Sarkoidoza Lekarka bada dziewczynkę
fot. Fotolia

Jak rozpoznać i leczyć sarkoidozę?

Sarkoidoza jest poważną chorobą autoimmunologiczną. W jaki sposób można się nią zarazić? Sprawdź!
Milena Oszczepalińska
Sarkoidoza Lekarka bada dziewczynkę
fot. Fotolia
Sakoridoza, inaczej nazywana chorobą Besniera-Boecka-Schaumanna to jedna z chorób autoimmunologicznych, czyli atakujących układ odpornościowy. Jakie są jej objawy i jak wygląda proces leczenia? Przeczytaj!

Co to jest sarkoidoza?

Sarkoidoza to choroba, w której dochodzi do powstawania ziarniniaków, czyli komórek zapalnych w różnych narządach. Najczęściej atakuje płuca i węzły chłonne, ale występuje także sarkoidoza serca, sarkoidoza wątroby i inne. Z chorobą tą często współwystępuje Zespół Heerfordta-Waldenstroma. Charakteryzuje się on jednoczesnym pojawieniem się wysokiej gorączki, zapalenia przedniej części błony naczyniowej oka, zapalenia ślinianek przyusznych i porażenia nerwu twarzowego.
Redakcja poleca: 7 objawów chorobowych, których nie wolno lekceważyć [WIDEO]
Sztywny kark, wymioty po upadku i inne: jeśli zauważysz u swojego dziecka któryś z tych objawów, jak najszybciej zabierz je do lekarza!

Objawy sarkoidozy

Objawy tej choroby autoimmunologicznej z reguły nie pojawiają się nagle, tylko stopniowo się nasilają. Na początku można zupełnie nie powiązać ich z chorobą, ponieważ są to objawy typowe dla wielu chorób. Należą do nich:
 • przewlekłe zmęczenie;
 • uczucie suchych oczu;
 • utrata apetytu i spadek wagi;
 • kołatania serca;
 • pojawiające się bóle o różnym natężeniu;
 • płytki oddech;
 • suchy kaszel;
 • nudności, wymioty;
 • uszkodzenia skóry;
 • pogorszenie ostrości widzenia.
W przypadku sarkoidozy skórnej pojawiają się guzki, które po zniknięciu pozostawiają na ciele blizny. Innym objawem sarkoidozy może być też podwyższony poziom wapnia we krwi, zwany hiperkalcemią. W ostrym przebiegu choroby Besniera-Boecka-Schaumanna pojawia się także rumień guzowaty.

Jak leczyć sarkoidozę płuc?

Płuca dotknięte sarkoidozą wyglądają podobnie jak w przypadku innych chorób płuc, takich jak gruźlica czy chłoniak. Ważne jest zatem prawidłowe zdiagnozowanie choroby, by leczenie mogło być skuteczne.
 • Diagnostyka - ponieważ choroba ta nie daje wyraźnych, charakterystycznych objawów lub może przebiegać też bezobjawowo, w celu jej potwierdzenia u danej osoby należy zbadać, czy w jej tkankach znajdują się ziarniniaki. Jeśli są one obecne, to znaczy, że choroba zaatakowała organizm.
 • Rokowania - sarkoidoza w łagodnej postaci często ustępuje samoistnie, bez leczenia. W poważniejszych przypadkach pacjentowi podaje się kortykosteroidy, choć mogą one powodować skutki uboczne i pogorszenie stanu zdrowia oraz nawroty choroby.

Dieta przy sarkoidozie

Ta choroba wymaga przestrzegania szczególnej diety. Chory powinien unikać produktów, które zawierają witaminę D. Należą do nich: żółtka jaj, ryby, żółty ser, tran. Powinien też zadbać o to, by dieta nie była ciężkostrawna i wysokokaloryczna (ze względu na leczenie sterydami). W diecie chorego na sarkoidozę powinny natomiast znaleźć się produkty bogate w potas, takie jak: natka pietruszki, pomidory, suszone owoce, banany oraz śliwki.  

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy