GRY
 
 

Powrót do seksu - wywiad z ginekologiem

Co zrobić, by seks po porodzie znowu był źródłem przyjemności? Trzeba wrócić do niego we właściwym momencie. Łóżkowe problemy rodziców zna dobrze lek. med. Tomasz Leonowicz, ginekolog położnik i seksuolog.

Joanna Karwat
Konsultacja: lek. med. Tomasz Leonowicz
Tomasz Leonowicz, ginekolog, seksuolog, seks po porodzie, USG
fot. Małgorzata Mikołajczyk

Czy większość par w Polsce ma kłopoty ze współżyciem po porodzie?

Statystyki są raczej optymistyczne – około 80% par wraca do udanego seksu w ciągu trzech miesięcy od porodu. To oznacza jednak, że nie u wszystkich współżycie jest udane i satysfakcjonujące dla obojga już po sześciu tygodniach połogu. Nawet szybko przebiegający poród stosunkowo niedużego dziecka pozostawia po sobie trochę urazów w obrębie kanału rodnego. Nie wszystkie wymagają interwencji chirurga, ale zawsze wymagają czasu, u niektórych kobiet dłuższego niż sześć tygodni. Wiele zależy od tego, jak goją się wszystkie tkanki, a to bardzo indywidualna cecha. 

Po cesarskim cięciu nie ma tylu problemów z seksem?

Też mogą się pojawić. Trzeba pamiętać, że cesarskie cięcie to duża operacja brzuszna, podczas której przecina się aż sześć warstw różnych tkanek (skórę,  tkankę podskórną, powięź mięśniową, mięśnie i otrzewną oraz macicę). Szew na skórze goi się zwykle w ciągu 10 dni, ale głębsze warstwy mogą być obolałe nawet rok! Z tego powodu niektóre pozycje seksualne, np. misjonarska, będą dla kobiety niekomfortowe.

Co może być przyczyną bólu krocza przy współżyciu?

Kobiety często skarżą się na bolesność w miejscu nacięcia lub pęknięcia krocza. Tam, gdzie tworzy się blizna. U większości ból mija po kilku tygodniach, czasem utrzymuje się kilka miesięcy. Przyczyną może być np. uwięźnięcie nerwu w okolicy rany lub jej nieprawidłowe gojenie. Drugi bardzo powszechny problem to suchość pochwy. Wynika ona z tego, że młode mamy mają podwyższony poziom prolaktyny, a to z kolei obniża poziom estrogenów, które zawiadują nawilżeniem śluzówek pochwy oraz elastycznością jej ścianek. Praktycznie przez cały okres karmienia ten problem, z przyczyn hormonalnych, będzie się utrzymywał. Dlatego może się pojawić złudzenie, że pochwa jest zbyt luźna, a jednocześnie współżycie będzie powodowało bolesne otarcia.
Przeczytaj: 12 przyczyn bólu przy współżyciu

Jak można sobie radzić z suchością pochwy?

Na początek można stosować lubrykant. Najlepiej taki z apteki, bez barwników, aromatów i rozgrzewających czy zwiększających doznania chemicznych dodatków, które mogą wywołać podrażnienie lub uczulenie. Jeśli to nie pomoże, polecam podawanie dopochwowo żeli lub globulek zawierających kwas hialuronowy lub niewielkich dawek estrogenów, np. w postaci globulek, tabletek. Taką kurację można stosować w trakcie laktacji, bo składniki leku nie przedostają się w istotnej dla bezpieczeństwa dziecka ilości do pokarmu. Duże znaczenie ma też to, czy kobieta przechodziła w ciąży nawracające zapalenia grzybicze pochwy. Przez nie śluzówka pochwy jest wysuszona, łatwo pęka i produkuje mniej wydzieliny. To też sprawia, że doznania seksualne po porodzie nie są takie jak dawniej.

Czy laktacja obniża libido?

Tak, to wina wspomnianej wcześniej prolaktyny. Odpowiada ona za zmniejszenie libido. To pewnego rodzaju mechanizm ewolucyjny, który zabezpieczał kobietę przed zbyt szybkim zajściem w kolejną ciążę. Trzeba też pamiętać, że wysiłek związany z wielomiesięczną ciążą, porodem i opieką nad dzieckiem sprawia, że organizm jest spragniony odpoczynku, a stara się unikać tego, co wymaga większej dawki energii... czyli m.in. seksu.

Co jeszcze może tłumić popęd seksualny u mamy?

Ponad 80% kobiet w okresie okołoporodowym odczuwa zaburzenia nastroju, depresję połogową ma 10-20% młodych mam. Jednym z pierwszych sygnałów świadczących o tym, że kobieta jest w złej kondycji psychicznej są zaburzenia libido. Oczywiście to nie jest jedyny wyznacznik, bo przecież ochotę na seks zmniejszają też zawirowania hormonalne. Chciałbym jednak bardzo uczulić na to, że unikanie zbliżeń, rozdrażnienie, zaburzenia odżywiania, brak energii, izolacja, zamartwianie się to mogą być objawy depresji.
Przeczytaj: Problemy młodej mamy
Redakcja poleca: Kiedy można powrócić do seksu po porodzie? - film
Czy możemy już się kochać? Kobieta po urodzeniu dziecka potrzebuje trochę czasu, by znów współżyć. Trochę to znaczy ile? Sprawdź, kiedy najlepiej rozpocząć seks po porodzie.
Doładuj
Przeładuj