kobieta, mama, ciąża, brzuszek

Samotne bycie w ciąży

Zwykle wszystko łatwiej znieść, gdy rodzicielstwo ma się stać udziałem dwojga, ale czasami przyszła mama jest sama.
kobieta, mama, ciąża, brzuszek
Jeśli to o Tobie mowa, pamiętaj, że nie musisz być sama: nawet jeśli nie możesz liczyć na wsparcie rodziny, są organizacje, które mogą Ci pomóc i poradzić w potrzebie. Jakby nie było, pamiętaj, że Twoja ciąża to czas, kiedy możesz - i powinnaś - zadbać o siebie i zaplanować Wasze - Twoje i Twojego maleństwa- życie.

Co możesz zrobić, by umilić sobie czas oczekiwania na dziecko:

  1. Pisz dziennik z opisem swoich doświadczeń i uczuć; będziesz mogła pokazać je dziecku.
  2. Pójdź do szkoły rodzenia, np. z przyjaciółką albo z kimś z rodziny.
  3. Naucz się technik relaksacyjnych i codziennie je ćwicz.
  4. Proś o pomoc zawsze, gdy jest Ci potrzebna. Są kobiety, które w takiej sytuacji uruchamiają całą swoją odwagę i uważają się za superkobietę, która poradzi sobie ze wszystkim. Dla innych borykanie się z dolegliwościami ciążowymi, samotne chodzenie do lekarza, walka z szefem o warunki pracy, planowanie przyszłości itd. może być bardzo trudnym zadaniem. Zatem odetchnij głęboko i zastanów się, do kogo się udać w tej sytuacji, a gdyby taka była potrzeba, rozważ skorzystanie z zawodowej pomocy.
  5. Skorzystaj z porady prawnej. Dowiedz się, jakie masz prawa, zarówno jeśli chodzi o pracę, jak i utrzymanie dziecka (w przypadku, gdy ojciec dziecka nie wykazuje żadnego zainteresowania). Zorientuj się, jak długi urlop macierzyński Ci przysługuje.
  6. Kochaj siebie! Kobiety, które czują się odrzucone, zachowują się jak kobiety odrzucone. Po pierwsze pamiętaj, że nie bez powodu ciąża była nazywana stanem błogosławionym: to przywilej, którym nie każda kobieta może się cieszyć. Po drugie, skoro podjęłaś decyzję o urodzeniu dziecka, teraz masz tylko jedno wyjście: musisz patrzeć przed siebie.
  7. Wykorzystaj ten czas, by dorosnąć, nauczyć się czegoś nowego, cieszyć się życiem i uważać na siebie. Rób sobie prezenty, pozwól sobie na radość, przygotuj się do przeżycia najbardziej niezwykłych i magicznych chwil Twojego życia - narodzin Twojego dziecka.
Zobacz też: Jak samotne mamy ułatwiają sobie życie: 6 sprawdzonych rad
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy