To już pewne: rząd podwyższy pensje, ale zabierze 500 plus

Rząd podwyższy minimalną płacę do 2250 złotych i jest to bardzo zła wiadomość dla tysięcy samotnych rodziców oraz rodzin o niskich dochodach pobierających 500 plus na pierwsze dziecko. Teraz mogą je stracić. Co dostaną w zamian?
Agnieszka Majchrzak
samotni rodzice stracą 500 plus
fot. AdobeStock
Podwyższenie płacy minimalnej uderzy w rodziców o niskich dochodach, pobierających pieniądze również na pierwsze dziecko, jak również rodziców samotnie wychowujących dziecko. Spadnie liczba uprawnionych do pobierania świadczeń 500 plus. Wszystko przez kryterium dochodowe.

O 34 złote przekroczą pułap dochodowy

Zapowiedziane przez rząd po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów podwyższenie płacy minimalnej z 2100 zł brutto do 2250 złotych brutto realnie oznacza jej wzrost o 150 złotych - z 1600 złotych netto do 1634 złotych netto.To niestety przełoży się na utratę możliwości pobierania przez rodziców z jednym dzieckiem pieniędzy z programu 500 plus. Obecne przepisy są tak skonstruowane, że rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także dla pierwszego dziecka, jeśli spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto na osobę. Z takiej pomocy, o ile pozwala im na to spełnienie kryterium dochodowego, korzystają także rodzice samotni wychowujący dziecko.

Ale zgodnie z zapowiedziami rządu ma się to zmienić. Już w przyszłym roku pensja minimalna będzie wynosić 2250 zł brutto, co oznacza, że rodzic otrzymujący 500 plus na pierwsze dziecko o 34 zł przekroczy kryterium dochodowe.
 
Redakcja poleca: Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, czy ich zdaniem 500+ jest sprawiedliwie przydzielane i trafia do naprawdę potrzebujących. Z danych rządowych wynika, że programem 500+ objętych jest blisko 4 miliony dzieci. Kasa państwa wydała na ten program ponad 33 miliony złotych.


Bez dodatkowych 5 tys. złotych

Tak więc w 2020 roku, kiedy świadczenia będą przyznawane na podstawie zarobków z 2019, samotni rodzice, którzy mają minimalne wynagrodzenie, wypadną z systemu. To będzie utrata konkretnych pieniędzy.
 

Jak obliczył money.pl, z rosnącej pensji minimalnej w ciągu roku przybędzie im niecały 1000 złotych. A rok pobierania świadczenia to 6 tys. złotych do budżetu domowego. Tak więc w ciągu roku będą musieli sobie poradzić bez dodatkowych 5 tys. złotych.

Ze strony ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej na razie nie ma mowy o podniesieniu progu. Ale mamotoja.pl pisało pod koniec sierpnia, że w kierowniczych gremiach PiS rozważany jest wariant podwyższenie progu dochodowego i wprowadzenie nowych limitów w programie 500 plus.
  Chodziłoby o zwiększenie progu dochodowego na pierwsze dziecko z 800 do 1050 zł miesięcznie na osobę w rodzinie, wprowadzenie górnego limitu 3 tys. zł na osobę, do którego przysługiwałoby świadczenie oraz włączenie do programu dzieci uczących się do 25 roku życia.

Co sądzicie o tym, że będzie trudniej otrzymać pieniądze na pierwsze dziecko? Czy rząd nie powinien, w związku z tym dokonać również zmian w programie 500 plus? Napiszcie swoje zdanie w komentarzach.

Źródło: money.pl

Zobacz też: 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Uf, jak gorąco!

Rodzinne wakacje