18 tydzień ciąży, zdjęcia ciąży, zdjęcia płodu
fot. Piękna

Jak wygląda rozwój płodu

Na pewno chciałabyś wiedzieć, czy dziecko w brzuchu dobrze się miewa. Zobacz, jak rozwija się płód w każdym z trzech trymestrów ciąży.
18 tydzień ciąży, zdjęcia ciąży, zdjęcia płodu
fot. Piękna

I trymestr (od 1. do 13. tygodnia)

 • 23 dnia zaczyna bić serduszko twojego maleństwa!

 • W czwartym tygodniu z blastocysty powstaje zarodek, różnicując się na trzy warstwy komórek. Z nich powstaną wszystkie tkanki (m.in. płuca, wątroba, układ pokarmowy, mięśnie, skóra, włosy). Ale na razie maleństwo wygląda raczej jak przejrzysta galaretka z... malutkim ogonkiem. W tej galaretce powoli kształtują się mózg i kręgosłup.
 • Około szóstego tygodnia zaczyna się bardzo ważny okres, w którym zarodek jest szczególnie narażony na oddziaływanie szkodliwych czynników środowiskowych. To właśnie dlatego, gdy tylko podejrzewasz, że jesteś w ciąży, powinnaś o siebie troskliwie zadbać (uważać na leki, nie pić alkoholu, nie palić, dobrze się odżywiać).
 • W siódmym tygodniu zarodek ma już nie tylko serduszko, ale też wątrobę, nerki, trzustkę, a nawet powieki. Pojawiają się zawiązki kończyn. Zaczyna powstawać przewód pokarmowy. Widać też zarysy twarzy, delikatne zabarwienie tęczówek oczu i otwór w miejscu ust, a nawet nozdrza. To niesamowite, że tyle różnych organów i części ciała mieści się na 10 milimetrach – tyle właśnie mierzy teraz twoje maleństwo.
 • W ósmym tygodniu wykształcają się maleńkie palce, widać też coraz lepiej uszka, górną wargę i czubek nosa.
 • Dziesiąty i jedenasty tydzień to ważna chwila. Kończy się okres powstawania narządów (a po nim zmniejsza się ryzyko wystąpienia wad wrodzonych). Od tego momentu aż do porodu narządy będą już tylko rozwijać się, rosnąć i udoskonalać swoje funkcje. Zarodek zaczyna nosić zaszczytne miano płodu.
Redakcja poleca: USG w ciąży
Po co są badania USG w ciąży i jak często je robić? Zobacz film i dowiedz się więcej.

II trymestr (od 14. do 26. tygodnia)

 • W czternastym tygodniu dziecko fika koziołki, garbi się i prostuje, wymachuje rączkami i nóżkami (jego ruchy poczujesz około 19. tygodnia ciąży). Dzięki gimnastyce rozwija się jego układ nerwowy, wzmacniają się mięśnie. Malec imituje „dorosłe” czynności: połyka niewielkie ilości płynu owodniowego, siusia, jego klatka piersiowa porusza się tak jak przy oddychaniu.
 • Około szesnastego tygodnia rozwijają się struktury ucha wewnętrznego. Choć uszka nie są jeszcze w pełni ukształtowane, to prawdopodobnie dziecko czuje wibracje poprzez skórę.
 • Około osiemnastego tygodnia brzdąc sam zaczyna wydawać dźwięki! Jeszcze do niedawna myślano, że to niemożliwe. Jednak przeprowadzone w Hiszpanii badania ultrasonograficzne wykazały, że płody używają krtani w celu wydawania dźwięcznych wibracji.
 • W dwudziestym pierwszym tygodniu skóra maluszka robi się grubsza, rosną na niej włoski, a w buzi tworzą się zawiązki ząbków. Na języku pojawiają się kubki smakowe – nienarodzone dziecko preferuje smak słodki. Malec dotyka swoich nóżek, twarzy, wkłada rączki do buzi... W ten sposób uczy się swojego ciała.
 • Mniej więcej w dwudziestym czwartym tygodniu płód uzyskuje większą świadomość otaczającego świata. Jeśli czegoś się przestraszysz, twój lęk odczuje także dziecko. Nie denerwuj się zatem i... mów czule do bobaska. On cię słyszy i choć nie zrozumie słów, na pewno czuje czuły, ciepły i kochający ton głosu.
 • Pod koniec drugiego trymestru maluch słyszy już doskonale i reaguje na głośne dźwięki, np. gwałtownie się poruszając.

III trymestr (od 27. do 40. tygodnia)

Na początku siódmego miesiąca maluszek wygląda już niemal tak samo, jak noworodek urodzony o czasie. Ale nie jest jeszcze taki duży i okrąglutki. Pora zacząć nabierać ciałka!
 • W trzydziestym pierwszym tygodniu nabiera tempa rozwój płuc. Choć już wcześniej pojawiły się w nich oskrzeliki i pęcherzyki płucne, nie były jeszcze zdolne do właściwej wymiany gazowej. Teraz to się zmienia i z każdym dniem płuca stają się coraz bardziej zdolne do samodzielnej pracy. Trwa też budowa systemu odpornościowego. Młody organizm dostaje od mamy przeciwciała, dzięki którym zaraz po urodzeniu będzie odporny na wiele chorób. Maluch jest już bardzo mądry. Czy wiesz, że nawet potrafi zapamiętać krótki wierszyk lub prosty utwór muzyczny (i potem go rozpoznać)? Dowiedli tego francuscy naukowcy. Może zaczniesz puszczać mu Vivaldiego albo kołysanki. Sprawdź, jak reaguje na muzykę, a po narodzinach będziesz wiedziała, jakich utworów lubi słuchać twój mały meloman.
 • W trzydziestym trzecim, trzydziestym czwartym tygodniu maleństwo nie ma już zbyt wiele miejsca na fikołki i powoli zaczyna usadawiać się w pozycji, w której najwygodniej będzie mu przyjść na świat, czyli główką w dół (choć są od tego wyjątki). Dziecko jest już pulchne, ma różową skórę. Na paluszkach widać kształtne paznokietki, a na główce czasem nawet dość bujną czuprynę.
 • Około trzydziestego ósmego–czterdziestego tygodnia maluszek jest gotów na nowe życie. Pakuj torbę do szpitala. Już wkrótce się poznacie!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy