Są pary już miesiąc po porodzie wracające do seksu, a są i takie, które nie robią tego przez rok - wyjaśnia seksuolog [WIDEO]

Połowa par kocha się rzadziej do roku po urodzeniu dziecka - mówi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska. Zobacz film, w którym seksuolog tłumaczy, kiedy powróci u kobiety ochota na seks po porodzie.

Zobacz inne z serii: Porady seksuologa (14)

W tym odcinku cyklu mamotoja.pl pt. "Nasz seks powszedni", w którym seksuolog wyjaśnia najczęstsze problemy, z jakimi borykają się kobiety po urodzeniu dziecka, poruszyłyśmy problem braku ochoty na seks po urodzeniu dziecka. Na ogół jest to podyktowane intensywną opieką nad dzieckiem i odmiennym poziomem hormonów w organizmie kobiety - uspokaja seksuolog.

Spokojnie, to tylko stan przejściowy

Badania statystyczne dowodzą, że 1 na 5 par powraca do współżycia seksualnego już po 4 tygodniach od porodu - mówi dr Jędrzejewska. 1 na 10 par robi to po pół roku. Seksuolog podkreśla, że są pary, które przez pierwszy rok życia dziecka, a nawet jego dwa lata w ogóle nie będą współżyć. Nie oznacza to jednak, że to się już nie zmieni. Kiedy dziecko będzie starsze, "będzie większa przestrzeń do zajęcia się sobą, mniej obowiązków, mniej bezsennych nocy" to i ochota oraz apetyt na seks powrócą w pełni - mówi seksuolog.

"Statystycznie 50 procent par do roku od urodzenia dziecka współżyje rzadziej" - tłumaczy lekarz. Na brak ochoty na seks nie tylko wpływa przemęczenie i poczucie ogromnej odpowiedzialności za dziecko spoczywającej na mamie, ale też jej układ hormonalny. Oksytocyna - hormon przywiązania, odpowiedzialny za spokój, opiekuńczość, wyciszenie, jest w tym czasie podwyższona w organizmie kobiety. Z reguły taki stan utrzymuje się przez pierwsze dwa miesiące po urodzeniu dziecka, później powoli wraca do normy.

Seksuolog podkreśla, że hormony mogą skutkować obniżeniem potrzeb seksualnych. "To natura decyduje za nas, że to jest czas, w którym koncentrujemy się na opiekuńczości, na dziecku i nie mamy ochoty na seks" - tłumaczy. I uspokaja - z czasem potrzeby seksualne wrócą. "Nie martwmy się tym, brak ochoty na seks zazwyczaj jet stanem
przejściowym" - mówi. Ważne - podkreśla dr Jędrzejewska, aby w tym czasie nie zaniedbać relacji partnerskich. "Potrzeby seksualne powrócą wraz z naturalną regulacją hormonalną" - dodaje.

Dr Sylwia Jędrzejewska jest seksuologiem klinicznym, prowadzi praktykę w Klinice Gameta w Warszawie.

Czy po ciąży nie odczuwałyście ochoty na seks? Podzielcie się swoim doświadczenie w komentarzach!

Zobacz też:
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy