GRY
 
 

Ciesz się seksem... w każdym wieku

Kiedy kochasz się pierwszy raz, zaczynasz swoją erotyczną podróż. Każdy jej etap ma swoje prawa i przywileje. Jak mieć udane życie erotyczne przez całe życie? Poznaj etapy erotycznej podróży przez lata.

jak kobieta kocha się w różnym wieku
fot. Fotolia
Młoda kobieta dopiero poznaje swoje ciało i uczy je reakcji na pieszczoty. Trzydziestolatka jest już bardziej świadoma swoich potrzeb, ale po urodzeniu dziecka często nie ma ochoty na seks. Czterdziestolatka najłatwiej osiąga orgazm. A z seksem sześćdziesięciolatki jest jak z delikatnym kwiatem – trzeba go pielęgnować. Jedno jest pewne i ważne: warto cieszyć się seksem w każdym momencie życia. To nie tylko źródło przyjemności. Kobieta spełniona pod względem erotycznym jest po prostu zdrowsza!

Gdy masz 20 lat – od czułości do rozkoszy

Statystyczna Polka zaczyna współżycie seksualne około 18. roku życia. Jest już w zasadzie dorosła, burzę hormonalną okresu dojrzewania ma za sobą. Jednak rzadko tak młoda dziewczyna bywa wulkanem seksu. Dlaczego? Bo w tym wieku ma jeszcze naprawdę niewiele estrogenów (czyli hormonów żeńskich). Od swojego partnera potrzebuje raczej czułości i dopiero uczy się przeżywać prawdziwą rozkosz.

W dodatku wiele młodych kobiet martwi się swoim wyglądem, a kompleksy nie sprzyjają swobodzie w łóżku. Powodem zahamowań może być również przekonanie, które często wpaja się nam w dzieciństwie, że nagość jest wstydliwa, a miłość fizyczna jest czymś nieczystym. Pewne zablokowanie reakcji może być także wywołane lękiem przed ciążą. Organizm dwudziestolatki jest wprawdzie najlepiej przygotowany do porodu, ale niewiele dziewcząt w tym wieku chce tak szybko zostać matką.

Rady dla ciebie:
  • Niczego nie rób wbrew sobie. Pierwszy raz jest bardzo ważny dla twojego całego życia seksualnego. Uczucie, emocje i wspomnienia z nim związane zapisują się w pamięci na zawsze.
  • Nie wstydź się swoich pośladków, ud, piersi. Nawet jeśli są one nieco obfitsze niż u modelek. Chłopięca sylwetka nie jest atrakcyjna dla większości mężczyzn.
  • Idź do ginekologa, by wybrać odpowiednią dla siebie antykoncepcję. Jeśli poczujesz się bezpiecznie, pozbędziesz się niepokoju i twoje życie seksualne naprawdę rozkwitnie.
Redakcja poleca: Jak szybko zajść w ciążę? - film
Poznaj 5 sprawdzonych sposobów, które sprawią, że szybko ujrzysz dwie kreski na teście ciążowym.

Gdy masz 30 lat – świadoma swoich potrzeb

W organizmie kobiety wzrasta ilość estrogenów, zwłaszcza gdy współżyje regularnie. Dlatego o trzydziestolatce mówi się, że ma duży apetyt na seks. Dobrze wie, co sprawia jej przyjemność. Nie jest już tak bardzo przejęta każdym milimetrem swojego ciała. Chętniej godzi się na eksperymenty, które mogą dać jej więcej satysfakcji. Prawdopodobnie dlatego, że ma zazwyczaj stałego partnera, co daje jej poczucie bezpieczeństwa. Jednak może teraz dotkliwiej odczuwać objawy poprzedzające miesiączkę. Malejący poziom progesteronu powoduje, że wahania nastroju są silniejsze, a obrzęki piersi boleśniejsze.

Jest także druga strona medalu. Trzydziestolatka zwykle ma już dzieci. Według danych statystycznych, po urodzeniu dziecka kocha się aż trzykrotnie rzadziej. Potrzebę czułości i bliskości zaspokaja wtedy niemowlę, a nie jak do tej pory – partner. Kobieta w tym wieku bywa też przemęczona (jest obciążona kredytami, pracuje zawodowo, zajmuje się dziećmi oraz domem). W tym czasie pojawia się też pierwszy kryzys atrakcyjności (np. rozstępy po ciąży). Z tego powodu u niektórych spada libido.

Rady dla ciebie:
  • Teraz jest twój czas. Ciesz się seksem! Orgazm osiąga 88,5 proc. trzydziestolatek (zdolność do jego przeżywania pojawia się u kobiet wraz z wiekiem).
  • Postaraj się wygospodarować czas tylko dla siebie i partnera. Oddaj na weekend dzieci do babci. Zrób to, nawet jeśli nieraz masz poczucie winy, że poświęcasz im zbyt mało uwagi. Jeżeli raz na jakiś czas pomyślicie z mężem tylko o sobie, będzie to korzystne dla całej rodziny.
  • Nie masz ochoty na seks? Powodem może być po prostu nadmiar obowiązków. Spróbuj lepiej zorganizować czas w ciągu dnia, przenieść część zajęć na domowników, znaleźć chwilę na relaks.
  • Ćwicz mięśnie Kegla, zwłaszcza po urodzeniu dziecka. Dzięki temu dłużej będziesz czerpać intensywną przyjemność z seksu. Jak ćwiczyć mięśnie Kegla, czyli mięśnie dna miednicy? Najpierw podczas oddawania moczu: po prostu przerywaj na chwilkę strumień. Potem, gdy wyczujesz o co chodzi, rób to już „na sucho”, najlepiej w różnych pozycjach: stojąc, leżąc lub siedząc.
     
ZOBACZ TEŻ: Seks może być dobry!


Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj