Samotne mamy wychowują tak samo szczęśliwe dzieci
fot. AdobeStock

Samotne mamy wychowują wspaniałe dzieci! Potwierdzają to badania

Wciąż uważasz, że prawidłowy rozwój dziecka gwarantuje jedynie pełna rodzina, w której jest mama i tata? Jesteś w błędzie. Naukowcy mają na to dowody.
Milena Oszczepalińska
Samotne mamy wychowują tak samo szczęśliwe dzieci
fot. AdobeStock
Utarty stereotyp mówi, że dzieci do prawidłowego rozwoju potrzebują dwojga rodziców. Ale to nieprawda! Dzielne, samotne mamy wychowują niesamowitych ludzi, i badania naukowe to potwierdzają!

Wszystkie dzieci mają się tak samo dobrze

W lipcu 2017 r. Naukowcy z Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii w Belgii opublikowali badanie, które pokazało, że dzieci wychowywane przez samotne mamy są tak samo szczęśliwe, jak te, które dorastały w domach z obojgiem rodziców przeciwnej płci. Oto wyniki belgijskiego badania:

Po przeanalizowaniu sytuacji w różnych typach rodzin naukowcy zauważyli, że nie ma żadnych istotnych różnic w zaangażowaniu emocjonalnym rodziców w stosunku do ich dzieci, niezależnie od tego, czy wychowują je z partnerem, czy samodzielnie. Co więcej, samotne matki otrzymywały znacznie więcej wsparcia społecznego niż rodzice posiadający drugą połówkę. Badacze nie dostrzegli także różnic w zachowaniu dzieci z różnych typów domów. Wniosek? Wszystkie dzieci mają się tak samo dobrze.
Redakcja poleca: Kary dla dzieci – jak karać dziecko za złe zachowanie? [WIDEO]
Wymierzenie kary dla dzieci uznawane jest przez wielu rodziców za jedyny sposób na wyegzekwowanie stosownego zachowania. Neuropsycholog dziecięcy Dominika Słomińska tłumaczy, że nie jest to jednak najlepsza metoda wychowawcza. Kara to nie to samo, co konsekwencja.

To nie brak ojca wpływa negatywnie na rozwój dziecka

Mathilde Brewaeys, jeden z autorów badania, przyznaje, że istnieje powszechne założenie, że dorastanie bez ojca nie jest dobre dla dziecka. Jednak to założenie „opiera się głównie na badaniach dzieci, których rodzice rozwiedli się, i które doświadczyły przez to konfliktu rodzicielskiego”. Wydaje się jednak, że „negatywny wpływ na rozwój dziecka zależy bardziej od trudnych relacji rodzic-dziecko niż od nieobecności ojca”. Ważne jest zatem to, by rodzic, niezależnie od tego, czy jest samotny czy nie, stale pielęgnował relację z dzieckiem. Wówczas wyrośnie ono na wspaniałego człowieka, niekoniecznie z problemami tylko z powodu tego, że wychowywane było przez jednego rodzica.

Coraz więcej kobiet wybiera samotne macierzyństwo

Coraz więcej kobiet wychowuje samotnie swoje dzieci np. z powodu rosnącej liczby rozwodów. Mamy będące jedynymi rodzicami nie powinny czuć z tego powodu żadnej presji ani wpędzać się w poczucie winy i wmawiać sobie, że ich dzieci narażone są na jakąś stratę, bo nie mają taty.

Mamy nadzieję, że ta wiadomość pokrzepiła wszystkie samodzielne mamy. Pamiętajcie, jeśli wasza więź z dziećmi będzie silna, wyrosną one na naprawdę niesamowitych ludzi. Nie dajcie sobie wmówić, że będzie inaczej!

Źródło: mother.ly

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy