GRY
 
 

Seks młodych rodziców

Ten temat wielu spędza sen z powiek. Bo chcemy się kochać, ale mamy tyyyle obaw... Bo czy po urodzeniu dziecka coś się zmieni? Czy przypadkiem nie na gorsze? Pytamy Ryszarda Rutkowskiego, ginekologa położnika.

seks, para
fot. Fotolia
Karmieni w szkole rodzenia informacjami o ogromnym dziecku, które musi wydostać się na świat z ciała kobiety, zaczynamy panikować. Na dodatek słyszymy sprzeczne opinie seksuologów mówiące o niejasnym wpływie na życie intymne obecności mężczyzny podczas porodu i rozmaite opowieści zasłyszane od kolegów, którzy już "są po". Oto odpowiedzi na pytania o seks po porodzie.

Po jakim czasie można się kochać?

Nie ma sztywnych reguł określających termin drugiego pierwszego razu. Lekarze zalecają najczęściej sześć tygodni wstrzemięźliwości (tyle trwa połóg), ale przyznają, że jest wiele kobiet, dla których i trzy miesiące regeneracji to zbyt mało. Ostateczna decyzja należy do kobiety oraz jej lekarza. A zależy od tego, czy zagoiła się rana, które powstała podczas porodu (nacięcie krocza), od zmęczenia (ech, te nocne karmienia) i wielu innych, czysto fizycznych czynników. Pierwsze tygodnie po porodzie to sprawdzian seksualnej dojrzałości młodych ojców. Im aktywniej będziemy uczestniczyć w opiece nad malcem, tym szybciej żona wróci do pełni sił.
Redakcja poleca: Jak szybko zajść w ciążę? - film
Poznaj 5 sprawdzonych sposobów, które sprawią, że szybko ujrzysz dwie kreski na teście ciążowym.

W jakich pozycjach najlepiej się kochać?

Ciąża i poród są dla kobiety oraz jej organizmu wielkim wysiłkiem – zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Musicie to uszanować i... pozwolić partnerce decydować. Na początku to ona powinna wybrać pozycje, dzięki którym będzie czuła się bezpiecznie (czyli kontrolować tempo stosunku oraz głębokość i intensywność ruchów frykcyjnych). Nie oddawajcie jednak pola i nie rezygnujcie z udowodnienia swoim kobietom, że wiecie, jak się z nimi kochać, także tuż po porodzie. Zachęcajcie do pozycji misjonarskiej w jej rozmaitych wariantach, na jeźdźca i bocznej, kiedy wy znajdujecie się z tyłu. I bądźcie niezwykle delikatni oraz czujni na wszelkie oznaki bólu lub dyskomfortu ze strony partnerki.

Jak można to robić po cesarskim cięciu?

Wszystko zależy od tego, jak goi się rana. Kobiety po cesarskim cięciu często reagują większymi zmianami hormonalnymi od tych, które urodziły naturalnie (ze wszystkimi tego konsekwencjami opisanymi w innych punktach), ale nie jest to regułą. Najlepsze i najbezpieczniejsze pozycje to misjonarska w jej wariancie, w którym mężczyzna podpiera się na rękach, pozycja boczna, misjonarska odwrotna (z kobietą u góry) i na jeźdźca.

Dlaczego pochwa bywa tak sucha?

Suchość pochwy pojawia się u niektórych kobiet po porodzie i jest jednym z powodów, dla których młode mamy odkładają powrót do seksu na długie miesiące. Pochwa nie dostarcza wystarczającej ilości substancji nawilżającej, przez co kochanie się jest utrudnione, bolesne. Suchość pochwy bierze się przede wszystkim z niedoboru hormonu. Można jej jednak łatwo zapobiegać, stosując nawilżające żele intymne. Przy okazji: te preparaty warto wykorzystać jako doskonały początek gry wstępnej. Kto powiedział, że mężczyzna nie może posmarować swojej partnerki żelem intymnym?


ZOBACZ TEŻ: Erotyczny trening – ćwicz i ciesz się lepszym seksem

Ocena (1 ocena)

1.0
Doładuj
Przeładuj