Segregacja dzieci w przedszkolu. Najpierw będą przyjmowane zaszczepione maluchy?
fot. Adobe Stock

Segregacja dzieci w przedszkolu: najpierw będą przyjmowane zaszczepione maluchy?

Możliwe, że już wkrótce zaszczepione dzieci będą miały większą szansę dostać się do przedszkola i żłobka. Jeśli plan wejdzie w życie, w trakcie rekrutacji będzie wymagane zaświadczenie o szczepieniu.
Sylwia Arlak
Segregacja dzieci w przedszkolu. Najpierw będą przyjmowane zaszczepione maluchy?
fot. Adobe Stock
Wiele wskazuje na to, że w żłobkach, klubach dziecięcych i przedszkolach szykują się wielkie zmiany. Rodzic, który będzie ubiegał się o przyjęcie dziecka do danej placówki, na etapie rekrutacji będzie musiał przedstawić oświadczenie lub zaświadczenie o tym, czy maluch przyjął podstawowy pakiet szczepień. Tym samym zaszczepieni będą mieli większe szanse, by dostać miejsce.

Tak wynika z senackiego projektu nowelizacji ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech oraz prawa oświatowego. Jak podaje „Rzeczpospolita”, projekt ma poparcie rządu. 

Zlikwidowana ma być luka prawna

Jak czytamy w „Rzeczpospolitej”, do tej pory niektóre gminy decydowały się na wprowadzenie ulgi dla zaszczepionych, ale były zaskarżane do sądów administracyjnych. Ostatecznie wygrywały, ale sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana:

„Nie powinny wymagać od rodziców przedkładania zaświadczeń, bo lekarze nie mają podstaw, by je wydać. Prawo pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej i udzielonych mu świadczeń zdrowotnych nie oznacza bowiem prawa do żądania takiego dokumentu, który rodzic mógłby przedłożyć w procesie rekrutacji do przedszkola”. Jeśli nowy projekt wejdzie w życie, lekarze będą mieli prawo wydawać zaświadczenia konieczne do przeprowadzenia rekrutacji. 

W przedszkolach od dawna brakuje miejsc

Przypominamy, że choć gminy mają obowiązek zapewnić miejsce w przedszkolach wszystkim dzieciom od trzech do sześciu lat (jeśli rodzice chcą zapisać je do placówki), w publicznych przedszkolach niekiedy brakuje miejsc. 

Jeśli ustawa wejdzie w życie, nie będzie dotyczyła sześciolatków objętych obowiązkowym wychowaniem przedszkolnym (czyli zapisywanych do tzw. zerówki). Co sądzicie o tym pomyśle? 

Zobacz też:
Redakcja poleca: Szczepienia: dlaczego rodzice bardziej wierzą doktorowi Google niż pediatrze? [WIDEO]
Rodzice często wybierają z Internetu negatywne informacje na temat szczepień. Dlaczego boją się szczepić? Bo szczepionki to dziwne produkty - mówi socjolog, dr Tomasz Sobierajski.
Oceń artykuł

Ocena 3 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy