Rodzice alkohol
fot. Adobe Stock

Sarbinowo: pijani rodzice zajmowali się trójką dzieci podczas urlopu

Do niebezpiecznej sytuacji doszło w Sarbinowie (woj. zachodniopomorskie), w jednym z domów wczasowych. Przebywała w nim pięcioosobowa rodzina: matka, ojciec oraz troje dzieci w wieku 3, 12 i 14 lat.
Olga Juszczyk
Rodzice alkohol
fot. Adobe Stock
Późnym wieczorem koszalińscy policjanci dostali zawiadomienie od zaniepokojonych wczasowiczów, że w jednym z pokoi jest głośna awantura, a nietrzeźwi rodzice zajmują się trójką rodzeństwa. Matka i ojciec podczas opieki nad dziećmi urządzili libację alkoholową.

Gdy funkcjonariusze przyjechali na miejsce, próbowali przebadać rodziców alkomatem. Początkowo dorośli nie wyrażali na to zgody. W końcu okazało się, że kobieta miała prawie dwa promile, mężczyzna - ponad dwa promile. Z uwagi na to, że ojciec rodzeństwa był agresywny został zatrzymany i umieszczony do wytrzeźwienia. O zdarzeniu powiadomieni zostali pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, a dzieci obecnie przebywają w pieczy zastępczej. Policjanci wyjaśniają okoliczności zajścia, przesłuchują świadków i zbierają materiał dowodowy. O zdarzeniu zostanie powiadomiony prokurator oraz Sąd Rejonowy Wydział Rodziny i Nieletnich.

Dzieci zapamiętają to do końca życia...

Mirosława Zielony, dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Koszalinie, w rozmowie z Polskim Radiem Koszalin tak skomentowała następującą sytuację - Dla każdego dziecka, które jest świadkiem sytuacji, w której rodzice są przesłuchiwani przez policję, zabierani do izby wytrzeźwień, że one same muszą jechać z kimś w nieznane, to wielka trauma. Dzieci zapamiętają taką sytuację do końca życia.
Redakcja poleca: Jak reagować, gdy kobieta w ciąży pije piwo lub wino? - film
Niedawno w USA kelner odmówił podania wina kobiecie w ciąży. Nie ma bezpiecznej dawki: nawet lampka wina i szklanka piwa może zaszkodzić dziecku. Ale co robić, gdy widzimy, że kobieta w ciąży sięga po alkohol - mówi Jolanta Terlikowska z PARPA.

Czy jednym piwem można się upić?

Nawet niewielka ilość wypitego alkoholu ma wpływ na organizm człowieka, zwłaszcza na jego układ nerwowy – obniża się sprawność intelektualna (precyzyjne myślenie, logiczne rozumowanie, prawidłowy osąd) i fizyczna (pogarsza się precyzja ruchów). To nieprawda, że nie można się upić jednym piwem!
– Stężenie alkoholu zależy od wielu czynników. W praktyce po jednym piwie wykazywaliśmy stężenia od 0,2 do nawet 0,8 promila alkoholu w wydychanym powietrzu, a to już poważne przestępstwo! – wyjaśnia nadkomisarz Mariusz Katolik z wydziału ruchu drogowego śląskiej policji.
 

Reaguj, możesz uniknąć tragedii!

Jeśli widzisz podobne sytuacje – reaguj. To skrajnie nieodpowiedzialne, aby wszystkie osoby dorosłe, pod opieką których znajdują się dzieci, spożywały alkohol i to w takich ilościach! Pijani rodzice to niestety częsty problem. Lato, piękna pogoda sprzyjająca spotkaniom, wspólnemu grillowaniu albo po prostu relaksowi – to wszystko jest zrozumiałe, ale z umiarem. Trzeba pamiętać, że zdrowie i życie naszych dzieci zależy od nas. 

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy