Samorządy będą dofinansowywać in vitro
fot. Fotolia

Kolejne miasta sfinansują in vitro! Kto dołączył do Częstochowy i Łodzi?

Kolejne samorządy tworzą programy wspierające pary starające się o dziecko. Sprawdź, jakie miasta będą finansować in vitro z budżetów miejskich.
Hanna Szczesiak
Samorządy będą dofinansowywać in vitro
fot. Fotolia
Refundacja in vitro była dostępna w Polsce w ramach programu "Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016". Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł unieważnił kolejną edycję programu, zastępując ją Narodowym Programem Prokreacyjnym. Mimo decyzji ministra, kolejne samorządy decydują się dofinansowywać zabiegi in vitro i wspomagać pary starające się o poczęcie dziecka.

"Leczenie niepłodności to nie tylko in vitro"

"Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce" zastępujący program refundujący in vitro ma być realizowany do 31 grudnia 2020 r. Z jednej strony ma on polegać na uświadamianiu Polaków o przyczynach niepłodności (takich jak stres czy... noszenie zbyt obcisłej bielizny), z drugiej strony ma umożliwiać leczenie niepłodności dzięki naprotechnologii. W rozmowie z TOK FM minister Radziwiłł stwierdził, że "To nie rewolucja, ale obalenie mitu, że do leczenia niepłodności prowadzi tylko jedna droga na skróty: in vitro". Ta "droga na skróty" to jednak dla wielu par jedyna możliwość, żeby mieć dziecko. W większości przypadków zmiana bielizny na luźniejszą nie jest wystarczającą metodą leczenia niepłodności.

Zobacz także: Przewiewne gatki zamiast in vitro. Co wiemy o Narodowym Programie Rekreacyjnym?
Redakcja poleca: Trudne rozmowy o męskiej niepłodności - film
Niepłodność często mylona jest z impotencją lub obniżonym libido. Między innymi dlatego niektórzy mężczyźni źle znoszą informację o tym, że mają jakieś kłopoty z płodnością i niechętnie podejmują próby leczenia. Czy można to zmienić?

Samorządy refundują in vitro

Zabieg in vitro kosztuje ok. 10 tys. złotych. Wielu par nie stać na taki wydatek. W związku z wycofaniem rządowego programu refundacji miejskie samorządy postanowiły utworzyć własne programy dofinansowujące leczenie i zabieg zapłodnienia pozaustrojowego. Pierwszym miastem, które zaczęło wspierać niepłodne pary, jest Częstochowa, kolejna była Łódź. W Poznaniu właśnie kończą się prace nad programem. Po wdrożeniu kilku poprawek projekt wejdzie w życie. Władze Warszawy również zapowiedziały prace nad własnym projektem refundacji in vitro. W Krakowie prace nad podobnym projektem zakończyły się po kilku godzinach. Projekt został odrzucony, a według relacji świadków, jeden z radnych uczestniczących w obradach, Adam Grelecki z PiS, dzieci urodzone z in vitro porównał do "truskawek bez smaku". Po takiej wypowiedzi niesmak z pewnością pozostał...

Cieszy nas, że mimo wycofania rządowego programu, samorządy decydują się wspierać finansowo pary starające się o dziecko!

Skorzystałybyście z takiego dofinansowania?

Polecamy: Kalendarz dni płodnych

Źródło: poradnikzdrowie.pl, tokfm.pl, newsweek.pl, krytykapolityczna.pl
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy