Sanepid nie może karać za brak maseczki
fot. AdobeStock

Sanepid nie może karać za brak maseczki. Niefortunna zmiana w przepisach

Od niedzieli, 29 listopada, obowiązują nowe przepisy, zgodnie z którymi brak maseczki może skutkować jedynie mandatem karnym. Kary od sanepidu nie są już możliwe.
Milena Oszczepalińska
Sanepid nie może karać za brak maseczki
fot. AdobeStock
Nowela ustawy antycovidowej, która weszła w życie w ostatnią niedzielę listopada, nie przewiduje już możliwości nakładania kary grzywny od sanepidu za brak maseczki. Zdaniem prawnika z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dra Mikołaja Małeckiego, usunięcie tego przepisu jest błędem polityków, którzy pracowali nad ustawą.

Sanepid nie może już ukarać za brak maseczki

Do tej pory uchylanie się od obowiązku zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej mogło skutkować karą sanepidu w wysokości nawet do 30 tysięcy złotych. W znowelizowanej ustawie przepis mówiący o tym został pominięty, co oznacza, że sanepid stracił uprawnienia do karania obywateli za brak maseczek. Od 29 listopada jedyną możliwością ukarania jest nałożenie mandatu karnego przed funkcjonariusza policji.

Błąd, o którym mówi dr Mikołaj Małecki, znajduje się w artykule 48a ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Artykuł ten mówi o karach za łamanie obostrzeń sanitarnych. W obecnej wersji w żadnym miejscu nie wspomina o artykule 46b pkt. 13 tej samej ustawy, który to właśnie opisuje powszechny obowiązek zasłaniania ust i nosa.

„Sanepid nie może już nikogo ukarać karą pieniężną za brak maseczki. W art.48a ustawy o chorobach zakaźnych, mówiącym o karach, nie dodano art.46b pkt13,który po nowelizacji 29.11 opisuje powszechny obowiązek zasłaniania ust i nosa. Za brak maski grozi obecnie tylko mandat art.116.1a kw.” – wyjaśnił dr Małecki na Twitterze.
Źródło: innpoland.pl

Zobacz także:
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy