fot. Fotolia

Samobadanie piersi lepsze niż USG i mammografia

W Polsce bardzo niewiele kobiet bada piersi. Tymczasem samobadanie piersi to lepszy sposób wykrycia zmian nowotworowych niż USG i mammografia – twierdzą specjaliści. Badać piersi trzeba co miesiąc.
Katarzyna Pinkosz
fot. Fotolia
10 minut – tyle mniej więcej czasu zajmuje samobadanie piersi. Najlepiej je wykonywać od 20. roku życia (wtedy piersi są już w miarę ukształtowane), co miesiąc, najlepiej zawsze tego samego dnia, np. tuż po zakończeniu miesiączki. Dzięki temu, że poznasz swoje piersi, masz szansę wykryć podejrzane zmiany lepiej niż najbardziej czuła aparatura.

Samobadanie w domu i u ginekologa

Zbadać piersi powinien też każdy lekarz, do którego przychodzisz na wizytę, zwłaszcza ginekolog (to jego obowiązek!). Jeśli ginekolog nie zaproponuje ci badania piersi, sama o to poproś, nie wstydź się. Pamiętaj jednak, że badanie przez ginekologa nie zastąpi jednak samobadania.
– Guzy wykryte przez samą kobietę są o połowę mniejsze niż wykryte przypadkowo przez ginekologa lub w dzięki badaniom – mówi prof. Ewa Nowak-Markwitz, specjalista ginekologii i ginekologii onkologicznej z Kliniki Onkologii Ginekologicznej Katedry Ginekologii, Położnictwa i Onkologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Warto wiedzieć: Jakie badania należy wykonać, by wykluczyć lub potwierdzić raka piersi?
Redakcja poleca: Dość wątpliwości – czy USG w ciąży jest bezpieczne dla dziecka? [WIDEO]
Badania prenatalne są niezbędne, bo pozwalają lekarzowi ocenić, czy dziecko prawidłowo się rozwija. Zatem ile razy warto robić USG w ciąży? I czy to badanie przyszłej mamy jest bezpieczne dla dziecka? Tłumaczy dr Grzegorz Południewski.

USG i mammografia

Często kobiety nie robią samobadania piersi, gdyż uważają, że to niedokładne badanie, a guzki w ten sposób wykryte są już bardzo duże i lepiej wykonywać badanie USG i mammografię.
Ani USG, ani mammografia nie zastąpią jednak samobadania piersi.
– Za pomocą USG można wykryć torbiele w piersi, ale nie da się na podstawie USG zdiagnozować, czy podejrzana zmiana to zmiana nowotworowa. Z kolei mammografia jest mało czuła u kobiet poniżej 50. roku życia. Mammografia nie wykrywa 1 na 5 nowotworów; wiele zależy od umiejętności radiologa. Skuteczniejszy jest rezonans magnetyczny, jednak jest to badanie drogie. Tak naprawdę jednak żadne z tych badań nie zastąpi samobadania piersi – dodaje prof. Ewa Nowak-Markwitz.

Badaj piersi co miesiąc

O tym, że piersi warto badać samemu co miesiąc świadczą statystyki: rak piersi na wczesnym etapie jest niemal w 100 proc. wyleczalny. Niestety, w Polsce co roku raka piersi diagnozuje się u około 14,5 tys. kobiet, z czego 5300 umiera. Dlaczego? Pierwszy powód to zbyt późne wykrywanie nowotworu. A drugi?
– Skuteczność leczenia zależy w dużej mierze zależy od ośrodka, w którym pacjentka jest leczona. Wiele zależy od umiejętności lekarza, który leczy. Niestety, w Polsce nie ma standardów leczenia raka piersi – mówi prof. Ewa Nowak-Markwitz.

Jak ustrzec się przed rakiem piersi?

Statystyki są nieubłagane: na raka piersi zachoruje co 9. kobieta. To ryzyko można jednak zmniejszyć - poniżej ważne zasady, które odgrywają zasadniczą rolę w profilaktyce raka piersi.
  1. Karm piersią co najmniej 6 miesięcy.
  2. Schudnij. Każde 5 kg nadwagi zwiększa ryzyko nowotworu piersi o 8 proc.
  3. Nie pij alkoholu.
  4. Regularnie się badaj (sama i u ginekologa).

Polecamy: Dlaczego kobiety boją się badania piersi?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy