seks, współżycie, migrena, ból głowy, ból głowy po seksie, seks na ból głowy, kobieta, mężczyzna, dwoje w łózku
fot. Fotolia

Czy seks pomaga na ból głowy?

Mężczyźni przekonują, że najlepszym lekarstwem na migrenę jest orgazm. Bo nic tak nie rozluźnia, odstresowuje i poprawia humor jak seks. Tylko czy w tym wypadku można panom wierzyć...?
Joanna Karwat
seks, współżycie, migrena, ból głowy, ból głowy po seksie, seks na ból głowy, kobieta, mężczyzna, dwoje w łózku
fot. Fotolia
Z medycznego punktu widzenia istnieje kilka rodzajów bólu głowy, który nie tylko nasila się pod wpływem seksu, ale też może być seksem wywołany! Neurolodzy nazywają to fachowo sexual headache (ból prowokowany aktem seksualnym) i twierdzą, że w wielu wypadkach wymaga on nawet konsultacji z lekarzem. Tak się składa, że akurat ten rodzaj bólu głowy częściej dokucza mężczyznom. Jeszcze do tego wrócimy...

Napięciowy ból głowy a seks

Jeśli kobieta ma „zwykły" napięciowy ból głowy (związany z silnymi emocjami, zarówno negatywnymi, jak i pozytywnymi – np. ceremonią ślubną, zmęczeniem, przepracowaniem), to długa gra wstępna, delikatne pieszczoty i czuły seks pomogą jej się zrelaksować i rozluźnić. Wtedy ból głowy rzeczywiście powinien minąć.
Co innego, gdy napięciowy ból ma bardziej skomplikowaną przyczynę. Jest wiele niemedycznych przyczyn bólów głowy i unikania przez kobiety współżycia. To przede wszystkim urazy psychiczne i niedogadane sprawy między partnerami. Większość kobiet do osiągnięcia satysfakcji w łóżku potrzebuje nie tylko wprawnego kochanka, ale przede wszystkim komfortu psychicznego. Jeśli sama myśl o współżyciu wywołuje niechęć i stres, to reakcją organizmu może być nagła migrena. Taki właśnie problem trapi często świeżo upieczone mamy. Niektóre kobiety reagują nagłym bólem głowy na choćby wstępne i delikatne pieszczoty partnera. Bywa, że sama zapowiedź wieczornego zbliżenia nakręca spiralę bólu. Powód? Nie są jeszcze gotowe na seks po porodzie, a jednocześnie nie chcą urazić/stracić partnera. Podejmują współżycie wbrew sobie, zamiast powiedzieć otwarcie, co czują.
Przeczytaj: Pytania o seks po porodzie
Redakcja poleca: Kiedy można powrócić do seksu po porodzie? - film
Czy możemy już się kochać? Kobieta po urodzeniu dziecka potrzebuje trochę czasu, by znów współżyć. Trochę to znaczy ile? Sprawdź, kiedy najlepiej rozpocząć seks po porodzie.

Migreny i seks

Zdaniem neurologów z uniwersytetu w Münsterze (ich badania opisał dziennik „The Telegraph”), większa aktywność seksualna może prowadzić do częściowego lub całkowitego zwalczenia migreny. Eksperymenty wykazały, że uprawianie seksu może być lepsze niż zażywanie tabletek na ból głowy. Migrena ustąpiła u ponad jednej piątej badanych, którzy zdecydowali się na „kurację seksualną”. Jak to tłumaczyć? Seks sprzyja wytwarzaniu endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia. To one eliminują bóle głowy i sprawiają, że po seksie czujemy się zdecydowanie lepiej. Podobne badanie przeprowadzono w 2009 roku (przebadano aż 3000 Amerykanów), wtedy jednak naukowcy bardziej podkreślali kojące i przeciwbólowe działanie oksytocyny, która wydziela się głównie w trakcie orgazmu.

Doładuj
Przeładuj