sandały profilaktyczne dla dzieci
fot. Adobe Stock

Sandały profilaktyczne: te modele to HITY! (a jakich nie wolno kupować?)

Sandały profilaktyczne mają zapewniać stopom dziecka prawidłowy rozwój i zapobiegać wadom postawy. Sandałki dla dzieci, które mają cechy butów profilaktycznych, są wytrzymałe i komfortowe, a więc świetnie nadają się i do przedszkola, i na dwór na lato.
Magdalena Drab
sandały profilaktyczne dla dzieci
fot. Adobe Stock
Sandałki profilaktyczne dla dzieci muszą spełniać wymogi obuwia profilaktycznego, czyli butów, które dzięki swojej budowie i materiałom, z jakich są wykonane, pozwalają stopom dziecka prawidłowo rosnąć. Sandały profilaktyczne to buty trwałe i wygodne, ze sztywnym zapiętkiem, dość elastyczną podeszwą i szerokimi czubkami. Ważne, aby sandałki miały regulowane zapięcie, np. na rzepy, i były zrobione z naturalnego materiału, który zapobiegnie poceniu się stóp.

Spis treści:

Jak wybrać sandałki profilaktyczne dla dzieci?

Sandałki profilaktyczne sprzyjają zdrowej postawie i nie obciążają układu kostnego dziecka, bo są odpowiednio wyprofilowane i gdy dziecko chodzi, nacisk na śródstopie i palce nie jest zbyt duży. Stopa dziecka w sandałkach profilaktycznych jest dobrze podtrzymywana i nie przesuwa się, a to szczególnie ważne przy nauce chodzenia. Dobrze dobrane sandałki profilaktyczne sięgają za kostkę i nie dopuszczają do wykształcenia się płaskostopia i koślawienia się nóżek. 

Z czego powinny być zrobione sandałki profilaktyczne?

Koniecznie kup sandałki wykonane z naturalnych materiałów, najlepiej ze skóry. Takie buty nie tylko będą trwałe i wytrzymałe, ale i odporne na odkształcenia. Sandałki profilaktyczne z miękkiej, naturalnej skóry dopasowują się do stopy dziecka, zapewniają wentylację i zapobiegają poceniu się. Co równie ważne, naturalne tworzywo odprowadza wilgoć, przez co buty nie odparzają, a stopy dziecka są chronione przed infekcjami grzybiczymi i bakteryjnymi (zwłaszcza podczas upałów!).  

Jakie zapięcie sandałków profilaktycznych jest najlepsze?

Zapięcie w sandałkach profilaktycznych musi być regulowane, tak aby można było bez trudu dopasować but do stopy dziecka. Dobrze, jeśli jest to proste zapięcie na rzepy, bo dziecko może samodzielnie i szybko zapiąć sandałki. Niektórzy producenci oferują też sandałki z zapięciem ze sprzączką.

Jaka wkładka do sandałków profilaktycznych?

Wkładka w sandałkach profilaktycznych powinna mieć anatomiczny kształt, by dobrze dopasowywać się do stopy dziecka. Ważne też, aby była elastyczna, bo dzięki temu będzie zapewniać komfort podczas chodzenia.

Jaka powinna być podeszwa sandałków profilaktycznych?

Tylko dość miękka i elastyczna podeszwa pozwala stopie dziecka pracować. Do tego warto, aby sandałki profilaktyczne miały podeszwę antypoślizgową, która daje stabilne oparcie na śliskich i gładkich powierzchniach.
 
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Sandałki profilaktyczne: jaka marka jest najlepsza?

Wśród najpopularniejszych sandałków profilaktycznych dla dzieci są takie marki jak Amelka, Daniel, Bartek, Aurelka. Rodzice cenią je za solidność, trwałość i przeciwdziałanie wadom postawy u dzieci.

Modele sandałków profilaktycznych – wybór redakcji


Wygodne sandałki Bartek dla dziewczynki
sandały bartek dla dziewczynki
 
Sandałki Bartek dla chłopca (w promocji)
sandały bartek dla chłopca
 
Sandałki z naturalnej skóry marki Amelka (popularne amelki)
sandały amelka

Sandały profilaktyczne dobrze trzymające stopę marki Daniel (danielki)
sandały daniel
 

Jakich sandałków nie kupować dziecku?

Sandałki prędzej czy później znajdą się w szafie każdego dziecka, bo to idealne buty na ciepłe dni, na wakacje oraz jako kapcie do przedszkola. Zanim jednak kupisz sandałki, sprawdź, czy posiadają wszystkie cechy butów profilaktycznych – w przeciwnym razie mogą wyrządzić dziecku wiele szkody, spowodować ból i poważne wady w obrębie całego układu kostno-stawowego.

Nie kupuj sandałków, które:
  • mają źle dobrany rozmiar (za małe mogą doprowadzić do wykoślawiania się palucha i tworzenia się tzw. palców młoteczkowatych; za duże nie będą zginać się we właściwych miejscach, a chodzenie w nich grozi upadkiem)
  • są za ciasne (to grozi deformacją stopy);
  • mają zbyt wąskie czubki (mogą prowadzić do szpotawości stóp, powodować otarcia i odciski);
  • mają zbyt twardy lub zbyt elastyczny zapiętek (nie zapewnią właściwej ruchomości w stawie skokowym);
  • są wykonane ze sztucznych materiałów (przyczynią się do nadmiernego pocenia i odparzeń);
  • były używane (nie dopasują się odpowiednio do stopy dziecka, mogą być odkształcone).

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy