Zmiany w programie 500 plus
fot. Fotolia

Sejm przyjął poprawki w programie 500+! Co przeszło, a co nie?

Po gorącej awanturze Sejm przyjął rządowy projekt programu 500+ na kolejne lata. Poprawki, które zostały przegłosowane w piątek 7 lipca 2017 r., mają na celu oszczędności, a nie rozwój programu.
Sylwia Niemczyk
Zmiany w programie 500 plus
fot. Fotolia
Program 500+ ma już ponad rok (wypłaty ruszyły w kwietniu 2016 r.)  i nie ulega wątpliwości, że stanowi realną pomoc dla rodzin, szczególnie wielodzietnych i w najgorszej sytuacji finansowej. Pierwsza tura programu 500+ kończy się już we wrześniu 2017 r., czyli jeśli chcesz od 1 października nadal dostawać wypłaty, musisz złożyć nowy wniosek. Przy okazji zakończenia się pierwszej tury, posłowie zmienili nieco sam program. Co zostało przegłosowane?

Jakie zmiany wchodzą w życie w programie 500+?

Podczas pierwszej tury programu 500+ na jaw wyszły nieszczelności programu. Jedna z ważniejszych dotyczyła rodzin, w których rodzice dziecka żyli bez ślubu. Dzięki temu mogli we wniosku o 500+ deklarować bycie samotnym rodzicem i ubiegać się o pieniądze już na pierwsze dziecko. Dzięki przegłosowanym poprawkom omijanie systemu będzie dużo trudniejsze – w drugiej turze programu 500+, aby samotny rodzic mógł ubiegać się o wypłatę pieniędzy, będzie musiał przedłożyć dowód, że jednocześnie złożył wniosek o alimenty wobec drugiego rodzica dziecka. 

Poprawki mają też zapobiec nieuczciwym manipulacjom w ramach tzw. dochodu utraconego, kiedy samotny rodzic, który ma za duży dochód, by ubiegać się o 500 zł na pierwsze dziecko, umawia się z szefem, by ten go zwolnił np. na jeden dzień i zatrudnił na nowo, ale już na niższą pensję. Poprawiony program 500+ zakłada, że jeśli pracownik podjąłby na nowo pracę u tego samego pracodawcy w ciągu 3 miesięcy po rozwiązaniu z nim umowy, to taka sytuacja nie będzie traktowana jako utrata albo obniżenie dochodu.

Także rodzice, którzy pracują za granicą, nie będą mogli otrzymywać pieniędzy z 500+. Program kierowany jest wyłącznie dla osób mieszkających w Polsce – jeśli urzędnicy będą mieli podejrzenie, że rodzic popierający wypłaty przebywa za granicą, będą mieli prawo wezwać do osobistego stawienia się w urzędzie gminy i złożenia wyjaśnień. 
Redakcja poleca: 500 plus - kto dostanie, a kto nie
Nasz ekspert wyjaśnia, komu przysługują pieniądze w ramach programu 500 plus. Sprawdź, ile możesz dostać!

Jakie poprawki nie przeszły?

Najbardziej żal poprawki proponowanej przez PSL, która zakładała wprowadzenie zasady "złotówka za złotówkę" do kryterium dochodowego. Wprowadzenie jej byłoby wybawieniem dla rodziców, którzy starają się o pieniądze na pierwsze dziecko, bo właśnie w ich przypadku ważna jest wysokość dochodu rodziny. Do tej pory było tak, że nawet jeśli dochód na osobę przekraczał o jedną złotówkę wyznaczony próg (800 zł), świadczenie nie było przyznawane. Dzięki zasadzie złotówka za złotówkę  miało to się zmienić – po wprowadzeniu tej zasady samotna matka z jednym dzieckiem, której dochód na osobę był wyższy np. o 50 złotych (czyli zamiast 1600 złotych zarabiała 1700), dostawałaby pieniądze z programu, ale pomniejszone właśnie o te 50 złotych nadwyżki z dochodu. Niestety poprawka przepadła w głosowaniu. 

Tak samo nie przeszły inne poprawki, np. przyznanie pieniędzy na pierwsze dziecko wszystkim rodzinom z niepełnosprawnym dzieckiem – obecnie w ich przypadku także obowiązuje kryterium dochodowe (1200 zł na osobę). 

Co się nie zmieni? 

Generalna zasada programu 500+ pozostaje taka sama: pieniądze przysługują wszystkim rodzinom na drugie i każde kolejne dziecko. Także kryteria dochodowe zostały niezmienione: samotny rodzic, by ubiegać się o pieniądze na pierwsze dziecko, musi wykazać się dochodem niższym niż 800 zł na osobę. Pieniądze na pierwsze dziecko przysługują także pełnym rodzinom, jeśli wśród dzieci jest dziecko niepełnosprawne, a dochód na osobę nie przekracza 1200 zł. 

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 68 głosy

Zobacz także

Popularne tematy