kobieta, ciąża, brzuszek, mężczyzna, ciało
fot. Panthermedia

Seks w ciąży - okiem faceta

Faceci się boją, że zrobią dziecku krzywdę. Tymczasem seks w ciąży bywa bardzo... seksowny. Warto się przekonać. Jak zatem kochać się z brzuchem?
Joanna Karwat
kobieta, ciąża, brzuszek, mężczyzna, ciało
fot. Panthermedia
Coraz więcej par przychodzi razem na wizyty do ginekologa. Nigdy wcześniej mężczyźni nie bali się, że chwile uniesienia mogłyby zaszkodzić czyjemuś zdrowiu, a nawet życiu! Takie myśli pojawiają się, gdy partnerka zachodzi w ciążę. Łatwiej się nimi dzielić, gdy otwarcie rozmawia się z lekarzem. Wtedy nie ma głupich ani niewłaściwych pytań. Im więcej mężczyzna się dowie, tym lepiej będzie wiedział, jak postępować z ciężarną kobietą i jak sprawić jej (i sobie) przyjemność. Zebraliśmy kilka pytań od zafrasowanych przyszłych tatusiów.
 

Czy seks nie zaszkodzi dziecku?

Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, to seks nie jest żadnym zagrożeniem dla maluszka. Chroni go mięsień macicy, pęcherz płodowy i płyn owodniowy. Podczas uprawiania seksu czuje jedynie lekkie kołysanie. Maluch może mieć podwyższone tętno lub ciśnienie, ale to jest wynik tego, co robi jego mama (jeśli jej wzrasta tętno, to dziecku również). Czuje ono, że jego mama ma dobry nastrój.

Czytaj też: Co czuje dziecko w brzuchu
Redakcja poleca: Seks w ciąży - film
Czy seks w ciąży jest bezpieczny? Czy można przez chwilę się bez niego obyć? Na te pytania odpowiada nasz ekspert.

Od czego zależy, czy można współżyć?

Głównie od przebiegu ciąży. Jeśli dzieje się coś nieprawidłowego, np. występują krwawienia, bóle brzucha, to lekarz zaleca wstrzemięźliwość. Bardzo istotna jest lokalizacja łożyska. Znaczenie ma również to, czy ciąża jest mnoga, np. bliźniacza, czy kobieta w przeszłości roniła. Często lekarz zakazuje współżycia tylko na pewien czas i przy kolejnej wizycie kontrolnej (jeśli wszystko wróciło do normy) ponownie pozwala się kochać. Choć nie wszystkie pary chcą z tego korzystać. Jeśli przed ciążą przyszli rodzice robili to bardzo rzadko, często odmienny stan staje się wymówką i nie kochają się teraz w ogóle.

Czy zbliżenie może skończyć się wizytą w szpitalu?

To zdarza się bardzo rzadko. Owszem, trafiają do szpitalnej izby przyjęć pacjentki, które krwawią po zbliżeniu. Ale to nie są te, które złamały zakaz lekarza, i zdarza się to naprawdę rzadko. Z reguły przyczyną kłopotów są patologie, które dały o sobie znać w przerwie między kolejnymi badaniami kontrolnymi (mogło np. dojść do rozwarcia szyjki macicy). Kobieta po prostu nie wiedziała, że nie powinna się kochać.

Czytaj też: Groźne plamienie w ciąży

Czy możemy używać żelu intymnego?

Oczywiście. Lubrykant, czyli poślizgowy żel, będzie bardzo przydatny, ale tylko ten kupiony w aptece (przebadany farmakologicznie i z atestem). Jedyne, co trzeba sprawdzić w ulotce, to czy nie działa on rozgrzewająco. W ciąży ciepło nie jest wskazane.

Czytaj też: Ograniczenie seksu w ciąży

Co trzeba zmienić, odkąd wiemy o ciąży?

Jeżeli dopiero zorientowaliście się, że kobieta jest w ciąży, to najlepiej zaczekać z seksem do pierwszej wizyty u ginekologa, który sprawdzi, jak miewa się zarodek i czy wszystko przebiega prawidłowo. Jeśli zaś mowa o technice, to warto w okresie ciąży zrezygnować z akcesoriów erotycznych i mocno ekwilibrystycznych pozycji. Chodzi o to, by nie narażać kobiety na różnego rodzaju infekcje, urazy, wysiłek i duże napięcia mięśniowe (zwłaszcza w obrębie brzucha). Radzimy zacząć od pozycji klasycznej i stopniowo wprowadzać urozmaicenia: od tyłu, na boku (zobacz 4 najwygodniejsze pozycje seksualne w ciąży). Ważne, by kobieta czuła się komfortowo, wygodnie, bezpiecznie i by dana pozycja nie wymagała dużego wysiłku.

Czy sperma nie przedostanie się do płodu?

Nie, jeśli ciąża przebiega prawidłowo, to szyjka macicy (którą zwykle plemniki docierały głębiej) jest wydłużona i wypełniona gęstym śluzem (tzw. czopem śluzowym). On zabezpiecza płód nie tyle przed nasieniem, ile przed drobnoustrojami.

Czy możemy uprawiać miłość hiszpańską lub seks oralny?

Zajmijmy się najpierw miłością hiszpańską, czyli wsuwaniem członka między piersi. Jeżeli jest to koniec ciąży (ostatnie dwa miesiące), to lepiej zrezygnować z tej formy czułości. Dawniej na porodówkach była nawet taka metoda wywoływania skurczów i porodu – drażnienie brodawek sutkowych (dzięki temu zwiększało się wydzielanie ważnego hormonu - oksytocyny). Dziś mamy do dyspozycji leki w ampułkach, ale piersi pozostały równie wrażliwe. Jeśli zaś chodzi o seks oralny, to w prawidłowo przebiegającej ciąży nie jest on szkodliwy. Chyba że lekarz zalecił unikanie seksu. A to znaczy, że miał na myśli przede wszystkim ograniczenie wysiłku, napięć mięśniowych i skoków ciśnienia (np. przy orgazmie). Nie ma większego znaczenia, czy to będzie wywołane stosunkiem, czy tylko pieszczotami, lepiej unikać intensywnych doznań. Niektóre pary wybierają taki układ, że jedynie kobieta pieści partnera (np. dłonią), ale przy zagrożonej ciąży też to odradzamy, bo wtedy wzrasta ukrwienie kobiecych miejsc intymnych, co nie jest korzystne.

Czytaj też: Leżenie w ciąży - dlaczego mnie to spotyka?

Czy seks może wywołać skurcze porodowe?

Nie, sam seks nie rozpocznie porodu. Owszem, czasem lekarz, by wywołać skurcze, masuje szyjkę macicy, ale robi to specjalną techniką, znacznie różniącą się od tego, co czuje się podczas seksu. Natomiast zawarte w nasieniu prostaglandyny mogą spowodować skurcze macicy, ale z reguły niewywołujące akcji porodowej. Takie objawy zdarzają się nie tylko pod koniec ciąży (dlatego czasem zaleca się współżycie w prezerwatywie). Gdy skurcze są bolesne i regularne, trzeba natychmiast zgłosić się do lekarza.

Czytaj też: Pierwsze objawy porodu - uwaga, to już!


Czy zszyte po porodzie krocze nie pęknie?

Zszyte tkanki (blizny) są nawet mocniejsze niż te zdrowe. Jeśli odczekacie sześć tygodni połogu i lekarz stwierdzi, że krocze zagoiło się, to można się kochać bez obaw (wcześniej nie jest to rozsądne). Rzadko zdarza się, że lekarz zaleca dłuższą wstrzemięźliwość (bo np. źle goi się blizna po cesarce lub nie do końca sformowała się szyjka macicy).

Czytaj też: Co się dzieje po porodzie - ważne pytania

Konsultacja: dr Leszek Lewandowski, ginekolog położnik, IMiD.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy