GRY
 
 

Pytania o seks po porodzie

Poród siłami natury to duże wyzwanie dla kobiecych miejsc intymnych. I nie ma nic dziwnego w tym, że potrzebują trochę czasu, by wrócić do formy. Ile dokładnie? Pytamy dra Tomasza Leonowicza, ginekologa-położnika, seksuologa.

kobieta w różach
fot. Fotolia

Wszystko zaczęło się od esemesa od przyjaciółki. Zrozpaczona zapytała, czy to możliwe, żeby po porodzie pochwa zrobiła się tak luźna, że można w niej zmieścić pięść?! Potem była redakcyjna dyskusja o tym, czy seks po porodzie może być taki jak przed i czy pochwa wraca do dawnych wymiarów. Na koniec (żeby się dobić) zajrzałam na fora internetowe młodych mam. Straszą się tam wypadaniem tamponu i pożyciem seksualnym, które przypomina mieszanie patykiem w pustym wiadrze. Dosadne, ale działa na wyobraźnię. Oto rozmowa z ginekologiem o tym, czy pochwa po porodzie może wrócić do dawnych rozmiarów.

Jakie wymiary powinna mieć pochwa?

Dwa do czterech centymetrów średnicy i sześć do ośmiu długości. Ale trzeba pamiętać, że jest ona zbudowana z tkanki łącznej oraz mięśni, a zatem może się bardzo rozciągać. To, że mieści się w niej pięść, nie jest żadnym odstępstwem od normy. Są nawet osoby, które mają z tego przyjemność. Taka forma współżycia nazywa się fist sex (z ang. fist – pięść). Dzięki niebywałej rozciągliwości podczas porodu przedostaje się przez pochwę kilkukilogramowe dziecko. Tkanka obkurcza się od razu po przejściu bobasa, ale nie do rozmiarów sprzed porodu. Na to potrzeba czasu.

Po jakim czasie krocze wróci do dawnych parametrów?

To zależy od kilku czynników. Ważne jest to, jak duże dziecko przeszło przez kanał rodny i ile czasu to trwało. Przyspieszona akcja porodowa lub wielogodzinny, ciężki poród (np. z użyciem kleszczy) powodują więcej uszkodzeń pochwy, które goją się dłużej. Z reguły po sześciu tygodniach od połogu wszystko wraca do normy.

Jednak kobiety mówią, że są „luźniejsze”. To możliwe?

Obkurczanie się tkanek to jedno, a zmiany hormonalne – to drugie. Dopóki kobieta karmi piersią, jej organizm wytwarza mniej estrogenów, a to one w dużej mierze odpowiadają za elastyczność i rozciągliwość ścianek pochwy (dlatego właśnie kobiety po cesarce też mogą czuć luz w pochwie). Kiedy wróci cykl miesiączkowy i poziom estrogenów wzrośnie, tkanki pochwy będą bardziej elastyczne. To jednak też może nie wystarczyć. Trzeba pamiętać, że pochwa zbudowana jest z mięśni, a one lubią ćwiczyć! Chodzi o ćwiczenia Kegla, czyli gimnastykę mięśnia łonowo-guzicznego. Jak go namierzyć? Podczas wizyty w toalecie spróbuj powstrzymać strumień moczu – poczujesz, jak napina się właśnie ten mięsień. Potem ćwicz „na sucho”, napinając go (niepostrzeżenie) w tramwaju albo samochodzie.

Kiedy poczuję efekty ćwiczeń mięśnia Kegla?

Nie od razu. Pochwa po dziewięciu miesiącach ciąży i porodzie przypomina takiego słabeusza, który przychodzi na siłownię. Jeśli będzie ćwiczył systematycznie – po dwóch miesiącach zauważy pierwsze efekty. I z ćwiczeniami Kegla jest podobnie. Najlepiej robić po 30 powtórzeń rano i wieczorem. Zacisnąć mięsień, przytrzymać kilka sekund i rozluźnić. Kiedy przestanie się ćwiczyć, mięśnie znowu zaczną wiotczeć i słabnąć.

Czy są inne sposoby na to, by wzmocnić mięsień Kegla?

Można wypróbować tzw. kulki gejszy. To kulka wielkości piłeczki pingpongowej, w której umieszczona jest druga – malutka, ale za to dosyć ciężka. Wkłada się je do pochwy. Podczas chodzenia mała piłeczka wibruje i wywołuje tym mimowolne skurcze pochwy (a także mięśnia Kegla).


ZOBACZ TEŻ: Seks po porodzie – 7 problemów, które da się rozwiązać

Redakcja poleca: Kiedy można powrócić do seksu po porodzie? - film
Czy możemy już się kochać? Kobieta po urodzeniu dziecka potrzebuje trochę czasu, by znów współżyć. Trochę to znaczy ile? Sprawdź, kiedy najlepiej rozpocząć seks po porodzie.

Ocena (8 ocen)

4.3
Doładuj
Przeładuj