potem analogicznie zbadaj lewą pachę.


Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy