Sejm nie wybrał Rzecznika Praw Dziecka
fot. Adobe Stock

Brak zgody na Rzecznika Praw Dziecka

Dlaczego o sprawach dzieci decydują w Polsce kłócący się politycy? Kłopot z wyborem Nowego Rzecznika Praw Dziecka to najlepszy dowód, że polityka za bardzo miesza się w nie swoje sprawy.
Agnieszka Majchrzak
Sejm nie wybrał Rzecznika Praw Dziecka
fot. Adobe Stock
PiS chce na tym stanowisku swojego człowieka. Problem w tym, że zgłoszona przez partię rządzącą Sabina Zalewska okazało się całkowitą kompromitacją. Po tym, jak została zmuszona wycofać swoją kandydaturę, Sejm, dzięki głosom PiS, nie wybrał w czwartek nowego Rzecznika Praw Dziecka. Głosowanie odłożono na październik. Oznacza to, że na nowo będzie możliwość zgłaszania kandydatów na to stanowisko.

Polityczny pat

PiS nie poparło żadnego kandydata w sejmowym głosowaniu. Na Rzecznika Praw Dziecka kandydowali prof. Ewa Jarosz, mająca rekomendację PO i lekarz Paweł Kukiz-Szczuciński wystawiony przez Kukiz'15. Swoją kandydaturę w ostatniej chwili wycofała psycholog Sabina Zalewska, wcześniej popierana przez PiS. Media przypomniały Zalewskiej jej niechlubne wypowiedzi na temat wychowywania dzieci, w których dopuszczała kary cielesne oraz plagiaty w publikacjach naukowych.
Redakcja poleca: Premiera książki Doroty Zawadzkiej "Dziecko swoje prawa ma" – film
Nowa książka Doroty Zawadzkiej wylicza podstawowe prawa dziecka i ukazuje, jak działają w praktyce. To lektura obowiązkowa dla wszystkich rodziców. Zobacz film z premiery książki!

Nie było "dealu" z Kukiz'15

Spekulowano, że PiS poprze Kukiza-Szczucińskiego (jest spowinowacony z liderem ruchu Pawłem Kukizem), aczkolwiek Paweł Kukiz zarzekał się, że nie będzie żadnego handlu politycznego. Ostatecznie PiS zrezygnowało z tej opcji, co może wskazywać, że bardzo zależy mu na obsadzeniu na tym stanowisku swojego, zaufanego człowieka. Kukiz-Szczuciński ma dla pisowskiego elektoratu zbyt liberalne poglądy, jest m.in. za pomocą dla uchodźców, szczepieniami i jest absolutnym przeciwnikiem kar cielesnych wobec dzieci.
  [content:0_25759,0_23620,2_1048,1_4180:GALGallery]

Nabór Rzecznika Praw Dziecka ruszy od nowa. Stanowisko będzie prawdopodobnie obsadzone na jednym z najbliższych posiedzeń Sejmu. Kadencja poprzedniego Rzecznika Praw Dziecka, Marka Michalaka, dobiegła końca w sierpniu, ale będzie on pełnił obowiązki RPD, do czasu, aż zostanie wybrany jego następca.
  Kiedy w sierpniu pisałyśmy w mamotoja.pl o kandydatach na RPD, podkreśliłam, że byłoby wspaniale, gdyby w tak ważnej sprawie, jak dobro naszych dzieci panowała w Polsce ponadpartyjna współpraca. Niestety wybór nowego Rzecznika Praw Dziecka okazał się kolejną okazją do ideologicznych przepychanek.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat, kto i co powinno decydować o wyborze Rzecznika Praw Dziecka? Napiszcie w komentarzach.


Źródło: gazeta.pl,tvn24.pl

Zobacz też:

 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy