GRY
 
 

Krótki kurs ciążowej samoobrony

Jesteś w ciąży? Przygotuj się na to, że mnóstwo ludzi będzie miało ci coś do powiedzenia: "Ładnie wyglądasz, na pewno urodzi się chłopak!", „Kawa? Zwariowałaś?”, "A gdy moja siostra rodziła trzeciego syna..."

kobieta, ciąża, brzuch, płeć dziecka, brzuch w ciąży
Ciąża sprawiła, że gwałtownie wzrosło zainteresowanie otoczenia twoją osobą? To miłe, bo możesz poczuć się jak pępek świata, VIP i księżniczka w jednym - to jeden z  plusów ciąży.
Jeśli jednak zaczyna cię to męczyć albo ktoś mówi lub robi coś, czego nie masz ochoty znosić,  broń się, masz do tego prawo. Twój dobry nastrój jest teraz najważniejszy: stres w ciąży nie służy ani tobie, ani dziecku. O to, w jaki sposób się bronić, by nikogo nie obrazić, zapytaliśmy Kazimierza Ździebłę, psychologa. 
 
Przeczytaj także: Czym może zaskoczyć cię ciąża?  

Gdy nie chcesz słuchać opowieści o strasznych porodach

Może się zdarzyć (bądźmy szczerzy: zdarzy się niemal na pewno), że ciotki, sąsiadki i znajome znajomych (a nawet całkiem obce osoby) będą ci opowiadać o swoich porodach, także tych z komplikacjami. Kleszcze, próżniociąg, nacinanie krocza... Brrr, nic dziwnego, że masz ochotę wiać, gdzie pieprz rośnie.

Możesz zacisnąć zęby i  grzecznie słuchać. Szkoda jednak  twoich nerwów. Jakie masz opcje?
  • Zmień temat na mniej stresujący. Na przykład rzuć jakiekolwiek pytanie („A co u ciebie/Ani/Jacka?” ) albo opowiedz coś innego („Spotkałam Iksa/Czytałam ostatnio, że..."). Tak, to prawda - to rodzaj ucieczki. Pozwala jednak uniknąć przykrości bez większych ceregieli i obrażania rozmówcy.  
  • Zrób unik, czyli porzuć rozmówcę pod byle pretekstem ("Przepraszam, muszę zadzwonić/pojechać do mamy/zrobić pranie").
  • Postaw sprawę jasno. Powiedz na przykład: „Gdy opowiadasz mi o tym wszystkim, zaczynam się bać porodu. Proszę cię, nie rób tego, porozmawiajmy lepiej o tym i o tym”. To najskuteczniejszy sposób, bo działa nie tylko doraźnie, ale także zabezpiecza na przyszłość. Osoba, która  usłyszy coś takiego, nie powinna się obrazić, w końcu nie snuje swoich opowieści po to, żeby cię dręczyć. Prawdopodobnie traktuje cię jak nową członkinię klubu dla matek.  Chce cię we wszystko wtajemniczyć. 
  • Stosuj metodę zdartej płyty. W przypadku wyjątkowo niereformowalnych osób do skutku powtarzaj, że nie chcesz rozmawiać na ten temat, bo to źle na ciebie wpływa. Staraj się mówić łagodnie, ale stanowczo. 
  • Obrócić wszystko w żart, dając przy tym rozmówcy do zrozumienia, że nie życzysz sobie takich atrakcji. Możesz na przykład roześmiać się i powiedzieć coś w stylu: „W konkursie na najbardziej dramatyczną opowieść wygrałaś w tym tygodniu  bezapelacyjnie!”.
Przeczytaj także: Jestem w ciąży, boję się  
Redakcja poleca: Jaką rolę w twoim dzieciństwie odegrała babcia? [SONDA ULICZNA]
O to, jaką rolę w naszym dzieciństwie odegrała babcia zapytaliśmy przechodniów. W niedzielę obchodzimy Dzień Babci i z tej okazji życzymy wszystkim babciom dużo zdrowia i uśmiechu!

Gdy masz dość niechcianych rad

Rady, jakimi otoczenie  zasypuje przyszłe mamy, wynikają z troski. W nadmiarze  mogą jednak doprowadzać do szału.  Niektóre kobiety czują się wręcz ubezwłasnowolnione. Nie rób tego, nie rób tamtego. Nie prowadź samochodu, nie pij kawy, powinnaś więcej spać, jeść to i tamto. 

Jeśli masz dość nieproszonych rad:
  • Stosuj sprawdzone metody. Z doradcami można poradzić sobie tak samo, jak z „opowiadaczami”, to znaczy stosując uniki,  stawiając sprawę jasno itd. 
  • Wypróbuj technikę "tak, ale...", czyli powiedz na przykład „Masz rację, że kawa nie jest najlepsza dla ciężarnych, ale mój lekarz pozwolił mi pić jedną dziennie” Albo: „To miło, że się mną interesujesz, ale jestem przekonana, że wypad nad morze jest właśnie tym, czego teraz mi najbardziej trzeba”. 
Uwaga! Nie puszczaj mimo uszu wszystkich rad. Wśród nich są także te naprawdę cenne. Jeśli na przykład wszyscy wokół mówią ci, żebyś zwolniła obroty, bo za dużo pracujesz, to może coś w tym jest. Korzystaj z dobrych źródeł wiedzy.  Im więcej będziesz wiedzieć na temat ciąży i porodu, tym łatwiej oddzielisz ziarno od plew.  

Dobre rady nie kończą się po porodzie. Sprawdź także,  jak sobie z samozwańczymi doradcami, gdy dziecko jest już na świecie. 

Doładuj
Przeładuj