Samoocena, kobieta, wiara w siebie, kariera
fot. Fotolia

7 kroków do lepszej samooceny

Polki często nie wierzą we własne siły i stawiają siebie na przegranej pozycji. A jeśli nawet osiągną sukces, twierdzą, że to zasługa... losu. To tylko niektóre objawy zaniżonej samooceny. Zamiast wymieniać kolejne, podpowiemy ci, jak myśleć o sobie odrobinę lepiej
Joanna Karwat
Samoocena, kobieta, wiara w siebie, kariera
fot. Fotolia
Nie lubisz się przechwalać i często umniejszasz swoje zasługi? Wolisz stać w cieniu lub zbierać pochwały, ale tylko w kameralnym gronie? Nic dziwnego, że tracisz wiarę we własne siły i oceniasz siebie zbyt surowo. Przykazania, które przedstawiamy poniżej, uchronią cię przed fałszywą skromnością i pomogą cieszyć się własnymi sukcesami bez wyrzutów sumienia. Pora popracować na lepszą samoocenę. Koniec z byciem miłą, akuratną, wystarczającą. Chcemy, żebyś była WSPANIAŁA, w tym, w czym NAPRAWDĘ jesteś wspaniała.

1. Bądź dumna z siebie

Jeśli coś ci się udało (własną pracą doszłaś do czegoś), nie bój się o tym mówić. Masz pełne prawo głosić, że w tej dziedzinie radzisz sobie dobrze. Jeśli twój szef ciągle słyszy o sukcesach innych pracowników nie dziw się, że tylko im gratuluje, daje podwyżki i upragniony awans. Socjolog Boris Hartmann twierdzi, że nadmiar nieśmiałości w prezentowaniu własnej osoby jest największą przeszkodą na drodze ku górze. I akurat w tym przypadku, sama rzucasz sobie kłody pod nogi.
Redakcja poleca: Jak w 5 sekund stać się lepszą mamą? [WIDEO]
Czasami, choćbyśmy się nie wiadomo jak starały, wszystko idzie nie tak. Praca, stresy, kłótnie z mężem... Ale ten dzień wcale nie musi się tak skończyć. Możesz w parę chwil wyczarować dobry humor – u siebie i malucha. Zobacz, to naprawdę łatwe!

2. Ustalaj granice

W zakresie pracy czy kontaktów ze znajomymi miej przemyślane różne opcje, np. to, jak często zgodzisz się zostawać po godzinach, ile razy będziesz robić przysługę przyjaciółce. Choć tego typu sprawy wydają się banalne, to z jednej strony kradną twój czas (bo ciągle robisz coś dla innych), a po drugie, są jasnym sygnałem, że stawiasz siebie na drugim planie. Innymi słowy: pozostali czują się ważniejsi od ciebie, a i ty w pewnym momencie zaczynasz wierzyć, że tak jest (a twoja samoocena obniża się).

3. Bądź dla siebie wyrozumiała

Nie stawiaj sobie wygórowanych oczekiwań. Jeśli jesteś zmęczona i senna, odłóż napisanie raportu czy sprzątanie domu na następny dzień. Twój organizm potrzebuje wypoczynku, a kiedy go dostanie, będziesz nawet wydajniejsza. Nie chodzi o to, by się usprawiedliwiać, ale by liczyć się z własnym zdrowiem i granicami wytrzymałości. Jeśli ty nie zatroszczysz się o siebie, nikt inny tego nie zrobi.
Poznaj sposoby na stres
 

4. Nie miej wciąż wyrzutów sumienia

Nie ma nic gorszego niż porównywanie się z innymi i ciągłe wyrzucanie sobie: „Mogłam zdawać na prawo, jak moja kuzynka...", „Mogłam napisać książkę, jak moja koleżanka ze studiów...", „Mogłam zostać bizneswoman, jak moja sąsiadka..." Stop! Oglądanie się na innych źle wpływa na twoją samoocenę i zamiast motywować do działania, zniechęca. Patrząc na ludzi sukcesu widzisz niemal nieosiągalny dla ciebie efekt ich pracy, a zapominasz o tym, że zdobywali ten szczyt przez wiele lat.
Przeczytaj, jaki powinien być idealny rodzic

5. Przyjmij odpowiedzialność za swoje życie

Czy czytając poprzedni podpunkt dopowiadałaś sobie: „Mogłam zdawać na prawo, jak moja kuzynka... ale rodzice na pewno by się nie zgodzili", „Mogłam napisać książkę, jak moja koleżanka ze studiów... ale przecież musiałam pracować po godzinach za marne grosze i ciągle nie starczało mi czasu", „Mogłam zostać bizneswoman, jak moja sąsiadka... ale ojciec uparł się, żebym poszła na polonistykę"? Przeczytaj zdania jeszcze raz i po stronie winnego wpisz siebie. Wtedy dowiesz się, dlaczego nie zrobiłaś do tej pory wielu różnych rzeczy. A teraz dokończ zdanie: Za pięć lat chciałbym osiągnąć...

6. Jasno i wyraźnie wyrażaj swoje zdanie

Włączając się do rozmowy wśród znajomych czy współpracowników nie zaczynaj od słów: „Nie wiem czy mam rację...” Lepiej rozpocznij zdanie słowami: „Według mnie...” Nawet jeśli będziesz w opozycji do pozostałych, zawsze masz prawo wygłosić swoją opinię. Pamiętaj, że ludzie bardziej szanują osoby o określonym światopoglądzie. Bycie potulną osobą, który nie ma zdania, stawia cię w grupie na przegranej pozycji i odbiera pewność siebie. Nie chodzi o to, żebyś ZAWSZE wygłaszała swoją opinię, ale być robiła to w umiejętny sposób.

7. Pamiętaj o swoich zaletach

By mieć właściwe mniemanie o sobie trzeba doskonale znać swoje mocne ale i słabe strony (a nie udawać, że tych słabych nie ma). Miej świadomość swojej niedoskonałości, ale na drugiej szali zawsze kładź swoje zalety. Każdy je ma. Każdy!

Polecamy: joga dla początkujących
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy