
Samobadanie piersi – jak je poprawnie zrobić [RYSUNKI]
Samobadanie piersi – kiedy najlepiej je wykonać
Badaj piersi raz w miesiącu i to najlepiej od momentu, kiedy skończysz 20 lat. Najlepiej rób to mniej więcej tydzień po zakończeniu miesiączki. To bardzo ważne, by nie zaniedbywać takich kontroli, bo to najlepszy sposób na wczesne wykrycie raka piersi. Okazuje się, że nawet 80 proc. pacjentek chorych na tej rodzaj raka samodzielnie wykrywa u siebie guzek. Są one zwykle nawet o połowę mniejsze niż te wykrywane u lekarza. Pamiętaj jednak, że regularne samobadanie piersi nie zwalnia cię wizyt u ginekologa i robienia zleconych przez niego badań, czyli USG piersi oraz mammografii (z reguły jest zlecana po 40. roku życia).Jak samodzielnie zbadać sobie piersi?
Zacznij kontrolę piersi na stojąco, potem połóż się i zbadaj sobie piersi także na leżąco. Niektóre elementy badania (te, do których nie potrzebujesz lustra) możesz wykonać także, stojąc po prysznicem. Zwróć uwagę, że samobadanie obejmuje nie tylko piersi, ale także pachy. Nie pomijaj ich! Oto, jak prawidłowo zbadać swoje piersi:
Samobadanie piersi: krok 1
Stań przed lustrem ze swobodnie opuszczonymi rękami. Dokładnie przyjrzyj się swoim piersiom. Sprawdź, czy nie widać zmian ich kształtu, wielkości, położenia, koloru. Przyjrzyj się, czy skóra jest równa, czy nie dostrzegasz na piersiach jakichś jej wciągnięć.Samobadanie piersi: krok 2
Nadal stojąc przed lustrem unieś ręce – możesz je zgiąć w łokciach i dla wygody oprzeć je na karku. Obejrzyj piersi tak samo dokładnie, jak opisaliśmy to w kroku 1. Potem zrób to samo z rękami opartymi na biodrach. Dokładnie sprawdź skórę, jej kolor oraz kształt i położenie piersi.
Samobadanie piersi: krok 3
Teraz pora na zbadanie brodawek piersiowych. Cały czas stojąc przed lustrem z jedną ręką uniesioną, ściśnij brodawkę dwoma palcami. Zaobserwuj, czy nie wydobywa się z niej jakakolwiek wydzielina. Tak samo zbadaj również drugą pierś.Samobadanie piersi: krok 4
Nadal stojąc przed lustrem (możesz to także zrobić pod prysznicem), załóż lewą rękę za głowę, a prawą zbadaj całymi palcami lewą pierś. Przesuwaj dłoń w kierunku brodawki, zataczając małe kółka zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Spróbuj wyczuć, czy pod skórą nie ma jakichś stwardnień czy guzków. Tak samo zbadaj drugą pierś.
Samobadanie piersi: krok 5
Połóż się na plecach, pod prawy bark wsuń niedużą poduszkę lub złożony ręcznik, prawą rękę podłóż pod głowę. Palcami lewej ręki zbadaj pierś, znów zataczając małe kółka zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Poszukaj guzków, zgrubień, nie równości. Tak samo skontroluj także lewą pierś.Samobadanie piersi: krok 6
Badając pachy, możesz leżeć lub stać. Unieś rękę (lub przełóż ją za głowę) i zbadaj prawą pachę. Sprawdź, czy węzły chłonne są niepowiększone. Teraz opuść rękę (ułóż ją wzdłuż ciała) i ponownie skontroluj pachę. Potem analogicznie zbadaj lewą pachę.Zobacz też: