GRY

Pytania o seks po porodzie

Poród siłami natury to duże wyzwanie dla kobiecych miejsc intymnych. I nie ma nic dziwnego w tym, że potrzebują trochę czasu, by wrócić do formy. Ile dokładnie? Pytamy dra Tomasza Leonowicza, ginekologa-położnika, seksuologa.

udany seks po porodzie
fot. Fotolia

Wszystko zaczęło się od esemesa od przyjaciółki. Zrozpaczona zapytała, czy to możliwe, żeby po porodzie pochwa zrobiła się tak luźna, że można w niej zmieścić pięść?! Potem była redakcyjna dyskusja o tym, czy seks po porodzie może być taki jak przed i czy pochwa wraca do dawnych wymiarów. Na koniec (żeby się dobić) zajrzałam na fora internetowe młodych mam. Straszą się tam wypadaniem tamponu i pożyciem seksualnym, które przypomina mieszanie patykiem w pustym wiadrze. Dosadne, ale działa na wyobraźnię. Oto rozmowa z ginekologiem o tym, czy pochwa po porodzie może wrócić do dawnych rozmiarów.

Jakie wymiary powinna mieć pochwa?

Dwa do czterech centymetrów średnicy i sześć do ośmiu długości. Ale trzeba pamiętać, że jest ona zbudowana z tkanki łącznej oraz mięśni, a zatem może się bardzo rozciągać. To, że mieści się w niej pięść, nie jest żadnym odstępstwem od normy. Są nawet osoby, które mają z tego przyjemność. Taka forma współżycia nazywa się fist sex (z ang. fist – pięść). Dzięki niebywałej rozciągliwości podczas porodu przedostaje się przez pochwę kilkukilogramowe dziecko. Tkanka obkurcza się od razu po przejściu bobasa, ale nie do rozmiarów sprzed porodu. Na to potrzeba czasu.

Po jakim czasie krocze wróci do dawnych parametrów?

To zależy od kilku czynników. Ważne jest to, jak duże dziecko przeszło przez kanał rodny i ile czasu to trwało. Przyspieszona akcja porodowa lub wielogodzinny, ciężki poród (np. z użyciem kleszczy) powodują więcej uszkodzeń pochwy, które goją się dłużej. Z reguły po sześciu tygodniach od połogu wszystko wraca do normy.

Jednak kobiety mówią, że są „luźniejsze”. To możliwe?

Obkurczanie się tkanek to jedno, a zmiany hormonalne – to drugie. Dopóki kobieta karmi piersią, jej organizm wytwarza mniej estrogenów, a to one w dużej mierze odpowiadają za elastyczność i rozciągliwość ścianek pochwy (dlatego właśnie kobiety po cesarce też mogą czuć luz w pochwie). Kiedy wróci cykl miesiączkowy i poziom estrogenów wzrośnie, tkanki pochwy będą bardziej elastyczne. To jednak też może nie wystarczyć. Trzeba pamiętać, że pochwa zbudowana jest z mięśni, a one lubią ćwiczyć! Chodzi o ćwiczenia Kegla, czyli gimnastykę mięśnia łonowo-guzicznego. Jak go namierzyć? Podczas wizyty w toalecie spróbuj powstrzymać strumień moczu – poczujesz, jak napina się właśnie ten mięsień. Potem ćwicz „na sucho”, napinając go (niepostrzeżenie) w tramwaju albo samochodzie.

Kiedy poczuję efekty ćwiczeń mięśnia Kegla?

Nie od razu. Pochwa po dziewięciu miesiącach ciąży i porodzie przypomina takiego słabeusza, który przychodzi na siłownię. Jeśli będzie ćwiczył systematycznie – po dwóch miesiącach zauważy pierwsze efekty. I z ćwiczeniami Kegla jest podobnie. Najlepiej robić po 30 powtórzeń rano i wieczorem. Zacisnąć mięsień, przytrzymać kilka sekund i rozluźnić. Kiedy przestanie się ćwiczyć, mięśnie znowu zaczną wiotczeć i słabnąć.

Czy są inne sposoby na to, by wzmocnić mięsień Kegla?

Można wypróbować tzw. kulki gejszy. To kulka wielkości piłeczki pingpongowej, w której umieszczona jest druga – malutka, ale za to dosyć ciężka. Wkłada się je do pochwy. Podczas chodzenia mała piłeczka wibruje i wywołuje tym mimowolne skurcze pochwy (a także mięśnia Kegla).

ZOBACZ TEŻ: Seks po porodzie – 7 problemów, które da się rozwiązać

A jeśli już nie karmię, ćwiczyłam i nadal czuję dyskomfort przy współżyciu, co wtedy?

Ginekolog może przepisać miejscowo działające preparaty estrogenowe: tabletki do pochwy, globulki lub żele. Dzięki nim poprawia się jakość tkanek w kroczu. Pochwa jest lepiej nawilżona i mniej wiotka.

Po porodzie niektóre kobiety proszą lekarza, by ciasno je zszył. Czy to pomaga?

Jeśli krocze pękło lub było nacinane, to zawsze trzeba ciut głębiej złapać tkanki, by je zszyć. Nikt jednak nie będzie wycinał ich specjalnie, by zwęzić pochwę lub wejście do niej. Zwłaszcza że nawet pozornie ciasno zszyta pochwa może mieć wiotkie ścianki i wtedy też będzie się wydawała luźna. Może też po prostu się rozciągnąć.

Czy są jakieś pozycje seksualne, w których luz w pochwie nie jest tak odczuwalny?

Wszystkie, przy których uda kobiety są złączone, czyli np. od tyłu na łyżeczkę albo w pozycji misjonarskiej. W ten sposób do pochwy nie dostanie się też powietrze, które u wielu pań wywołuje „sensacje” dźwiękowe i bywa krępujące w intymnej sytuacji.

Co jeszcze wpływa na pogorszenie się elastyczności ścianek pochwy?

Nawracające grzybice, które w ciąży nękają wiele kobiet, mogą powodować, że śluzówka pochwy łatwo pęka, jest wysuszona i produkuje mniej wydzieliny. Przez to doznania nie są takie jak dawniej.

Wypadanie pochwy

Stopień obniżenia macicy nasila się u większości kobiet wraz z upływem lat. Macica może się jednak obniżyć także po porodzie na skutek uszkodzenia aparatu więzadłowego, w czasie porodu. Na przykład w sytuacji, kiedy dziecko było wyjątkowo duże albo poród był zbyt długi i ciężki, w stosunku do możliwości fizjologicznych rodzącej. Jak się objawia ten problem?
 • specyficzny nacisk ku dołowi,
 • bóle okolicy krzyżowej,
 • uczucie przepełnienia układu moczowo-płciowego,
 • kłopoty z wypróżnianiem,
 • niekontrolowanym oddawaniem gazów,
 • nietrzymanie moczu,
 • wysuwanie się szyjki macicy do przedsionka pochwy,
 • wypadanie szyjki macicy poza szparę sromową.
W zależności od stopnia obniżenia się narządu rodnego lekarz zleca indywidualnie leki doustne lub dopochwowe, a także ćwiczenia mięśni Kegla. W niektórych przypadkach ostatecznym rozwiązaniem są zabiegi operacyjnie podnoszące macicę. 
Redakcja poleca: Kiedy można powrócić do seksu po porodzie? - radzi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska [WIDEO]
Kobieta musi czuć, że ma już na to ochotę, ale też musi poczekać, aż jej organizm wygoi się po porodzie – mówi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska. Zobacz film, w którym dowiesz się jak bezpiecznie po porodzie powrócić do seksu.

Intymne operacje plastyczne

Coraz więcej kobiet zgłasza się na plastykę pochwy (waginoplastykę), by poprawić jakość współżycia. Przeciwwskazaniem do tego zabiegu jest:
 • ciąża,
 • nowotwór,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • ingerencja osób trzecich (np. mąż namawia do wykonania plastyki).
Zabieg trwa 30–45 min i polega na wycięciu i zbliżeniu do siebie mięśni pochwy (koszt 3–4 tys. zł). Można też uelastycznić je specjalnym laserem (koszt 3–4 tys. zł). Po zabiegu przez sześć tygodni trzeba unikać wysiłku fizycznego i współżycia. NFZ nie refunduje tego typu operacji. Jedynie naprawy poporodowych przepuklin pęcherza i odbytnicy (mogą prowadzić do nietrzymania moczu, gazów i stolca) operuje się na koszt NFZ.

ZOBACZ TEŻ: 5 okrutnych prawd na temat seksu po porodzie

Ocena (8 ocen)

4.3
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wakacje z dzieckiem

Warto przeczytać