Seks po porodzie już nie cieszy? Będzie jak kiedyś, jeśli masz te 3 rzeczy (a na pewno je znajdziesz!)

To nie prawda, że po porodzie seks jest nudny albo nie ma go wcale. Nawet gdy masz malutkie dziecko i seks wydaje ci się jedynie odległym wspomnieniem, tak naprawdę potrzebujesz tylko trzech rzeczy, aby znowu cieszyć się bliskością z partnerem.
Po porodzie można mieć udany seks! I to pomimo zmęczenia i mnóstwa obowiązków, jakie obciążają młodych rodziców. Seks po urodzeniu dziecka nie zawsze wygląda tak samo jak wcześniej i chociaż kobiety mają zwykle dużo obaw (od gotowości fizycznej po problemy ze znalezieniem miejsca na zbliżenia), to wszystkiemu da się zaradzić. Joanna Keszka, autorka polskiej książki o seksie i trenerka kreatywnego seksu, przekonuje, że wystarczą tylko 3 rzeczy, by wrócić do udanego życia seksualnego po porodzie.

Co zrobić, by mieć udany seks po porodzie?

Wiele kobiet żyje w przekonaniu, że seks po porodzie musi być inny i że jest to raczej zmiana na gorsze. Nie dość, że brakuje czasu, a libido spada, to jeszcze zmęczenie sprawia, że wieczorem młode mamy marzą jedynie o śnie. Zdaniem Joanny Keszki to całkiem błędne myślenie, a naprawdę fajny seks można mieć nawet pomiędzy przewijaniem a karmieniem. 

Czego potrzebuje kobieta, by wrócić do seksu po porodzie?

Czas – podaruj go sobie! Ciało kobiety po porodzie bardzo się zmienia i nie chodzi tylko o gojenie się ran i wyczerpanie fizyczne, ale przede wszystkim o zmiany hormonalne w organizmie. Zwiększa się ilość prolaktyny odpowiedzialnej za produkcję mleka i obkurczanie się macicy, a jednocześnie libido spada, czasem wręcz do zera. Nie dziw się więc, że po pojawieniu się dziecka nie jesteś w ogóle zainteresowana życiem seksualnym. Niektóre kobiety potrzebują 6 tygodni na powrót do formy, inne 6 miesięcy – to normalne. Nie wywieraj na siebie presji, bo to nie sprzyja ani zdrowiu, ani budowaniu więzi z partnerem. Zamiast tego wsłuchaj się w swoje ciało.

Kalendarz. Gdy poczujesz, że jesteś już gotowa na seks po porodzie, zaplanuj go! Po uzgodnieniu z partnerem wpisz konkretne daty i godziny w kalendarz. I pilnuj terminów. Dobre planowanie to podstawa udanego życia seksualnego młodych rodziców.

Kreatywność. Nie warto poświęcać całego swojego zaangażowania opiece nad dzieckiem – zostaw sobie trochę siły i kreatywności także po to, by zadbać o siebie i swój związek. Porozmawiajcie z partnerem, podzielcie się ze sobą swoimi pomysłami na seks oraz potrzebami. Tylko dwoje ludzi, którzy dbają i troszczą się o siebie, może mieć udany seks, zwłaszcza w tak intensywnym okresie, jak czas po porodzie.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy