Sanki ze śpiworkiem
fot. AdobeStock

Sanki ze śpiworkiem: na co zwrócić uwagę przed zakupem

Wybierając sanki dla niemowlaka, trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, aby były bezpieczne, tak żeby dziecko czuło się w nich dobrze i nie miało możliwości wypaść.
Dominika Bielas
Sanki ze śpiworkiem
fot. AdobeStock
Sanki w sezonie można kupić niemalże wszędzie, jednak wybór jest tak duży, że warto się dobrze zastanowić. Obecnie dostępne są przeróżne modele sanek, przeznaczone do różnych aktywności i dla dzieci w różnym wieku. Jeśli masz w domu małe dziecko, nie możesz kupić klasycznych sanek, bo maluch na nich nie usiedzi i ciężko będzie zapewnić mu ciepło. Warto wybrać sanki ze śpiworkiem i oparciem, dzięki temu będziesz miała pewność, że maluch nie zmarznie i nie wypadnie. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Model sanek dla niemowląt

Wybierając sanki dla niemowlaka czy małego dziecka warto pomyśleć o tym, że maluszkowi będzie ciężko złapać równowagę, więc najlepszym wyborem będą takie z oparciem. Przemyśl także gdzie i jak często będziesz wozić dziecko i zadbaj o to, by tobie także było wygodnie. Do wyboru masz sanki ciągane lub pchane. Pierwsze mają linkę, drugie - specjalny uchwyt do pchania.

Warto także zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są wykonane. Sanki wykonane w całości z drewna są lżejsze, szybciej zjeżdża się na nich z górki i łatwiej je ciągnąć je po nieośnieżonej powierzchni. Metalowy stelaż jest też bardziej solidny i trwały, dlatego poleca się go starszym i cięższym dzieciom. Sanki dla niemowląt często mają aluminiowy stelaż, do którego przyczepia się budkę i pasy bezpieczeństwa. Są jeszcze sanki dwuosobowe. To idealny model dla rodziców bliźniąt lub maluszków, które dzieli mała różnica wieku. Mają zamontowane dwa siedziska lub oparcia. 
Redakcja poleca: Jak dokarmiać ptaki zimą?
Zimą ptaki, te które nie odleciały do ciepłych krajów, głodują. Trawniki pokrywa śnieg, ziemia jest zmarznięta. Trudno im zdobyć pokarm. Zobacz, jak możesz pomóc ptakom przetrwać zimę.

Ciepły śpiworek

Warto kupując sanki kupić od razu w komplecie ze śpiworkiem. Musi być dopasowany do wielkości dziecka i odpowiednio przymocowany do sanek. Poza tym musi być on łatwy do zdemontowania, tak żeby można go było prać. Niektóre śpiworki są tak ciepłe, że nie będzie potrzeby zakładania dziecku dodatkowego kombinezonu czy zimowej kurteczki. Jeśli śpiworek jest cienki, musi być odrobinę większy, żeby pomieścił ciepły kombinezon. Śpiworek może mieć otwory na pasy, które zagwarantują dodatkowe bezpieczeństwo maluszkowi.
 

Akcesoria do sanek

Dodatkowe akcesoria, w które mogą być wyposażone takie sanki to:
  • pasy bezpieczeństwa - przypinane do oparcia sanek, idealne rozwiązanie dla niemowląt;
  • budka - chroni dziecko przed wiatrem i zimnem, czasami ma dodatkową kieszeń na niewielkie przedmioty;
  • podnóżki umieszczone nad płozami dla starszych dzieci;
  • kółka montowane przy płozach - można ciągnąć sanki po nieośnieżonej nawierzchni, rozwiązanie idealne do miasta;
  • rękawice zamontowane na uchwycie do pchania sanek.

Zobacz także:
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy