seks, współżycie, migrena, ból głowy, ból głowy po seksie, seks na ból głowy, kobieta, mężczyzna, dwoje w łózku
fot. Fotolia

Czy seks pomaga na ból głowy?

Mężczyźni przekonują, że najlepszym lekarstwem na migrenę jest orgazm. Bo nic tak nie rozluźnia, odstresowuje i poprawia humor jak seks. Tylko czy w tym wypadku można panom wierzyć...?
Joanna Karwat
seks, współżycie, migrena, ból głowy, ból głowy po seksie, seks na ból głowy, kobieta, mężczyzna, dwoje w łózku
fot. Fotolia
Z medycznego punktu widzenia istnieje kilka rodzajów bólu głowy, który nie tylko nasila się pod wpływem seksu, ale też może być seksem wywołany! Neurolodzy nazywają to fachowo sexual headache (ból prowokowany aktem seksualnym) i twierdzą, że w wielu wypadkach wymaga on nawet konsultacji z lekarzem. Tak się składa, że akurat ten rodzaj bólu głowy częściej dokucza mężczyznom. Jeszcze do tego wrócimy...

Napięciowy ból głowy a seks

Jeśli kobieta ma „zwykły" napięciowy ból głowy (związany z silnymi emocjami, zarówno negatywnymi, jak i pozytywnymi – np. ceremonią ślubną, zmęczeniem, przepracowaniem), to długa gra wstępna, delikatne pieszczoty i czuły seks pomogą jej się zrelaksować i rozluźnić. Wtedy ból głowy rzeczywiście powinien minąć.
Co innego, gdy napięciowy ból ma bardziej skomplikowaną przyczynę. Jest wiele niemedycznych przyczyn bólów głowy i unikania przez kobiety współżycia. To przede wszystkim urazy psychiczne i niedogadane sprawy między partnerami. Większość kobiet do osiągnięcia satysfakcji w łóżku potrzebuje nie tylko wprawnego kochanka, ale przede wszystkim komfortu psychicznego. Jeśli sama myśl o współżyciu wywołuje niechęć i stres, to reakcją organizmu może być nagła migrena. Taki właśnie problem trapi często świeżo upieczone mamy. Niektóre kobiety reagują nagłym bólem głowy na choćby wstępne i delikatne pieszczoty partnera. Bywa, że sama zapowiedź wieczornego zbliżenia nakręca spiralę bólu. Powód? Nie są jeszcze gotowe na seks po porodzie, a jednocześnie nie chcą urazić/stracić partnera. Podejmują współżycie wbrew sobie, zamiast powiedzieć otwarcie, co czują.
Przeczytaj: Pytania o seks po porodzie
Redakcja poleca: Jak szybko zajść w ciążę? - film
Poznaj 5 sprawdzonych sposobów, które sprawią, że szybko ujrzysz dwie kreski na teście ciążowym.

Migreny i seks

Zdaniem neurologów z uniwersytetu w Münsterze (ich badania opisał dziennik „The Telegraph”), większa aktywność seksualna może prowadzić do częściowego lub całkowitego zwalczenia migreny. Eksperymenty wykazały, że uprawianie seksu może być lepsze niż zażywanie tabletek na ból głowy. Migrena ustąpiła u ponad jednej piątej badanych, którzy zdecydowali się na „kurację seksualną”. Jak to tłumaczyć? Seks sprzyja wytwarzaniu endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia. To one eliminują bóle głowy i sprawiają, że po seksie czujemy się zdecydowanie lepiej. Podobne badanie przeprowadzono w 2009 roku (przebadano aż 3000 Amerykanów), wtedy jednak naukowcy bardziej podkreślali kojące i przeciwbólowe działanie oksytocyny, która wydziela się głównie w trakcie orgazmu.


Nagły atak bólu głowy w trakcie seksu

Bóle głowy prowokowane aktem seksualnym częściej dotykają mężczyzn: wśród osób z tą przypadłością, na czterech panów przypada tylko jedna kobieta. Tak więc, gdy partner tuż po orgazmie trzyma się za skronie i mówi, że szumi mu w głowie, to nie zawsze oznacza, że jest właśnie w siódmym niebie. Ból głowy występujący w trakcie stosunku przypomina nieco typowy ból napięciowy. Pojawia się nagle, przed orgazmem lub wytryskiem, w jego trakcie albo tuż po, i może obejmować tylko część głowy (np. samo czoło, jedną skroń lub potylicę). Najnowsze publikacje medyczne potwierdzają, że tego rodzaju ból może wystąpić także w trakcie masturbacji (tak jest u co trzeciej osoby zgłaszającej ból głowy związany z orgazmem). O takim bólu zawsze trzeba powiedzieć lekarzowi. Może to być objaw np. nadciśnienia, tętniaka mózgu. Możliwe, że konieczna będzie dalsza diagnostyka lub farmakoterapia.

Amerykańscy specjaliści wyróżnili trzy rodzaje bólu prowokowanego przez akt seksualny:
• Z nagłym początkiem. Stanowi ok. 70% wypadków. Pojawia się nagle w trakcie stosunku, zwykle tuż przed orgazmem lub w trakcie szczytowania. Ból jest przeszywający, kłujący i bardzo silny, trwa od kilku minut do godziny.
• Podostry narastający. Stanowi ok. 25% wypadków. Odczuwany jako ucisk lub pulsowanie, najczęściej z tyłu głowy, ma początek jeszcze przed orgazmem i narasta aż do eksplozji bólu w trakcie szczytowania. Jest tak silny, że mogą mu towarzyszyć mdłości, a nawet wymioty.
Z tyłu głowy. Stanowi zaledwie 5% wypadków, ale jest wyjątkowo nieprzyjemny. Zwykle pojawia się niespodziewanie podczas uprawiania seksu w pozycji stojącej. To silny i nagły ból z tyłu głowy, który przypomina uderzenie czymś ostrym i wręcz zwala z nóg.

Ból głowy po tabletkach na erekcję

Wiele tabletek poprawiających erekcję może powodować ból głowy. Skarży się na niego co dziesiąty mężczyzna przyjmujący tego typu specyfiki. Czasami wystarczy zmienić środek i problem znika. Nie u wszystkich jednak się to udaje – wtedy można poratować się kolejną tabletką... z paracetamolem lub ibuprofenem. Podobnie reaguje organizm, gdy oprócz wspomagaczy erekcji przyjmuje się inne leki, m.in. antybiotyki, preparaty przeciwgrzybiczne, antydepresanty oraz leki na nadciśnienie. W tym wypadku silny ból głowy jest objawem ubocznym w przebiegu leczenia innej dolegliwości i mija po zakończeniu kuracji.

Sprawdź: Jak często uprawiać seks w dni płodne?


Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy