Seks w ciąży - okiem faceta

Faceci się boją, że zrobią dziecku krzywdę. Tymczasem seks w ciąży bywa bardzo... seksowny. Warto się przekonać. Jak zatem kochać się z brzuchem?
kobieta, ciąża, brzuszek, mężczyzna, ciało
fot. Panthermedia
Coraz więcej par przychodzi razem na wizyty do ginekologa. Nigdy wcześniej mężczyźni nie bali się, że chwile uniesienia mogłyby zaszkodzić czyjemuś zdrowiu, a nawet życiu! Takie myśli pojawiają się, gdy partnerka zachodzi w ciążę. Łatwiej się nimi dzielić, gdy otwarcie rozmawia się z lekarzem. Wtedy nie ma głupich ani niewłaściwych pytań. Im więcej mężczyzna się dowie, tym lepiej będzie wiedział, jak postępować z ciężarną kobietą i jak sprawić jej (i sobie) przyjemność. Zebraliśmy kilka pytań od zafrasowanych przyszłych tatusiów.
 

Czy seks nie zaszkodzi dziecku?

Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, to seks nie jest żadnym zagrożeniem dla maluszka. Chroni go mięsień macicy, pęcherz płodowy i płyn owodniowy. Podczas uprawiania seksu czuje jedynie lekkie kołysanie. Maluch może mieć podwyższone tętno lub ciśnienie, ale to jest wynik tego, co robi jego mama (jeśli jej wzrasta tętno, to dziecku również). Czuje ono, że jego mama ma dobry nastrój.

Czytaj też: Co czuje dziecko w brzuchu
Redakcja poleca: Seks w ciąży - film
Czy seks w ciąży jest bezpieczny? Czy można przez chwilę się bez niego obyć? Na te pytania odpowiada nasz ekspert.

Od czego zależy, czy można współżyć?

Głównie od przebiegu ciąży. Jeśli dzieje się coś nieprawidłowego, np. występują krwawienia, bóle brzucha, to lekarz zaleca wstrzemięźliwość. Bardzo istotna jest lokalizacja łożyska. Znaczenie ma również to, czy ciąża jest mnoga, np. bliźniacza, czy kobieta w przeszłości roniła. Często lekarz zakazuje współżycia tylko na pewien czas i przy kolejnej wizycie kontrolnej (jeśli wszystko wróciło do normy) ponownie pozwala się kochać. Choć nie wszystkie pary chcą z tego korzystać. Jeśli przed ciążą przyszli rodzice robili to bardzo rzadko, często odmienny stan staje się wymówką i nie kochają się teraz w ogóle.

Czy zbliżenie może skończyć się wizytą w szpitalu?

To zdarza się bardzo rzadko. Owszem, trafiają do szpitalnej izby przyjęć pacjentki, które krwawią po zbliżeniu. Ale to nie są te, które złamały zakaz lekarza, i zdarza się to naprawdę rzadko. Z reguły przyczyną kłopotów są patologie, które dały o sobie znać w przerwie między kolejnymi badaniami kontrolnymi (mogło np. dojść do rozwarcia szyjki macicy). Kobieta po prostu nie wiedziała, że nie powinna się kochać.

Czytaj też: Groźne plamienie w ciąży

Czy możemy używać żelu intymnego?

Oczywiście. Lubrykant, czyli poślizgowy żel, będzie bardzo przydatny, ale tylko ten kupiony w aptece (przebadany farmakologicznie i z atestem). Jedyne, co trzeba sprawdzić w ulotce, to czy nie działa on rozgrzewająco. W ciąży ciepło nie jest wskazane.

Czytaj też: Ograniczenie seksu w ciąży

Ocena (1 ocena)

5.0
Więcej:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Szykujemy wyprawkę