schudnij skutecznie
fot. Fotolia.pl

Schudnij! Tym razem skutecznie. Jak to zrobić?

Wiosną kluby fitness przeżywają oblężenie, a kobiety szukają diety cud. Chcemy mieć piękną figurę i czuć się lekko. Jednak często walka o piękną sylwetkę kończy się porażką. Jak raz na zawsze pozbyć się zbędnych kilogramów? Zobacz porady eksperta.
Aneta Grinberg
Konsultacja: mgr Ewa Kłosowska, farmaceuta Medicover we Wrocławiu
schudnij skutecznie
fot. Fotolia.pl

Zmień nie tylko dietę, ale i sposób odżywiania

Skuteczna dieta to nie krótkotrwała zamiana sposobu żywienia, ale odpowiednie nawyki żywieniowe, których powinniśmy przestrzegać do końca życia.
- Dlatego jeśli chcemy schudnąć, nie chwytajmy się tzw. głodówek ani drastycznie nie ograniczajmy liczby kalorii w jadłospisie - radzi Ewa Kłosowska mg farmacji z apteki Medicover we Wrocławiu. - Takie rozwiązanie to błędne koło. Na początku, pomimo szybkiego chudnięcia w trakcie pierwszej fazy takiej diety, organizm poczuje się zagrożony i przejdzie w fazę oszczędzania, czyli tego, czego najbardziej nie chcemy – magazynowania tłuszczu.
 
Redakcja poleca: Co to jest kalkulator BMI - opowiada dietetyk
Co to jest kalkulator BMI - wyjaśnia Julia Jaskowska, dietetyk z FertiMedica. Dlaczego warto kontrolować wskaźnik masy ciała planując zajście w ciążę, czy chcąc schudnąć po urodzeniu dziecka.

Jak powinna wyglądać dobrze skomponowana dieta? – poznaj żelazne zasady

Powinna być różnorodna, zawierająca wszystkie potrzebne składniki odżywcze.
- Unikamy potraw wysoko przetworzonych - Ewa Kłosowska mg farmacji.-  Pamiętamy o odpowiednim zaopatrzeniu w białko, ogólne zasady mówią o 1g na kg masy ciała. Dobrze, jeśli białko jest obecne w każdym posiłku – stymuluje to nasz metabolizm.
Pamiętajmy też o pięciu porcjach warzyw dziennie. Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi również na spożywane napoje - niewinna kawa z mlekiem i cukrem spożywana codziennie może mieć spory wpływ na nasze kilogramy. To samo tyczy się alkoholu – oprócz wysokiej kaloryczności, często osłabia naszą wolę powodując złamanie diety i powrót do starych nawyków żywieniowych.
- Należy pamiętać też  o obecności odpowiednich tłuszczów w diecie – do niedawna oskarżane o plagę otyłości okazują się niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu  - mówi Ewa Kłosowska. Należy jednak pamiętać, aby spożywać te właściwe: oliwę z oliwek, olej kokosowy, pełnotłuste masło, awokado itd.
 

Projekt: „piękna sylwetka” realny bez głodówki, ale za to z jasno określonym celem

 
Odchudzanie powinniśmy traktować jak długoterminowy projekt. Głodówki i szybkie diety nie działają.
- A często powodują też efekt jo-jo, który prowadzi nie tylko do powrotu do dawnej masy ciała, ale i do jej wzrostu - przestrzega  mg farmacji Ewa Kłosowska. - W pierwszym etapie musimy wiedzieć, jaki mamy cel, – czyli ile kilogramów mamy do zrzucenia, jak długi okres czasu nam to zajmie, oraz co jest nam potrzebne do jego osiągnięcia. Popularnym narzędziem określania czy nasza masa ciała jest prawidłowa jest BMI, czyli Body Mass Indeks. Wyliczamy go dzieląc naszą masę ciała w kilogramach przez wzrost wyrażony w metrach i podniesiony do kwadratu. Prawidłowa zawiera się w przedziale 18,5–24,99.

Chcesz obliczyć swoje BMI? Skorzystaj z naszego narzędzia: Kalkulatora BMI

Bardzo często jednak pomimo mieszczenia się w podanym powyżej przedziale okazuje się, że ciało wygląda nieładnie, a my czujemy się grubo. Wynika to ze zjawiska zwanego „skinny fat”, czyli w wolnym tłumaczeniu „chudy grubas”. Polega ono na zaburzonej proporcji procentowej budowy ciała, którą dzielimy na beztłuszczową, tłuszczową oraz wodę. Tłuszcz zajmuje o wiele większą objętość niż mięśnie składające się na beztłuszczową masę ciała, dlatego jeśli w naszym organizmie jest tłuszczu dużo więcej niż mięśni, ciało będzie wyglądać źle pomimo dobrej wartości BMI.

Konsultacja:  Ewa Kłosowska mg farmacji z apteki Medicover we Wrocławiu.

Czytaj też: Chcesz schudnąć przed wiosną? - Poznaj 7 zasad twojej nowej diety.
mgr Ewa Kłosowska
Konsultacja: mgr Ewa Kłosowska, farmaceuta Medicover we Wrocławiu

farmaceuta Medicover we Wrocławiu

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy