GRY
 
 

Dzieci gorszego sortu... Skandaliczne rozporządzenie rządu weszło w życie!

Mimo protestów rodziców i nauczycieli, rozporządzenie MEN weszło w życie. Czy na pewno nie ucierpią na tym dzieci?

Segregacja dzieci w szkołach
fot. Fotolia
"Moje chore dziecko zostało oderwane od nauczycieli, których zna, od przyjaciół i kolegów, z którymi spotykało się codziennie i zostało uwięzione w domu tylko dlatego, że jest chore..." – cytuje na Facebooku Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. O czym mówi Ewelina, mama 14-letniego Kuby z zespołem Aspergera? O rozporządzeniu rządu zmieniającym przepisy dotyczące nauczania indywidualnego, które zakazuje chorym dzieciom uczenia się w jednej placówce ze zdrowymi dziećmi.

Segregacja dzieci w polskich szkołach

O planach rządu pisaliśmy już w styczniu 2016 roku. Ówczesna sekretarz stanu Ministerstwa Edukacji Narodowej, Teresa Wargocka, zaproponowała, by dzieci niepełnosprawne nie uczęszczały do klas integracyjnych, gdyż tracą na tym zdrowe dzieci. To, co wzbudzało ogromne wątpliwości rodziców, psychologów i nauczycieli, stało się rzeczywistością: 31 sierpnia 2017 roku ogłoszono rozporządzenie, które zakazuje prowadzenia zajęć indywidualnego nauczania w szkołach. "Zajęcia indywidualnego nauczania prowadzi się w miejscu pobytu ucznia, w szczególności w domu rodzinnym" – czytamy w rozporządzeniu (którego treść znajdziecie tutaj). Chociaż zmiana przepisów nie odbiera wszystkim chorym dzieciom kontaktu z rówieśnikami, część z nich straci możliwości integracji i edukacji, jaką znali do tej pory.

Nowe przepisy pozbawiły Kubę i tysiące innych dzieci kontaktu z rówieśnikami i nauczycielami. "Mieszkamy ponad 20 km od szkoły, zapytałam, jak szkoła poradzi sobie z dowozem nauczycieli. Pani z poradni odpowiedziała, że dostanie nowych, dyrektor szkoły, w której uczy się Kuba, zatrudni nauczycieli na miejscu w Izabelinie" – wyjaśniła mama nastolatka.

Przeczytajcie cały post:
 
 
Co myślicie o takiej zmianie? Zgadzacie się, że to segregowanie dzieci i tworzenie "domowych gett"?

Zobacz także: Traktujcie nas zwyczajnie! – proszą mamy niepełnosprawnych dzieci

Źródło: dziennikustaw.gov.pl, Facebook
Redakcja poleca: Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film
Nie podoba ci się klasyczny model edukacji? Wolałabyś, by twoje dziecko było traktowane indywidualnie? Masz dość szkolnych skostniałych zasad? Chciałabyś mieć większy wpływ na to, jaką wiedzę zdobywa dziecko? Zastanów się nad domową edukacją i obejrzyj film, na czym ona polega.
Doładuj
Przeładuj