stracą samotni rodzice
fot. adobe Stock

Samotni rodzice zostaną ukarani przez Nowy Ład!

Rząd chwali się, że zwiększy ulgę na dzieci wielu samotnym rodzicom. Niestety większość z nich na właśnie przegłosowanej zmianie straci. Sprawdź, co uchwalono i czy ty na tym zyskasz, czy stracisz.
Ewa Janczak-Cwil
stracą samotni rodzice
fot. adobe Stock
Dopiero co pisaliśmy o tym, że Nowy Ład wprowadzi zerowy PIT dla rodzin wielodzietnych. Niestety wraz z tym projektem przegłosowano likwidację ulgi dla samotnych rodziców, a w jej miejsce wprowadzono nową, mniej korzystną. Rząd nie chce rozwodów wśród dobrze zarabiających.

Obecnie podatek kogoś, kto samotnie wychowuje dziecko, oblicza się jako dwukrotność podatku liczonego od połowy dochodów. Ze względu na wzrost kwoty wolnej od podatku (do 30 tys. złotych) oznaczałoby to większe korzyści dla osób samotnie wychowujących dzieci niż tych, którzy są małżonkami. Wprowadzona zmiana zabiera samotnym rodzicom możliwość rozliczania się z podatku wraz z dziećmi. Co daje w zamian?

Rozwód? To ma się nie opłacać

Dotychczasowa ulga procentowa zastąpiona zostanie ulgą kwotową. Rządzący argumentują, że dla wielu rodziców będzie to oznaczać korzyść, gdyż średnio obecnie mogą odliczyć 1154 złote, a po wprowadzeniu przegłosowanej poprawki otrzymają oni 1500 zł, bo na taką kwotę ustalono nową ulgę podatkową w miejsce poprzedniej, procentowej.

Nie ukrywają też swoich intencji: chodzi o to, aby pozostawanie samotnym rodzicem, czy rozwodzenie się dla korzyści finansowych przestało się opłacać. 

O negatywnych skutkach zmian rządzący nie mówią

Okazuje się, że zmiana będzie korzystna finansowo tylko dla osób najmniej zarabiających. Jeśli rodzic otrzymuje w ramach wynagrodzenia 3000 zł miesięcznie, skorzysta na zmianie, ale ten, który zarabia 3,5 tysiąca i więcej – już straci, gdyż wyliczony dla niego podatek przekracza kwotę 1500 zł, którą proponuje w ramach ulgi rząd.

Nam przychodzi na myśl jeszcze jedna sprawa. Skoro rozwód lepiej zarabiającym rodzicom ma się nie opłacać, może okazać się, że znajdą się tacy, którzy nie dadzą małżonkowi rozwodu, aby nie stracić ulgi podatkowej. Kto wie, ile kobiet zmuszonych zostanie w ten sposób do pozostawania w nieudanym lub przemocowym związku małżeńskim przez dobrze sytuowanych mężów? 

A co z samotnymi matkami, które zarabiają ponad 3,5 tysiąca, a nigdy nie wyszły za mąż? One też stracą na tym rozwiązaniu. A może mają dla pieniędzy wyjść za mąż? 

Przeczytaj też:
Redakcja poleca: PIT 2017: Sprawdź komu przysługuje ulga na dziecko? [WIDEO]
Czeka cię rozliczenie podatku z Urzędem Skarbowym i zastanawiasz się, czy przysługuje ci ulga na dziecko? Zobacz nasz film
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy